Bratislava 10. januára (TASR) - Pozastavenie účinnosti paragrafov Trestného zákona týkajúcich sa hanobenia republiky sú podľa Tomáša Galbavého prvým krokom k tomu, aby občania neboli potrestaní za kritické vyjadrenia na adresu prezidenta či iných verejných činiteľov.
Poslanca Galbavého, ktorý v mene skupiny poslancov podal v tejto súvislosti podnet na Ústavný súd SR (ÚS SR), však mrzí, že ten nevyhovel aj pozastaveniu účinnosti paragrafu 156. V ňom sa uvádza, že "kto hrubo urazí alebo ohovorí verejného činiteľa pri výkone jeho právomocí alebo pre tento výkon, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom".
Spomínané paragrafy sú pozostatkami totalitného režimu, nepatria do súčasného právneho systému a spochybňujú ho, povedal dnes Galbavý pre TASR. Pre podanie na ÚS SR sa rozhodol po tom, čo parlament v novembri neschválil ním navrhnutú novelu Trestného zákona.
Poslanec navrhoval, aby boli zo zákona vypustené ustanovenia týkajúce sa potrestania každého, kto verejne hanobí republiku, jej prezidenta a ústavné inštitúcie. Hanobením sa pritom rozumejú najmä hrubé urážky, prípadne iné zosmiešňovania alebo znevažovania publikované napríklad v tlači, rozhlase či televízii.
Koncom novembra zozbieral potrebný počet podpisov, súdu bol podnet doručený 6. decembra. Dnes plénum ÚS SR prijalo na ďalšie konanie toto podanie, rozhodlo o pozastavení účinnosti paragrafov 102 a 103, pretože ich ďalšie uplatňovanie podľa jeho názoru môže ohroziť slobodu prejavu. Návrhu poslancov pozastaviť aj účinnosť paragrafu 156 plénum nevyhovelo.
Rozhodnutie je dočasného charakteru.