Bratislava 10. januára (TASR) - Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorý dnes prerokovala a schválila vláda SR, mal byť podľa ministra obrany SR Jozefa Stanka jednou z prvých a základných právnych noriem po vzniku SR.
Zákon vymedzuje úlohy jej obyvateľov v špecifických bezpečnostných situáciách, upravuje vyhlásenie núdzového, výnimočného, vojnového stavu, ako aj vojny a spresňuje obmedzenie základných práv, povinností a slobôd v tomto období. Návrh stanovuje v čase, keď nebude môcť ústavné právomoci vykonávať parlament, konštituovanie tzv. Parlamentnej rady a činnosť vlády vtedy nahrádza Bezpečnostná rada. Na jej čele bude stáť premiér, ďalej ju budú tvoriť ministri obrany, vnútra, zahraničných vecí a financií, ako aj štyria členovia vymenovaní prezidentom.
Práva a povinnosti VÚC, obcí, právnických osôb, ale aj možnosti vyvlastnenia nehnuteľností v rámci verejného záujmu zakotvuje druhá bezpečnostná právna norma, ktorú dnes schválil vládny kabinet - Zákon o obrane SR. Navrhuje sa v ňom napríklad redukcia súčasných 79 okresných vojenských správ na 33, čím sa zredukuje stav vojenských profesionálov v administratíve.
Nové zloženie, úlohy, použitie, velenie a riadenie ozbrojených zložiek, vychádzajúce z obrannej a bezpečnostnej stratégie schválenej parlamentom, upravuje zákon o ozbrojených silách SR. Podľa informácií šéfa rezortu obrany obsahuje aj nariadenia v prípade pomoci armády pri živelných pohromách po požiadaní obcami a mestami. Zákonom sa od 1. januára 2003 zruší vojsko ministerstva vnútra a železničné vojsko, ktoré budú zaradené pod rezort obrany.
Podstatou zákona o brannej povinnosti, nahradzujúceho doterajší branný zákon, je upravenie veku brannej povinnosti. Kým dosiaľ trvala od 1. januára v roku dovŕšenia 18 rokov do 60. roku, odteraz bude platiť až od dňa dovŕšenia 18. roku do 55 rokov. Minister obrany J. Stank informoval vládu aj o stave pripravenosti ženijných, protichemických, zdravotníckych a špeciálnych jednotiek Armády SR pre prípad požiadavky OSN na nasadenie do mierovej misie v Afganistane.