Bratislava 10. januára (TASR)- Skutočnosť, že sa prezident SR Rudolf Schuster práve v čase, keď bola očná klinika v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice kontrolovaná pre podozrenie z porušovania zákonov, nechal operovať jej prednostom Milanom Izákom, vníma VšZP ako zásah do procesu kontroly a ako formu politického nátlaku.
Navyše si profesor Izák dovolil prezidentovi implantovať neregistrovanú šošovku bez súhlasu ministra zdravotníctva Romana Kováča, ktorého žiadal o výnimku. Revízna lekárka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viera Lesáková povedala, že "na Slovensku podľa platných právnych noriem neexistuje možnosť použitia neregistrovaných implantátov".
Vyjadrenie prednostu Očnej kliniky banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici Milana Izáka, že nemocnica má 2000 ruských neregistrovaných šošoviek Fjodorov väčšinou okrajových dioptrických hodnôt, nie je podľa Lesákovej pravdivé. Kontrola zistila resterilizovanie šošoviek vo väčšine prípadov s dioptrickými hodnotami od 19 až 22, teda najviac používaných implantátov. Neboli to len okrajové dioptrické hodnoty. Pritom neexistujú žiadne záznamy o tom, akým spôsobom sa šošovky Fjodorov na Slovensko dostali.
Upozornila ďalej na individuálny nákup šošoviek pacientmi platbou priamo do zahraničia. Išlo o protiprávny spôsob získavania zdravotníckeho materiálu. Obchádzali sa legálne distribučné firmy pôsobiace na Slovensku. Poisťovňa nemala záruku, či implantát bol skladovaný podľa pravidiel, či nedošlo k jeho poškodeniu počas transportu a obchádzali sa aj colné zákony.
Firma Ophtec dala vypracovať štúdiu o používaní refrakčných šošoviek pri krátkozrakosti počas rokov 1991 -1999. Spolupodieľal sa na nej aj Milan Izák. Lesáková poukázala na to, že zvyčajne objednávacia firma hradí všetky náklady štúdie, to znamená dodáva potrebný implantačný materiál a finančne ohodnocuje lekárov zapojených do štúdie. V danom prípade si však pacienti na podnet Izáka nakupovali šošovky individuálne a výkony implantácie šošoviek boli vykazované zdravotným poisťovniam.
Výsledky štúdie, ktorú sponzorovala firma Ophtec od septembra 1991 do októbra 1999, boli zverejnené v auguste 2000 v odbornom časopise Journal of Cataract and refractive surgery. Zmluvu medzi firmou Ophtec a prednostom očnej kliniky M. Izákom ako účastníkom európskej štúdie podpísali 8. februára 1994. V nej prezentoval skúsenosti s liečbou 48 pacientov s použitím 61 implantátov. Kontrola zistila, že v skutočnosti bolo použitých vyše 200 šošoviek firmy Ophetc.
*za som