Bratislava 10. januára (TASR) - Odpočúvací vysielač v popolníku či zapaľovači, dynamický mikrofón na zabudovanie do steny, optický prístroj pre skryté pozorovanie cez otvor a iné sledovacie zariadenia Štátnej bezpečnosti (ŠtB) predstavujú unikátnu výstavu o zločinoch komunizmu. Pod názvom Nielen steny mali uši je dnes sprístupnili v Českom centre v Bratislave za prítomnosti ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského.
V štyroch sklenených vitrínach a na stoloch si možno detailne pozrieť diaľkovo ovládaný fotoprístroj pre 16 mm film, bezhlučnú kameru a iné prístroje na skryté fotografovanie, nahrávacie zariadenie nosené na tele, prístroje na kontrolu telefónnych liniek, magnetofóny Blaník a Sonet, vreckový fotoreprodukčný prístroj, prenosný reprografický prístroj, zariadenie na meranie zámkových vložiek Fab a ďalšie technické vybavenie príslušníkov ŠtB.
Raritou sú duplikáty dvoch kľúčov, ktoré našiel režimu nepohodlný Zdeněk Mlynář 19. decembra 1973, keď sa eštebáci pokúsili o tajnú prehliadku jeho bytu. Vraj to bola jedna z mála nepozorností a prezradenie ŠtB, ku ktorému došlo v "boji proti vnútornému nepriateľovi".
Súčasťou ojedinelej expozície sú fotografické a písomné dokumenty na piatich paneloch. Dokazujú postupy, ktorými v ČSSR za 41 rokov ŠtB vykonávala činnosť porušovaním poštového a listového tajomstva, domovej a osobnej slobody, vydieraním a zneužívaním techniky. Spôsoby získavania dôkazov boli nezákonné, podobne ako aj ich predkladanie na súdne pojednávanie.
Výstava potrvá do 10. februára.