Bratislava 10. januára (TASR) - Kľúčový podiel na problémoch, spojených s prechodom kompetencií zo štátnej správy na samosprávu, má podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zásadné oneskorenie prijímania zákonov a nekoordinovaný postup zo strany štátu.
Prechod kompetencií nie je zabezpečený z finančného ani personálneho hľadiska a je poznačený "všeobecným časovým stresom", uviedol dnes predseda ZMOS Michal Sýkora. Samosprávy podľa neho nemajú dostatok času na prípravu a realizáciu metodických pokynov.
V súvislosti s agendou matrík a overovaním podpisov nie sú pouzatvárané delimitačné protokoly, pripomenul Sýkora. Samosprávy vykonávajú kompetencie bez poznania finančných podmienok, o ktorých čiastočne hovorí výnos Ministerstva financií SR (MF SR) zo 17. decembra 2001. Štvrťročné rozpočtové limity výdavkov na výkon danej kompetencie určí MF SR pre každú obec, avšak celková výška limitov nie je známa.
Výšku poplatkov za matričné úkony určuje sadzobník o správnych poplatkoch. Sumy sú stanovené taxatívne. Za rozdielnosť dvoch cien pre ten istý úkon v súkromnej sfére a v sfére verejnej správy nenesie zodpovednosť samospráva, ale zákonodarcovia. Rovnaké poplatky totiž platili občania aj orgánom štátnej správy.
Na problémy, súvisiace s podpisovaním delimitačných protokolov, týkajúcich sa od 1. júla prechodu kompetencií v oblasti školstva, upozornil podpredseda ZMOS Jozef Mrva. Neusporiadanie právnych záležitostí v súvislosti s pozemkami, na ktorých sú postavené školy a školské zariadenia, bude pre samosprávy problémom. Tie nemajú tri miliardy korún na to, aby sa vyrovnali s reštituentmi a odmietajú niesť zodpovednosť, konštatoval Mrva. V súčasnosti sú pripravené možnosti riešenia prostredníctvom náhrad zo Štátneho pozemkového fondu.