BRATISLAVA. Konšpirátori v ňom vidia úhlavného nepriateľa, ktorý ťahá zo zákulisia za nitky po celom svete.
Pripisujú mu utečeneckú krízu, snahy rozvrátiť krajiny Európskej únie cez platených agentov zo Západu a na Slovensku aj nedávny protikorupčný pochod, ktorý organizovali dvaja slovenskí gymnazisti. Vždy pri tom upozorňujú na jeho židovský pôvod.
Známy svetový finančník George Soros seba samého vníma skôr ako „finančného, filantropického a filozofického špekulanta“. Otázku, ako by sa opísal, dostal na univerzite v Oxforde, ktorá mu ponúkla čestnú akademickú hodnosť.
Jeden z najbohatších ľudí na svete vyznáva demokraciu, ľudské práva pre všetkých a nehľadí pri tom na svojich odporcov. Keď má chuť k niečomu sa vyjadriť, tak to povie. Dráždi tým najmä ľudí, ktorí vo všetkom vidia svetové sprisahanie.
Soros si nepotrpí na sako ani kravatu. "Vždy to boli neformálne stretnutia. Je vnímavý poslucháč, otvorený a čo sa týka vlastných potrieb skromný človek," spomína na pracovné stretnutia so Sorosom bývalá riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti na Slovensku Alena Pániková.
Súčasný šéf nadácie Ján Orlovský sa so zakladateľom siete stretol v Budapešti pred dvoma rokmi, keď oslavoval 85. narodeniny. „Pre slovenskú konšpiračnú scénu bude asi veľkým sklamaním, že viac ako Slovensko ho trápi dianie v Turecku a Strednej Ázii,“ hovorí.
V Európskej únii sleduje Soros podľa Orlovského aj dianie v Pobaltí a z krajín V4 ho najviac zaujíma vývoj v Maďarsku.
Začiatkom apríla maďarský parlament hlasmi nacionalistickej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána prijal zákon, po ktorom v Budapešti skončí Sorosova Stredoeurópska univerzita v Maďarsku.
Orbán, ktorý kedysi študoval v Oxforde vďaka Sorosovmu štipendiu, univerzitu v poslednom čase kritizoval, lebo sa často vyjadrovala k spoločenským problémom.
Orbán tvrdil, že Soros chce cez svoju nadáciu ovplyvňovať maďarskú politiku.
V rebríčkoch kvality sa pritom škola umiestňovala medzi najlepšími európskymi univerzitami. Nadáciu otvorenej spoločnosti postup vlády znepokojil.

Strašidlo už za Mečiara
Forbes naposledy zaradil Sorosa v zozname najbohatších ľudí na svete na 29. miesto. Miliardár zo zarobených peňazí založil nadácie vo viac než 70 krajinách. Orientuje sa najmä krajiny strednej a východnej Európy poznačené komunistickým režimom.
Inšpiroval sa pri tom filozofom Karlom Popperom, ktorého spoznal ako pedagóga na London School of Economics, kde študoval.
Propper, známy odporom k totalitným režimom, v svojej knihe Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia hovorí, že spoločnosti môžu prekvitať len vtedy, keď umožnia demokratické riadenie, slobodu prejavu a ľudské práva.