BRATISLAVA. Pacienti, ktorí prídu do štátnej nemocnice na vyšetrenie alebo v nej budú hospitalizovaní, nebudú za parkovanie pred ňou počas poskytnutia zdravotnej starostlivosti platiť. Je to výsledok dohody medzi aktivistami z občíanskej iniciatívy Hore rampy bez platenia a ministerstva zdravotníctva.
K zrušeniu platenia za parkovanie vo väčšine nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva dôjde od prvého júla. Ide o najväčšie univerzitné a fakultné nemocnice, detské nemocnice a niektoré špecializované ústavy.

Pacient a sprievodca zadarmo
Mám pripravený príkaz ministra,ktorý sa zaoberá aj parkovaním pred nemocnicami, povedal v pondelok poobede na tlačovej besede minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru).
V príkaze sa podľa neho počíta s dvoma variantmi. V prvej by pacient a osoba,ktorá ho doprevádza, nemali za parkovanie platiť prvé štyri hodiny. Po ich uplynutí by mal byť paušálny poplatok jedno euro až do odchodu z parkoviska.
V druhej variante sa počíta s nespoplatneným parkovaním pre nich počas prvých piatich hodín a po ich uplynutí by pacienti mali platiť podľa komerčného cenníka prevádzkovateľov parkovísk.
Tieto pravidlá však budú platiť len pre jedno auto, na ktorom príde pacient aj s doprovodom.
Zrušenie spoplatnenia parkovania
Od 1. júla 2017:
- Kúpele Dudince
- Národný onkologický ústav Bratislava
- Fakultná nemocnica Prešov
- Fakultná nemocnica Žilina
- Fakultná nemocnica Trenčín
- Detská fakultná nemocnica Košice
- Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice
- Fakultná nemocnica Nitra
- Fakultná nemocnica Trnava
- Východoslovenský onkologický ústav Košice
-Východoslovenský ústav srdcovocievnych ochorení Košice
- Stredoslovenský ústav srdcovocievnych chorôb Banská Bystrica
- Nemocnica Poprad
Od 1.10. 2017
- Nemocnica Bardejov
- Nemocnica Brezno
- Nemocnica Veľký Krtíš
Do konca roka
- Univerzitná nemocnica Bratislava
- Detská fakultná nemocnica Bratislava
Na takýto systém parkovania bude pre pacientov z celkového počtu parkovacích miest,ktoré má nemocnica k dispozícii, vyhradených 70 percent. Zvyšných 30 percent bude určených pre zamestnancov nemocnice.
Zrušenie parkovného od začiatku prázdnin pred väčšinou štátnych nemocníc budú postupne nasledovať aj iné nemocnice. Od prvého októbra sa rovnaký systém zavedie aj v nemocniciach, ktoré sú neziskovými organizáciami. Ide o nemocnice, v ktorých riadiacich orgánoch má svojich zástupcov aj ministerstvo. Takou nemocnicou je napríklad bardejovská.
Bratislavská nemocnica do konca roka
Aktivista Miroslav Kollár z iniciatívy Hore rampy bez platenia uvítal rozhodnutie Druckera. Dodal, že je to prvý minister, ktorý zrušenie spoplatnenia dokázal zrealizovať. Jeho predchodcovia vraveli, že sa to nedá, lebo zmluvy s prevádzkovateľmi parkovísk sú nevypovedateľné, vysvetlil aktivista.
Je to prípad aj najväčšej nemocnice na Slovensku,bratislavskej univerzitnej. Keďže parkovanie pred jej nemocnicami prevádzkuje koncesionár, Drucker chce zmluvu s ním vypovedať do konca roka. Okrem bratislavskej univerzitnej nemocnice majú koncesné zmluvy aj ďalšie štyri nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva. Spoplatnenie parkovania pred nimi by sa malo zrušiť tiež do konca roka.
Po otázke zložil telefón
Jedným z prevádzkovateľov parkovísk pred bratislavskými nemocnicami je aj firma ZIPP-S.
Prevádzkuje parkoviská pred nemocnicami v bratislavskom Ružinove a v Petržalke.
Jej konateľ Dušan Blattner po otázke, čo hovorí na to, že ministerstvo chce, aby pacienti neplatili za parkovanie pred nemocnicami zložil telefón. Na ďalší telefonát redaktora už nereagoval.


Beata
Balogová
