Bratislava 10. januára (TASR) - Kým bude pozastavená účinnosť ustanovení 102 a 103 Trestného zákona (TZ), nebude možné podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Ladislava Orosza vykonávať, respektíve pokračovať v trestnom stíhaní, kde je podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestných činov v spomínaných paragrafoch.
Ústavný súd SR nepozastavil účinnosť paragrafu 156, ktorý hovorí o hrubom urazení a ohovorení verejného činiteľa pri výkone jeho právomocí alebo pre tento výkon. Ako povedal Orosz pre TASR, je rozdiel medzi hanobením a hrubou urážkou. V praxi to bude znamenať, že ak niekto z verejných činiteľov bude mať dojem, že ho niekto hrubo urazil alebo ohovoril, bude ho môcť zažalovať iba podľa paragrafu 156 ods. 3 TZ. Orosz pojem verejný činiteľ označil ako pojem pre účely TZ zahŕňajúci každého, kto plní úlohy štátu. Podľa doslovného znenia paragrafu 89 ods. 9 TZ "verejným činiteľom je volený funkcionár alebo iný zodpovedný pracovník orgánu štátnej správy a samosprávy, súdu alebo iného štátneho orgánu, alebo príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, súdny exekútor a člen lesnej, vodnej, rybárskej alebo poľovníckej stráže, ak sa podieľajú na plnení úloh spoločnosti a štátu a používajú pritom právomoc, ktorá im bola v rámci zodpovednosti za plnenie týchto úloh zverená. Pre trestnú zodpovednosť a ochranu verejného činiteľa sa podľa jednotlivých ustanovení TZ vyžaduje, aby trestný čin bol spáchaný v súvislosti s jeho právomocou a zodpovednosťou."
Plénum Ústavného súdu SR dnes prijalo na ďalšie konanie podanie skupiny poslancov NR SR k súladu ustanovení paragrafov 102, 103 a 156 Trestného zákona, týkajúcich sa hanobenia republiky, NR SR, vlády, ústavného súdu, prezidenta a verejných činiteľov. ÚS SR v zmysle ústavy pozastavil účinnosť paragrafov 102 a 103 TZ, pretože ich ďalšie uplatňovanie podľa pléna môže ohroziť slobodu prejavu.