BRATISLAVA. Keď minister hospodárstva Pavol Pavlis zo Smeru v roku 2015 odstúpil pre upratovaciu kauzu, minister vnútra Robert Kaliňák tvrdil, že Pavlisov odchod bol prejavom politickej kultúry, lebo zákon podľa neho neporušil.
„Nemyslím si, že môj brat alebo švagor by mali na ministerstve vnútra upratovať, to je etická vec,“ hovoril vtedy Kaliňák o zákazkách pre firmu Pavlisovho švagra.
Pred niekoľkými dňami Úrad pre verejné obstarávanie definitívne rozhodol, že Kaliňákovo ministerstvo porušilo zákon, keď pri nákupe budovy klientskeho centra v Bratislave obišlo verejnú súťaž. Hrozí pokuta asi 260-tisíc eur.
Kaliňák, ktorý na nákup osobne dozeral, však svoje konanie obhajuje a tvrdí, že je pripravený sa proti rozhodnutiu brániť.
Premiér Robert Fico prípad centra nekomentuje, hoci po Bašternákovi a policajných bytoch ide už o tretiu Kaliňákovu kauzu za tejto vlády. Namiesto toho v pondelok v blogu už po niekoľkýkrát upozornil, že v kauze Osrblie odsúdili Martina Novotného. Novotný bol poradcom premiérky Ivety Radičovej v rokoch 2010 až 2012.
Akýkoľvek úradník či minister by po takomto rozhodnutí úradu mal odísť, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov. Úrad je štátnou autoritou v tejto oblasti a minister ju nemôže odbiť tým, že má iný názor, povedal.
„Je jasné, že predseda vlády sa rozhodol za žiadnu cenu nepripustiť odchod ministra vnútra,“ hovorí Mesežnikov.
Kaliňákov odchod nežiadajú ani koaliční partneri Smeru Most-Híd a SNS.

Bašternák v Kaliňákových kauzách
Fico nevidel dôvody odvolať Kaliňáka ani vtedy, keď sa v marci 2016 prevalila kauza podnikateľa Ladislava Bašternáka.
Polícia, ktorá patrí pod Kaliňákovo ministerstvo, prestala Bašternáka v roku 2014 vyšetrovať za podvody s vratkami DPH, pri ktorých štát mohol prísť o dva milióny eur. Po medializácii prípadu sa ukázalo, že Kaliňák od Bašternáka kúpil v roku 2013 časť firmy B. A. Haus, v ktorej predávajúci zanechal balík peňazí.
Minister odmietol odstúpiť aj napriek možnému konfliktu záujmov.
Kauza klientskeho centra
- Úrad pre verejné obstarávanie 7. februára rozhodol, že ministerstvo vnútra pri obstarávaní klientského centra v Bratislave porušilo zákon.
- Malo by sa začať správne konanie, v ktorom má úrad štandardne 30 dní na to, aby rozhodol, či ministerstvo dostane pokutu
- Pokuta v takýchto prípadoch tvorí päť percent hodnoty nákupu, v tomto prípade asi 260-tisíc eur.
- Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru s názorom kontrolného orgánu nesúhlasí a chce sa brániť.
Bašternák a ľudia blízki Kaliňákovi, sa objavili aj v kauze klientskeho centra.
Štvrtinu areálu, kde centrum sídli, vlastní podľa týždenníka Trend spoločnosť SFI property. V jej dozornej rade sedí Jaroslav Šusta, bývalý Kaliňákov kolega z kancelárie Majeriková, Kaliňák, Koštial, Turčan.
Turčan s Bašternákom, Šustom a Kaliňákom zastávali rôzne pozície vo firme B. A. Haus.
Areál klientskeho centra využíva obchod s potravinami Yeme, ktorý vlastní firma Slovenský potravinársky priemysel. Aj v jeho dozornej rade sedí Šusta.
Kaliňák navyše čelí aj kauze výmeny pozemkov. Lukratívne pozemky ministerstva vnútra, ktoré sa dali ďalšou výstavbou zhodnotiť, vymenil lacno a bez aukcie za byty, ktoré spravuje Bašternákov brat Peter Bašternák.
Do troch minút to opäť nestihne
Fico Kaliňáka dlhodobo obhajuje. „Nevidím dnes absolútne žiadny dôvod, aby odchádzal zo svojej funkcie,“ povedal naposledy v aprílovom rozhovore pre denník Pravda.
Keď sa Fico stal v júli 2006 po prvýkrát premiérom, rád opakoval, že nemá problém odvolávať svojich ministrov.
„Mám štyridsaťjeden rokov. Ja kvôli hlúposti niekoho iného nechcem zničiť svoje meno, ani to, čo sme tu urobili za posledné roky. Ak sa takéto niečo stane, do troch minút budem konať,“ povedal Fico krátko po vzniku jeho vlády s nacionalisitckou SNS a HZDS Vladimíra Mečiara.
Podobne rečnil aj o rok neskôr na sneme Smeru. „Do troch minút odvolám každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu,“ povedal vtedy.
V skutočnosti, ak sa ministra rozhodol odvolať, zvyčajne to trvalo niekoľko týždňov až mesiacov.

Koaličné strany sa držia
Dnes na Kaliňákovo odvolanie netlačia ani koaličné strany.
„Nech sa k týmto otázkam vyjadrí naše tlačové oddelenie, priznám sa, že ani nesledujem všetky tieto vyjadrenia,“ povedal podpredseda SNS Štefan Zelník.
Podobne reagoval aj Ivan Švejna, podpredseda Mosta-Híd a štátny tajomník ministerstva práce.
„Ministerstvo vnútra vysvetlenie k tejto záležitosti poskytlo na tlačovej besede v piatok,“ reagovala hovorkyňa Mosta Klára Debnár.
Hoci by bol pre nich Kaliňák ľahkým terčom, koaličné strany ho nekritizujú, pretože nechcú pre neho riskovať pád vlády, tvrdí Mesežnikov. Kaliňákove kauzy im podľa Mesežnikova neberú hlasy a zároveň nevidia k tejto vláde inú alternatívu.
„Nechcú pre jedného politika rozbiť celú koalíciu, hoci riskujú, že ich budú kritizovať vlastní voliči,“ povedal Mesežnikov.


Beata
Balogová
