BRATISLAVA. Namiesto výzvy na prihlásenie sa do operačného systému sa zjaví červená obrazovka. Oznam na monitore požaduje urýchlené zaplatenie výkupného vo výške 300 dolárov. Ak sa tak nestane, všetky dáta v počítači budú nenávratne stratené.
Obrovský kybernetický útok, ktorý koncom minulého týždňa zasiahol približne 150 krajín, sa nevyhol ani Slovensku. Doplatila naň Fakultná nemocnica v Nitre, v ktorej prestala fungovať väčšina počítačov.
„V súčasnosti už minimálne polovica počítačov na oddeleniach a ambulanciách funguje a na odstránení chýb intenzívne pracujeme,“ povedala hovorkyňa nemocnice v Nitre Tatiana Timková. Zároveň upozorňuje, že napriek tomu, že na odstránení problému začali pracovať okamžite, je možné, že sa pacienti v niektorých prípadoch zdržia.

Výkupné neplatili
Je veľmi ťažké povedať, koľko z odhadom 200 tisíc napadnutých používateľov počítačov zaplatilo požadované výkupné. Nitrianska nemocnica žiadne peniaze neplatila, o nápravu situácie sa starajú jej počítačoví experti.
200 000
počítačov na celom svete podľa odhadov napadol vírus, ktorý požaduje vysoké výkupné za sprístupnenie údajov.
„Vírus napádal pamäť počítačov, ale nedošlo k úniku informácií,“ vysvetľuje Timková s tým, že časť informácií sa ale stratila. Okamžite po útoku podnikli všetky kroky potrebné na to, aby sa podobná situácia neopakovala. Operačné systémy mali aktualizované, ale napriek tomu si vírus dokázal nájsť do ich počítačov cestu.
Nemocnica momentálne vyčísľuje škody, podľa prvých odhadov by mali byť dôsledky útoku známe do dvoch týždňov. Až následne sa rozhodnú, či podajú aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ostatným sa útok vyhol
Slovenské ministerstvá ani ďalšie štátne inštitúcie podobný útok nezaznamenali. Napríklad na ministerstve zdravotníctva dostali zamestnanci vysvetľujúci email s pravidlami bezpečnosti, ktoré je potrebné dodržiavať. Pravidelne sa konajú taktiež školenia zamerané na riziká kybernetických útokov.
„Nepodceňujeme sofistikovanosť hackerských útokov a vykonali sme kroky ku kontrole zabezpečenia našej počítačovej siete,“ hovorí Michal Dzurjanin z komunikačného odboru ministerstva hospodárstva. Napriek tomu, že útok nezaznamenali, kontrolujú zároveň postupy, ktoré majú zabrániť prípadnému prieniku do ich systémov.
Jednotka pre riešenie počítačových incidentov, ktorá patrí pod ministerstvo financií, vydala na svojej internetovej stránke odporúčania, ako sa účinne pred podobnými útokmi chrániť. Najdôležitejšie je, aby si používateľ počítača aktualizoval svoj operačný systém.
Nové verzie už totiž majú opravené chyby v systéme, ktoré vírus využíval. Vyhnúť sa riziku útokov dá podľa odborníkov z jednotky nielen aktualizovaním operačného systému, ale aj antivírového programu. Okrem toho je dôležité dbať aj na obsah mailov, pomocou ktorých sa môže vírus taktiež šíriť.

Beata
Balogová
