BRATISLAVA. Slovensko pravdepodobne opäť vyšle vojakov do Pobaltia, tentokrát by naši vojaci mali byť súčasťou posilnenej predsunutej prítomnosti (enhanced forward presence – EFP) vojsk NATO na obranu východnej hranice.
Vyplýva to z materiálu rezortu obrany, ktorý čaká na prerokovanie vládou. V súčasnosti sú naši vojaci na cvičení v Lotyšsku v rámci tzv. assurance measures, teda aktivity na ubezpečenie spojencov. Ako uviedol riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Jaroslav Naď, takéto riešenie je výsledkom zodpovedného prístupu a pokladá ho za dobré.
Zdôraznil, že treba oceniť postoj slovenského rezortu zahraničia, ktorý to politicky presadil.

Každý prápor vedie jedna krajina
Na summite NATO vo Varšave v júli 2016 spojenci prijali balík opatrení na posilnenie kolektívnej obrany, predovšetkým na vonkajšej hranici NATO, na jej východnom krídle.
Najzásadnejším rozhodnutím v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku rozmiestnením jednej mnohopráporovej skupiny v každom z uvedených členských štátov.
Každú z týchto práporových skupín vedie jedna tzv. rámcová krajina. Viaceré členské štáty už na summite vo Varšave ohlásili svoje konkrétne príspevky do jednotlivých práporových skupín, pričom ohlásenie príspevku sa očakáva od všetkých členských krajín NATO, píše sa v materiáli.
Ako sa v ňom ďalej uvádza, navrhujeme deklarovať príspevok Slovenskej republiky do EFP na území štátov Pobaltia. Prioritne by malo ísť o Lotyšsko a máme záujem pôsobiť v sektore, za ktorý zodpovedá Kanada. "Slovensko chce takto demonštrovať súdržnosť NATO a odhodlanosť podieľať sa na eliminácii prípadných hrozieb," zdôrazňuje sa v predloženom materiáli.

Rotu by vyslali v júni 2018
Ak bude náš príspevok schválený na vnútroštátnej úrovni, ako aj v Aliancii, ešte tento rok by sme vyslali dvoch styčných dôstojníkov veliteľstva bojovej skupiny.
Od júna 2018 by sme potom vyslali mechanizovanú rotu v počte do 118 príslušníkov Ozbrojených síl SR, čatu opráv a prevádzky v počte do 16 vojakov, piatich zdravotníkov a ďalších do 11 vojakov by malo pomáhať pri velení, riadení a zabezpečení tohto nášho príspevku.
Malo by ísť o dve šesťmesačné rotácie. Celkový odhad nákladov na uvedený príspevok je 7 720 000 eur bez zahrnutia dodatočných mzdových nákladov. Uvedený odhad nákladov môže byť navýšený v závislosti od nutnosti národného výcviku.
Pomoc aj do Iraku
V rámci budovania obranných a bezpečnostných kapacít Slovensko možno vyšle do Iraku mobilný výcvikový tím na výcvik odmínovania, mobilný výcvikový tím na školenie špecialistov údržby a opráv tankov, výcvikový tím Vojenskej polície, výcvikový tím pre špeciálne operácie.
Tento príspevok, ktorý Slovensko ponúkne na summite NATO koncom mája, čaká na prerokovanie vládou.
Ak Slovensko príspevok odsúhlasí, 47 vojakov by mohli ísť do Iraku koncom tohto roka, pravdepodobne v novembri. Na tom, že Slovensko je ochotné pomôcť Iraku s odmíňovaním a opravovaním tankov, sa pred časom zhodla podľa premiéra Roberta Fica aj Koaličná rada.
Mobilný výcvikový tím na výcvik odmínovania by mohol školiť operátorov a inštruktorov irackých ozbrojených síl a vydať oprávnenia na používanie odmínovacieho kompletu BOŽENA 4.
Mobilný výcvikový tím na školenie dielenských špecialistov údržby a opráv pozemnej techniky T-72 a BVP bude môcť vycvičiť irackých vojakov na vykonávanie údržby a bežných opráv techniky sovietskej výroby T-72 a podvozkov BVP. Vojenská polícia bude smieť vycvičiť príslušníkov irackej federálnej a lokálnej polície. Výcvikový tím síl pre špeciálne operácie bude môcť vykonávať vojenskú asistenciu pri výcviku príslušníkov irackých špeciálnych síl v požadovaných zručnostiach do stupňa prápor.