BRATISLAVA. Poslanci vládnej koalície pri hlasovaní o školských zákonoch v Národnej rade potvrdili, že pred zlepšením stavu školstva uprednostňujú stranícke politikárčenie. Uvádza sa to v stanovisku poslanca strany Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlídera strany pre školstvo Branislava Gröhlinga v súvislosti s zamietnutím noviel školských zákonov z dielne liberálov.
Podľa Gröhlinga je zvláštne, že vláda označuje školstvo za svoju prioritu a pritom vládni poslanci neprijímajú zákony na skvalitnenie školstva.
"Už viac ako rok vláda opakuje formulku: ‚školstvo je našou prioritou‘, no reálne výsledky stále nevidíme. Rok sa o reforme iba hovorí, ale neprinášajú sa konkrétne riešenia,“ povedal Gröhling. Podľa neho už zaznelo dosť slov o reforme. "A preto prinášame konkrétne riešenia pre školstvo, čím plníme náš program. Neostaneme pri sľuboch a slovách o vízii a naďalej budeme prinášať konkrétne riešenia,“ dodal Gröhling.

Chceli zrušiť aj delenie učebníc
Návrhy noviel zákonov upravujúcich oblasť školstva z dielne poslancov opozičnej strany SaS v pléne parlamentu dnes neprešli do druhého čítania. Poslanci Branislav Gröhling, Eugen Jurzyca, Martin Klus a Martin Poliačik navrhovali novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.
Nosnou myšlienkou a primárnym cieľom novely bola zmena koncepcie vo vydávaní, obstarávaní a používaní učebníc v školách, a to úplným otvorením trhu s učebnicami.
Návrh zákona rušil delenie učebníc na učebnice so schvaľovacou doložkou a odporúčacou doložkou a školám by sa poskytla možnosť, aby sa samy rozhodli, ktoré učebnice budú vo výchovno-vzdelávacom procese využívať.
„Školy si budú môcť vybrať zo všetkých kníh, ktorým bola ministerstvom školstva prípadne ministerstvom zdravotníctva udelená odporúčacia doložka. Predkladaný návrh zákona má zároveň za cieľ zabezpečiť, aby školy pri svojom výbere učebníc neboli ovplyvňované zdrojom ich financovania, pretože sa finančné prostriedky určené na zakúpenie učebníc stanú súčasťou normatívneho príspevku na žiaka,“ uvádzali predkladatelia.
Poslanec Gröhling navrhoval zmenu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá by zlúčila pozíciu výchovného a kariérového poradcu do pozície školského poradcu. Novela zároveň definovala jeho kompetencie a náplň kariérového poradenstva.
Štvorica poslancov za SaS Branislav Gröhling, Eugen Jurzyca, Martin Klus a Martin Poliačik predložila aj návrh novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.
Jej účelom bolo reflektovať na faktory spôsobujúce nízku účasť stredných odborných škôl a zamestnávateľov v systéme duálneho vzdelávania. Návrh, ktorým chceli zefektívniť systém duálneho vzdelávania, zvýšiť motiváciu škôl, ako aj zamestnávateľov, zapojiť sa do systému duálneho vzdelávania a odstrániť problémy, ktoré súčasná právna úprava vyvoláva v praxi, neprešiel do druhého čítania.

Neprešiel ani návrh o vysokých školách
Návrh novely zákona o vysokých školách, ktorý komplexne spracovával systém zverejňovania štatistiky platov (príjmov) a nezamestnanosti absolventov jednotlivých stredných škôl a vysokých škôl na Slovensku, poslanci taktiež neposunuli do druhého čítania.
Podľa predkladateľov však tieto štatistické údaje patria medzi najdôležitejšie podklady pre informované rozhodovanie sa absolventov stredných škôl pre štúdium na konkrétnej vysokej škole, ako aj absolventov základných škôl pre výber strednej školy.
Návrh zákona reagoval na prehľad absolventskej miery nezamestnanosti jednotlivých vysokých škôl podľa skupín študijných odborov, ktorý pripravilo v roku 2011 ministerstvo školstva pod vedením ministra Eugena Jurzycu s využitím údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Ústavu informácií a prognóz v školstve.