BRATISLAVA. Keď pred dvoma rokmi zrazilo auto poslankyňu Rimavskej Bane Janu Kršákovú, ktorá pri nehode zahynula, u šoféra našli vyšetrovatelia stopy po pervitíne. Patril k dvadsiatke vodičov, u ktorých polícia v tom roku viac-menej náhodne odhalila iné návykové látky, než je alkohol.
U koľkých vodičov polícia zistila požitie návykových látok
2016
alkohol - 5421
odmietnutie vyšetrenia na alkohol - 61
iné návykové látky – 17
odmietnutie vyšetrenia na iné návykové látky – 9
2015
alkohol - 5595
odmietnutie vyšetrenia na alkohol - 76
iné návykové látky – 20
odmietnutie vyšetrenia na iné návykové látky - 4
2014
alkohol – 5975
odmietnutie vyšetrenia na alkohol - 87
iné návykové látky – 18
odmietnutie vyšetrenia na iné návykové látky - 8
2013
alkohol – 5666
odmietnutie vyšetrenia na alkohol - 108
iné návykové látky – 25
odmietnutie vyšetrenia na iné návykové látky - 2
Zdroj: PPZ
Na zistenie prítomnosti drog na cestách pri bežných kontrolách totiž polícia nemá testery. Aj keď ministerstvo vnútra sľubovalo ich nákup už pred niekoľkými rokmi, dodnes k tomu nedošlo. Ak teda niekto spôsobí menšiu nehodu či priestupok a nenafúka, ďalšej kontrole sa zvyčajne vyhne.
Policajti ho pri podozrivom správaní síce ešte môžu poslať na podrobné lekárske vyšetrenie, no pre ich vysokú cenu sa tomu zväčša vyhýbajú.
Cena za laboratórne vyšetrenie krvi sa môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur. Ak sú testy negatívne, zaplatiť ich musí polícia.
„V prípade pozitívneho výsledku je vyšetrovaná osoba povinná uhradiť náklady spojené s vyšetrením,“ pripustila policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.
V zahraničí je pritom bežné, že policajti v rámci kontrol okrem fúkania odoberú aj vzorku slín a hneď vedia vyhodnotiť, či je človek pod vplyvom drog.
„V prípade zistenia návykovej látky sa osoba vyzve na odber, takzvaný screening moču. Na základe neho sa zistí, o aký druh návykovej látky ide,“ povedal hovorca českej polície Petr Habenicht. Odhaliť takto dokážu najčastejšie používané drogy, ako sú marihuana, pervitín, kokaín či crack. Zisťovanie presného množstva látky nasleduje až v treťom kroku. „Podozrivému sa odoberie v nemocnici krv a určí sa presná hodnota návykovej látky,“ povedal Habenicht.
Len v minulom roku takto tamojšia polícia zaznamenala pri kontrolách 3084 pozitívnych výsledkov, teda ľudí pod vplyvom drog.
Na porovnanie na Slovensku vlani odhalila polícia 17 takýchto ľudí.
Ďalší deviati sa testom odmietli podrobiť, čo polícia vyhodnocuje tak, ako keby boli ich výsledky pozitívne.
