Autori: Tomáš Nejedlý, Michal Lehuta / Trend
K eď v lete minulého roka obchodná sieť Tesco oznámila, že zvýši pokladníčkam platy o desať percent, bolo zrejmé, že nedostatok ľudí na pracovnom trhu dotlačil firmu k múru.
Britský reťazec ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku a na trhu už jednoducho dostatok ľudí nevedel nájsť. A tak pristúpil k poslednej možnosti. Súboj o pracovníkov cez platy, navyše verejný, je však pre firmy extrémne nevýhodný, pretože konkurencia ponuku zväčša dorovná. Súperi sú potom opäť na začiatku súťaže, len majú všetci vyššie náklady.
Reakcia neprišla okamžite, ale zato so železnou nevyhnutnosťou trhových zákonov. Lidl v októbri verejnosti cez bilbordy oznámil, že všetkým radovým zamestnancom zvýši plat o pätinu.
McDonald’s v decembri kontroval, že zvýši nástupné platy na 800 eur v hrubom. Predajcovia elektroniky z Nay začiatkom tohto roka vyhlásili, že dvíhajú platy o 17 percent. Slovensko sa ocitlo na prahu platovej revolúcie.

Pizza na osem kúskov
Aj keď miera nezamestnanosti stále presahuje osem percent, na trhu práce je pusto. Dvestotisíc ľudí bez práce firmy nedokážu zamestnať – buď sa za prácou nechcú sťahovať, alebo ich zručnosti nezodpovedajú cene, ktorú za nich musia firmy zaplatiť.
“Ak firmám narastú personálne náklady, budú hľadať spôsob, ako kompenzovať ich nárast znížením iných nákladov.
„
Firmám preto neostáva iné, ako pustiť sa do mzdového súperenia aj verejne. Výsledok? Národná banka Slovenska odhaduje, že priemerná mzda v tomto roku porastie o ďalšie štyri percentá a na budúci rok takmer o päť.
Teda najviac od predkrízového roku 2008. Do boja personalistov však vstúpil nečakaný hráč. V čase zverejňovania účtovných závierok za uplynulý rok, ktoré potvrdili ekonomické úspechy firiem, sa zobudili – politici. Koaliční i opoziční.
Ako prvý sa zaskvel svojím návrhom predseda SNS Andrej Danko, ktorý chce zaviesť povinné trináste platy. „Chceme, aby sa v Slovenskej republike dôsledne uplatňoval princíp zásluhovosti a výkonu,“ odôvodnil potrebu takejto regulácie predseda parlamentu. Po dlhšom období ticha návrh nedávno schválila koaličná rada.
Nariadením zhora sa však ochota firiem štedrejšie odmeňovať zamestnancov nijako nezmení.
Efekt povinných trinástych platov funguje na rovnakom princípe ako od roku 2008 takzvané vianočné dôchodky. Tieto zdroje by mohli byť rovnako súčasťou bežných dvanástich penzií ročne, ale z nejakého politického dôvodu sa vyčleňujú zvlášť.
Mnohí komentátori tak návrh povinných trinástich miezd za rok zosmiešňovali rozdielom medzi pizzou rozkrojenou na šesť a na osem kúskov.
Ak bude vianočný plat navyše oslobodený od odvodov, ako navrhuje SNS, firmám sa ešte viac skomplikuje účtovníctvo. A budú mať nezdravú motiváciu presúvať čo najviac odmien do nového trinásteho platu.
Povinné trináste platy sú vo svete typické najmä pre krajiny Latinskej Ameriky. Ako výsledok vyjednávania odborárov so zamestnávateľmi však bežne fungujú aj v susednom Rakúsku.
Prvomájový balíček Smeru
Po národniaroch na seba nenechal dlho čakať ani Smer-SD.