BRATISLAVA. Zvládnu priamy boj a zdravotnícke služby, môžu fungovať ako pohyblivý veliteľský stan a je možné rýchlo ich nasadiť, no Slovenskej armáde začínajú chýbať.
Ľahké a ťažké obrnené vozidlá sa dajú prispôsobiť na množstvo situácií a v armádach NATO sú považované za bežnú súčasť výbavy.
Ozbrojené sily priznávajú, že ich stroje sú už na konci životnosti a potrebuje nové. Vláda im v stredu schválila nákup 81 obrnených vozidiel typu 8x8 a 404 ľahkých obrnených vozidiel 4x4. Nepôjde o jednorazovú dodávku, ale o postupné prezbrojovanie, ktoré bude trvať do roku 2029.
„Možností ich využitia je strašne veľa, sú to kolesové vozidlá určené na rýchly presun,“ povedal Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
Celkovo má tento nákup armádu vyjsť na 1,2 miliardy eur, a to v cene nie je započítaná logistická podpora, munícia a infraštruktúra. Zatiaľ nie je známe, o aké značky pôjde, no armáda naznačuje, že by malo ísť o výrobcov schopných do projektu zapojiť aj firmy na Slovensku.
„Z dokumentu aj pripomienkovacieho procesu k nemu je zrejmý silný lobing nášho obranného priemyslu,“ tvrdí na facebooku o projekte Martin Dubéci, bezpečnostný analytik spolupracujúci s Progresívnym Slovenskom.

Nakúpiť chcú rýchlo
Vozidlá môže Slovensko získať niekoľkými spôsobmi od zapojenia Európskej obrannej agentúry cez spoločné obstarávanie v rámci V4 až po dohodu o dodávke s inou vládou.
Práve dohoda s inou krajinou bez súťaže je podľa Naďa najpravdepodobnejšia, pretože vláda chce vozidlá obstarať do konca roka a začať ich nakupovať v roku 2018, pričom štandardným obstarávaním by to nestihli. Zákon dodanie vojenskej techniky bez súťaže povoľuje.