BRATISLAVA. Polícia si nepripúšťa, že pri zbieraní dôkazov počas zastavenia mercedesu futbalistu Vladimíra Weissa urobila chybu. Hoci vyšetrovatelia Weissa obvinili zo šoférovania pod vplyvom alkoholu, prokuratúra stíhanie zastavila, pretože sa nepodarilo preukázať, že futbalista skutočne šoféroval.
„Generálna prokuratúra upozornila na pracovnom rokovaní pracovne nadriadených policajtov na nedostatky pri skúmaní trestnej veci,“ konštatovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Prokuratúra kritizovala najmä to, že policajti na mieste nezisťovali, kto auto riadil, keďže Weiss od začiatku tvrdil, že nešoféroval. Postup polície podľa nej posudzovalo až šesť prokurátorov.
Bratislavská krajská polícia však v tomto prípade na svojej strane žiadny problém nevidí. „Zo strany nadriadených neboli v postupe policajtov zistené žiadne pochybenia a proti policajtom nebude začaté disciplinárne konanie,“ povedala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Lucia Mihalíková.
Policajná hliadka zastavila podozrivé auto, v ktorom sedel Weiss a ďalších deväť ľudí, začiatkom októbra minulého roka krátko pred siedmou hodinou ráno. Potom, ako jeden z dvojice policajtov prišiel k autu, za volantom vraj sedel práve futbalový reprezentant.
Automaticky ho tak považoval za vodiča, pýtal si od neho doklady a chcel mu dať fúkať. Avšak to, že policajt videl Weissa za volantom po tom, ako auto zastalo, podľa prokuratúry ešte nedokazuje, že aj šoféroval. Naopak konštatovala, že z dôkazov, ktoré boli súčasťou spisu, jednoznačne vyplýva, že vodičom bol svedok Dávid B.
Ten pred vyšetrovateľom tvrdil, že sa s Weissom na mieste vodiča vymenil až potom, ako auto zastavilo. Futbalista si vraj myslel, že ak bude za volantom sedieť on, policajti k nim budú zhovievavejší.

Prečo neveria policajtovi?
Prokuratúra poukázala aj policajný záznam, na ktorom vidieť, ako sa auto pohybuje zo strany na stranu. Dokazuje to podľa nej, že v aute sa po zastavení presúvali pasažieri.
Presadanie ľudí vnútri auta sa overovalo aj pomocou vyšetrovacieho pokusu. Z neho vyplynulo, že je možné, aby sa v čase, keď k autu prichádzal policajt, ľudia za volantom vymenili.
Verziu posádky potvrdil aj ďalší svedok, strážnik parkoviska, z ktorého mercedes odchádzal. Ten pred vyšetrovateľom povedal, že Weiss nastupoval do auta ako posledný a určite nešoféroval.

Výmeny v minulosti nepomohli
Najväčším problémom je podľa prokuratúry to, že neexistuje žiadny dôkaz, ako napríklad videozáznam alebo fotografia, ktorý by dokazoval, že Weiss skutočne šoféroval.
Na tento účel by poslúžil napríklad policajný záznam čelného skla, no policajti auto videli po celý čas len zboku alebo zozadu.
V minulosti totiž v podobných prípadoch polícia presne videla, ako takýto pokus o výmenu šoférov prebiehal. Napríklad v novembri 2011 v Bratislave hliadka odstavovala auto pre rutinnú kontrolu, no všimla si, že ešte pred tým, ako auto zastavilo, sa jazdec a spolujazdec vymenili.
Koncom apríla tohto roka sa v Trnave mladá vodička snažila taktiež vymeniť si miesto so svojou spolujazdkyňou v okamihu, ako sa ich snažila zastaviť policajná hliadka.
Výmenu však ženy nezvládli a narazili do zaparkovaného auta. Všetko taktiež zadokumentovala policajná kamera.

Beata
Balogová
