BRATISLAVA. Keď polícia koncom minulého roka povedala, že uzavrela kauzu kompa, dôvody si nechala pre seba. Povedala len to, že v spornom tendri nezistila žiadne machinácie.
Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár zistil, že ešte predtým súťaž odobril Úrad pre verejné obstarávanie.
Zákazku na kompu vyhrala firma Ponton City, ktorá zostala v súťaži jediná. V technickom liste kompy na internete sa píše, že loď mala pripravenú už vo februári 2015, teda skôr, ako Vodohospodársky podnik určil, aké plavidlo vlastne žiada. Vzniklo tak podozrenie, že firma mala informácie vopreddopredu a súťaž bola ušitá pre ňu.

Víťazná firma mala navyše neprehľadnú vlastnícku štruktúru. Jej konečný vlastník mal sídlo v rovnakej americkej garáži ako Interblue Group LLC, známa z kauzy pochybného predaja emisných povoleniek. Spoločnost' BUSINESS INVESTMENTS LLC s rovnakým sídlom ako spoločnosť Interblue Group LLC nie je a ani nikdy nebola konečným vlastníkom spoločnosti Ponton City. (oprava na konci článku)
Úrad pri kontrole zistil, že vodohospodári postupovali v rozpore zo zákonom o verejnom obstarávaní. Hovorca úradu Ján Mažgút povedal, že zmätočne stanovili spôsob, ako majú záujemcovia preukázať, že splnili požiadavky. "Avšak uvedené konanie kontrolovaného nemalo vplyv na výsledok verejného obstarávania," tvrdil.
Ako rozhodoval Úrad pre verejné obstarávanie v ďalších známych kauzách?

Desať pochybení v kauze CT
Keď sa prevalilo, že piešťanská nemocnica plánuje kúpiť predražený CT prístroj, museli z funkcií odísť vtedajší šéf parlamentu Pavol Paška, jeho podpredsedníčka Renáta Zmajkovičová aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (všetci Smer).