SME

V Maďarsku dostal doživotie, spájali ho s vraždou Remiáša. Kto je Jozef Roháč

Za socializmu odsúdili Jozefa Roháča za terorizmus. Počas prevratu si získal popularitu a dostal milosť. Neskôr sa stal mafiánskym zabijakom.

Jozef Roháč pred súdom. Jozef Roháč pred súdom. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenským Kajínkom by sa dal nazvať mafiánsky vrah Jozef Roháč, ktorému súd v Budapešti v piatok potvrdil doživotný trest.

Uznal ho vinným z bombového útoku na budapeštianskej ulici Aranykéz v roku 1988 a dvoch vrážd z roku 1998, tiež v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podmienečné prepustenie Roháča podľa budapeštianskeho súdu prichádza do úvahy najskôr po 30 rokoch. Teraz má šesťdesiat.

Maďarsko bolo pre Roháča druhým domovom. Ovláda jazyk a mal dobré vzťahy s miestnym podsvetím, ktoré využívalo jeho služby nájomného vraha.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku Špecializovaný trestný súd Roháčovi vymeral doživotie v marci minulého roka za účasť na štyroch vraždách. Verdikt však zatiaľ nie je právoplatný.

V rámci procesu s mafiánskym gangom sýkorovcov uznal súd Roháča vinným z účasti na likvidácii bratov Eduarda a Róberta Diničovcov, Dalera Hlavačku a Romana Deáka.

Prečítajte si tiež: Maďarský odvolací súd potvrdil doživotie pre Jozefa Roháča Čítajte 

Vyrovnávanie účtov

Všetci boli príslušníkmi gangu diničovcov, s ktorými si sýkorovci takto vyrovnávali účty. Objednávateľom mal byť vtedajší šéf sýkorovcov Róbert Lališ, ktorý je v súčasnosti vo väzbe na Slovensku.

Polícii sa vraždy podarilo rozpliesť až s odstupom 15 rokov. Svedčiť totiž začali členovia skupiny sýkorovcov, ktorí pristúpili na spoluprácu, aby pre seba dosiahli zníženie trestu.

Najviac okázalý bol atentát na Edurada Diniča v máji 1998. Nastražená nálož ho rozmetala na bratislavských Zlatých Pieskoch, kam chodil hrať tenis. Roháč, ktorý bol v podsvetí známy ako expert na výbušniny, z miesta podľa výsledkov vyšetrovania odišiel na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho brata Róberta Diniča rozstrieľali v októbri toho roka na sídlisku Dlhé diely. Ďalšieho člena skupiny Hlavačku zastrelili v máji 1999 pri jeho dome v Pezinku. V októbri 1999 zabili Deáka v bratislavskej Dúbravke najmenej devätnástimi strelami z pištolí a samopalu.

Vraždu Remiáša vyšetrujú napriek amnestiám. Obvinený nie je nikto Čítajte 

Vražda Remiáša

Doteraz sa nepodarilo preukázať, aká bola úloha Roháča v kauze vraždy Róberta Remiáša z apríla 1996.

Bývalý policajt Remiáš bol v tom čase spojkou korunného svedka únosu prezidentovho syna Oskara Fegyveresa, ktorý sa z obavy o svoj život ukrýval v zahraničí.

Fegyveres sa ako príslušník SIS rozhodol vypovedať o tom, že sa nevedome podieľal na únose Michala Kováča mladšieho a potom aj na zahladzovaní stôp.

Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že únos prezidentovho syna v auguste 1995 zosnovala tajná služba. Usvedčeniu páchateľov zatiaľ stále bránia amnestie expremiéra Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

Remiášovo auto vybuchlo počas jazdy v Bratislave 29. apríla 1996 za križovatkou ulíc Karloveská a Botanická. Tragédiu pripomína kríž, ktorý tam osadil výtvarník Fero Guldan.

V decembri 2002 polícia z návodu na vraždu obvinila bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu. Ten všetky obvinenia od začiatku odmieta.

Podozrivá SIS

Remiáša podľa zistení polície SIS najskôr sledovala, aby sa dostala na stopu Fegyveresovi, ale nedarilo sa jej to. V apríli 1996 si Lexa podľa obvinenia objednal vraždu u vtedajšieho šéfa sýkrovocov Miroslava Sýkoru.

Vykonávateľom mal byť Roháč s komplicom Imrichom Oláhom.

V septembri 2006 však špeciálny prokurátor Dušan Kováčik obvinenie Lexu zrušil. Vyšetrovanie podľa neho jednoznačne preukázalo, že tak, ako bol skutok opísaný v obvinení, sa nestal.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je Roháč jedným z mála ľudí, ktorí by o Remiášovej vražde ešte mohli prehovoriť. Druhým je už spomínaný Lališ – vtedajší pobočník dnes už nebohého Sýkoru. Zastrelili ho vo februári 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn.

Kontaktom Sýkoru v SIS bol Lexov námestník Jaroslav Svěchota, ktorý zomrel v roku 2004.

Roháč však nemá povesť muža, ktorý by začal rozprávať. Ak by niekto o vražde Remiáša prehovoril, skôr prichádza do úvahy Lališ. Motívom by mohla byť dohoda s vyšetrovacími orgánmi a dosiahnutie miernejšie trestu.

O tom, že za únosom prezidentovho syna a vraždou Remiáša bola SIS, už hovoril aj bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák.

Kriminálna kariéra

Roháč sa narodil 6. septembra 1956. Pochádza z Levíc. V minulosti už bol najmenej šesťkrát súdne trestaný za rôzne delikty.

SkryťVypnúť reklamu

Krimiminálnu kariéru rozbehol ešte v čase socializmu. V roku 1985 s komplicom Ernestom Rečkom uniesli námestníka vtedajšieho ministra zdravotníctva.

Spred budovy ministerstva ho odviezli v služobnej Tatre 613. Zbrane získali tak, že prepadli strážnikov Chemických závodov Juraja Dimitrova. S rukojemníkom sa potom chceli prestrieľať cez hraničný priechod Petržalka – Berg do Rakúska.

Nepodarilo sa im to. Roháčovi súd za teror v roku 1986 vymeral trest 13 rokov za mrežami.

Vzbura v Leopoldove

Po revolúcii v roku 1989 sa Roháč ako hovorca väzňov zúčastňoval na rokovaniach s jej lídrami. S uvoľnením režimu začalo vo väzniciach narastať napätie. Odsúdení predkladali vlastné požiadavky. Od zlepšenia podmienok v celách až po opätovné prešetrenie ich kriminálnych prípadov a prepustenie na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa vyhrotila po tom, ako nový prezident Václav Havel v januári 1990 vyhlásil rozsiahlu amnestiu. Väzni, ktorých obišla, sa začali búriť.

Vyvrcholením bola v marci 1990 veľká vzbura vo väznici v Leopoldove, kde sedel aj Roháč.

„Pamätám si, že hovorcovia – to boli kriminálnici-profesionáli s charizmou. Napríklad Jozef Roháč, ktorý priniesol Feldekovi svoje básničky. Neuveriteľné texty,“ spomínal v marci 2010 Fedor Gál.

Roháč na seba upozornil aj tým, že sa ponúkol darovať obličku nevyliečiteľne chorému pacientovi. V liste vtedajšiemu ministrovi spravodlivosti Ladislavovi Košťovi to zdôvodnil tým, že už sa polepšil a chce tak odčiniť svoje zločiny.

Návrat do života

Prezident Havel dal napokon Roháčovi milosť. Po prepustení sa však nepolepšil a zaplietol sa s podsvetím.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe obvinenia z vraždy Remiáša po ňom polícia v decembri 2002 vyhlásila pátranie. Nepodarilo sa jej ho však vyhľadať a špekulovalo sa aj o možnosti, že je po smrti.

Zadržali ho až v decembri 2008 v Česku, ale už na základe maďarského zatykača. Polícia Roháča pristihla za volantom pod vplyvom alkoholu pri bežnej kontrole. Mal zmenenú identitu a falošné doklady.

Na Slovensku v tom čase Roháč nečelil žiadnemu obvineniu. Vyšetrovanie Remiášovej vraždy už bolo ukončené. Ďalšie obvinenia prišli až neskôr.

Roháča tak previezli do vyšetrovacej väzby v Maďarsku. V októbri 2010 ho súd prepustil. Slovenská polícia ho opäť zadržala vo februári 2011 na základe ďalšieho zatykača maďarského súdu.

Básnik Ľubomír Feldek, ktorý sa počas vzbury v Leopoldove s Roháčom zblížil, za ním stál aj počas súdneho pojednávania v Maďarsku. Trval na tom, že je nevinný.

SkryťVypnúť reklamu

„Nezmenil sa. Stále je holohlavý, hoci ho sem vydali na základe toho, že išli skúmať jeho jeden vlas. Aj z toho, čo som dnes počul a smel by som sa k tomu ako laik vyjadriť, tak tam nebol žiadny dôkaz,“ povedal Feldek v televízii Joj počas súdneho procesu v januári 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 925
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 658
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 723
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu