BRATISLAVA. Smer chce obhájiť čo najviac zo šiestich postov predsedov vyšších územných celkov (VÚC), ktoré dnes má, a okrem toho cíti šancu pokúsiť sa aj o zisk pozície bratislavského župana.
Na druhej strane, praktické kroky vládnej koalície naznačujú, že Banskú Bystricu hodili cez palubu a nemajú v úmysle o ňu vážne bojovať. V diskusii sa na tom zhodli publicista Juraj Hrabko a politický analytik Eduard Chmelár.

Výhoda pre Kotlebu
Konštatovali, že premiér Robert Fico (Smer) rétoricky ostro kritizuje extrémizmus v podaní Ľudovej strany - Naše Slovensko, ale zrušenie druhého kola volieb predsedu VÚC síce môže pomôcť viacerým súčasným županom zvoleným s podporou Smeru, rovnako je však výhodné aj pre Mariana Kotlebu.
"Premiér je zároveň predsedom najsilnejšej politickej strany a on nejde do volieb v Banskobystrickom kraji? Ani koalícia nepostaví kandidáta?" opýtal sa Hrabko.
Chmelár reagoval, že podľa jeho informácií Smer kandidáta v banskobystrickom kraji hľadá, zatiaľ ho však nenašiel. S Hrabkovou kritikou zrušenia druhého volebného kola sa však stotožnil.
"Zrušenie dvojkolovej voľby bolo zo strany vládnej koalície nezodpovedným činom, ktorý sledoval jediné - poistiť si miesta v iných krajoch, kde má silné postavenie Smer, prípadne SNS a Most-Híd v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Banskobystrickú župu jednoducho hodili cez palubu," povedal Chmelár.
"Smer-SD sa bude snažiť v ostatných krajoch udržať, aj preto vypúšťa Banskú Bystricu. Ak by stratil jeden kraj, ešte by to nemusel byť problém, ale dva by už problémom boli. A bude sa snažiť zaútočiť na Bratislavský kraj, kde tentoraz má šancu. V situácii, aká je teraz, by Milan Ftáčnik s podporou Smeru-SD mohol uspieť," odhadol Hrabko.
Podľa Chmelára je však kľúčovou otázkou týchto volieb práve Banskobystrický samosprávny kraj, v ktorom je zatiaľ jednoznačným favoritom Kotleba.
Voľby v Banskej Bystrici
"Čo považujem za šialené vo vnímaní Mariana Kotlebu voličmi a skrytými voličmi, že sa správajú, akoby bol v opozícii a štyri roky nebol županom. A za všetko mohli tí, ktorí dnes župu neovládajú. To, koľko peňazí stratil Banskobystrický kraj za Kotlebu, ako v župe funguje rodinkárstvo, ako šafáril so straníckymi peniazmi, to všetko je mimo témy a mimo racionálneho diskurzu," povedal.
Podľa Chmelára by strata Banskobystrického samosprávneho kraja znamenala pre ĽS-NS politickú katastrofu, na druhej strane, obhájenie pozície by stranu výrazne posilnilo.
"Nesúhlasím s tým, že voľby v Banskej Bystrici sú nejako výnimočné, s dosahom na celé Slovensko. Sú rovnako dôležité ako všetky ostatné. Právo kandidovať má každý, voľby ešte neboli vyhlásené. Rozhodnú voliči Banskobystrického samosprávneho kraja," reagoval Hrabko.