BRATISLAVA. Dať si dve pivá a ísť na bicykli domov už po novom nie je žiadny problém. Avšak len v prípade, ak sa človek pohybuje v obci a pri kontrole nenafúka viac ako pol promile.
Pravidlá pre cyklistov sa zmiernili začiatkom tohto roka. Podľa predkladateľov novely zákona z koaličného Mosta-Hídu totiž takéto množstvo alkoholu nijako zásadne neovplyvňuje schopnosti ľudí pri jazde na bicykli.
Alkohol na bicykli tak začína byť reálnym problémom až po prekročení hranice 0,5 promile. V takom prípade na mieste hrozí pokuta až do 650 eur, ak sa celá vec dostane až na správne konanie, môže suma dosiahnuť až 800 eur.
Napríklad trnavská krajská polícia len v tomto roku odhalila až 457 cyklistov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu. Ani jeden z nich však podľa trnavskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej nenafúkal viac ako jedno promile.
Naopak v Košickom kraji zachytili policajti za prvé štyri mesiace len 43 cyklistov, ktorí neprešli dychovou skúškou na alkohol. Väčšinou však boli tieto priestupky riešené len v blokovom konaní.

Pokuta nie je len za alkohol
Hlavná cyklistická sezóna sa ešte len začína, aj preto policajti predpokladajú, že počet ľudí, ktorí si pred jazdou na bicykli vypijú, bude rásť. Alkohol však nie je jediný dôvod, pre ktorý hrozí pri jazde na bicykli pokuta.
So zlepšujúcim sa počasím totiž pribúda aj ľudí, ktorí sa na dvoch kolesách prepravujú v rámci obce. Najmä vo väčších mestách je však problémom hustá premávka, ktorá mnohých cyklistov vyháňa na chodníky. To je však problém, pretože za jazdu na chodníku môžu policajti dať až 50-eurovú pokutu.
“Niekedy sa dá chápať, že dôchodcovia alebo malé deti využívajú chodníky, lebo si netrúfnu jazdiť po ceste.
„
„Cyklisti na chodníkoch sú predovšetkým dôsledkom nedostatočnej infraštruktúry,“ myslí si prezident Cyklokoalície Dan Kollár. Aj keď sa v poslednom čase začala vo väčších mestách budovať sieť cyklochodníkov, na reálny presun po meste musí človek na bicykli využiť aj preplnené cesty.
Mnoho ľudí má pred mestskými výpadovkami rešpekt, a tak, často aj nevedome, riskujú pokutu za jazdu na chodníkoch.
„Niekedy sa dá chápať, že dôchodcovia alebo malé deti využívajú chodníky, lebo si netrúfnu jazdiť po ceste,“ tvrdí Kollár. Dodáva však, že v praxi sa ešte s pokutou za jazdu po chodníku nestretol. „Maximálne policajti cyklistu upozornia, že by po chodníku jazdiť nemal,“ hovorí.

Dôležitá je ohľaduplnosť
Podobne ako bicykel nepatrí na chodník, ani chodci by nemali vstupovať na cesty vyhradené pre cyklistov. Za porušenie tejto povinnosti im rovnako hrozí pokuta vo výške 50 eur.
Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj tu platí, že dôvodom týchto prehreškov býva väčšinou chýbajúca infraštruktúra. Preto je pri budovaní cyklotrás dôležité myslieť aj na to, aby vedľa zostal dostatok priestoru aj pre peších.
Problémy nastávajú taktiež v miestach, ktoré sa zo dňa na deň zmenia z chodníka na cyklocestu. „Pomohlo by, ak by sa u nás viac využívalo podfarbenie cyklistických pruhov, lebo to dá chodcom dosť jasne najavo, že sú na cyklochodníku,“ vysvetľuje Kollár.
V súčasnosti sa o probléme hovorí napríklad na nábreží pri bratislavskom River Parku. Pre jeho výstavbu bol zúžený priestor pre cyklistov aj chodcov, a tak tam tieto skupiny ľudí do seba doslova narážajú. V súčasnosti sa v Bratislave dokonca má uvažovať o tom, že cyklistov z promenády odklonia úplne.
Kollár však považuje tento problém za zbytočne nafúknutý. „Stačí, aby boli ľudia k sebe trochu ohľaduplní, až také nebezpečné to v tých miestach nie je,“ uzatvára Kollár.

Beata
Balogová
