BRATISLAVA. Využívajú ho mafiáni, novinári aj aktivisti. Desaťtisíce používateľov na ňom obchodujú s ľuďmi, ktorých identitu nepoznajú, s menou, ktorá oficiálne neexistuje. Museli si vytvoriť nepísané pravidlá, ktoré zaručujú, že sa systém nezrúti.
Darknet alebo temný web sa stáva čoraz populárnejším, pretože umožňuje používateľom za sebou na internete zakryť stopy.
Denník SME na darknete surfoval niekoľko dní. Kúpil elektronickú, ťažko vystopovateľnú menu bitcoin a navštívil predajne s drogami, zbraňami a nelegálnou pornografiou.
Darknet tvoria jednotlivé stránky, ktoré je možné otvoriť len vtedy, ak človek pozná ich presnú adresu a vie, cez aký program sa na ne má prihlásiť. Uhádnuť názvy stránok nie je možné, vyzerajú asi takto: anonywebix6vi6gz.onion.
Na otváranie stránok slúži program Tor, ktorý pôvodne vyvinula americká armáda na bezpečnú komunikáciu svojich zamestnancov.
„Tento nástroj je významný v krajinách, kde je silná cenzúra. Pôvodný účel nebol pomáhať zločincom,“ tvrdí Tomáš Zaťko, šéf firmy Citadelo, ktorá sa zaoberá IT bezpečnosťou.
Čoraz častejšie sa však objavujú prípady ľudí, ktorí ho zneužívajú.
Takými boli aj 33-ročný Adam a 28-ročný Lukáš, ktorých polícia nedávno zatkla za predaj drog a zbraní cez trhovisko skryté na temnom webe.

Prihlásiť sa je jednoduché
Dostať sa na darknet nie je zložité, postup sa dá ľahko zistiť na internete. Stačí si zadarmo stiahnuť program Tor, nájsť zoznam webových stránok, ktoré fungujú len cez tento program, a začať objavovať temné kúty internetu.