Politici venujú v župných voľbách zvýšenú pozornosť banskobystrickému regiónu, no napriek tomu má Marian Kotleba podľa verejného prieskumu agentúry AKO najväčšiu šancu zvíťaziť. Čím si vysvetľujete jeho náskok, hoci sa dá overiť, že svoje sľuby nenaplnil?
„Z prieskumu síce vyplýva, že Kotleba má najvyššie preferencie z ohlásených kandidátov, ale zároveň väčšina oslovených jeho činnosť až tak pozitívne nehodnotí.
Preferencie nespokojných občanov sú aktuálne rozdelené medzi množstvo protikandidátov a práve preto prišla Kotlebovi veľmi vhod jednokolová voľba.“

Prečo toľko voličov stále pri rozhodovaní nezohľadňuje, že župa sa za štyri roky nikam neposunula, nezamestnanosť je stále problémom a v úrade pod vedením Kotlebu sa darí rodinkárstvu? Stále ho vnímajú ako voľbu proti systému?
Župné voľby v Banskobystrickom kraji
- súčasný župan Marian Kotleba by podľa februárového prieskumu AKO získal 21,6 percenta,
- šéf Múzea SNP Stanislav Mičev: 14 percent,
- poslanec za SaS Martin Klus: 10,1 percenta,
- podnikateľ Ján Lunter: 9,3 percenta.
- Kandidujú aj Igor Kašper, Milan Urbáni, Ivan Saktor a Martin Juhaniak.
„Áno, to bolo aj vysvetlením jeho úspechu v posledných župných voľbách. Bolo to antisystémové rozhodnutie, protestná voľba. Teraz by sa dalo povedať, že Kotleba sa stáva súčasťou systému, etabloval sa na politickej scéne, no stále vystupuje antisystémovo.
V Banskobystrickom kraji mu však možno pomáha aj medializácia po celoslovenskom úspechu ĽSNS.
Druhá vec je, že na regionálnej úrovni možno chýba väčšia informovanosť.
Fungovanie župy sa tak nemusí dostatočne dostávať k voličom. Počul som množstvo jeho vyjadrení, ako buduje cesty, čo sa nezhoduje až tak s realitou, ale ľuďom to nemá kto vysvetľovať.“
Na to, že Kotleba neplní svoje sľuby ako župan, upozorňujú médiá, mimovládne organizácie aj jeho protikandidáti.
„Áno, informujú o tom celoštátne médiá, čo sa však nemusí dostať ku všetkým voličom. Na druhej strane, je poslancom Národnej rady, ľudia ho z médií poznajú.