BRATISLAVA. Viac ako 275-tisíc ľudí si od marca pozrelo v kinách film Únos, ktorý je inšpirovaný udalosťami okolo zavlečenia prezidentovho syna v roku 1995. Na slovenské pomery ide o vysoký nadpriemer.
Film, ktorý zasiahol do debaty o možnom zrušení Mečiarových amnestií, v týchto dňoch v kinách končí. "Snáď sa ten počet divákov ešte dotiahne na 280-tisíc, ale aj tak je to pre mňa neuveriteľné," konštatuje producent Milan Stráňava.
Premiéru mal Únos začiatkom marca. Únia filmových distribútorov jeho návštevnosť označila za mimoriadny úspech.
Celkový počet divákov Únosu po uplynulom víkende je 275 328.

Začiatok konca
Na premiéru filmu prišiel prezident Andrej Kiska aj matka zavraždeného Róberta Remiáša. Obaja apelovali na zrušenie amestií. Remiáš bol spojkou korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa, ktorý ešte v roku 1995 pred vyšetrovateľom vypovedal, že akciu organizovala Slovenská informačná služba. Následne z obavy o svoju bezpečnosť ušiel do zahraničia.
Práve po premiére filmu sa minister kultúry za Smer Marek Maďarič prvý raz vyjadril, že by hlasoval za zrušenie amnestií expremiéra Vladimíra Mečiara. V tom čase Smer aj SNS ešte stále trvali na pôvodnom stanovisku, že amnestie sa zrušiť nedajú.
„Amnestie sú nezrušiteľné, to predsa vie každý, kto má základné právnické vzdelanie,“ tvrdil Fico ešte koncom minulého roka.

Zmena postoja Smeru
V parlamente bol vtedy v poradí už ôsmy návrh na zrušenie amnestií, ktorý predložila skupina opozičných poslancov vedená Jánom Budajom z klubu Obyčajných ľudí. V januári výzvu na zrušenie amnestií podpísalo 26 osobností z oblasti práva.
Po marcovom uvedení filmu sa o amnestiách rozprúdila široká diskusia. Tri dni po Maďaričovom vyjadrení zverejnil premiér Robert Fico video, na ktorom pripustil, že amnestie možno zrušiť.
Riešenie predstavili koaliční lídri 13. marca. Napokon sa pridal aj Danko.
"Všade vo svete sú amnestie nezrušiteľné, toto je na hrane únosnosti. Robíme svetový experiment," povedal 20. marca šéf SNS.
Na druhý deň bývalého korunného svedka Fegyveresa na jeho žiadosť prijal Kiska v prezidentskom paláci. Obaja sa opätovne vyjadrili, že amnestie zrušiť treba.
Vyše 84-tisíc ľudí sa podpísalo pod petíciu, ktorou apelovali na politikov, aby sa dohodli.
Rušenie amnestií bolo rozdelené do dvoch krokov. Najskôr parlament prijal novelu ústavy, ktorá umožňuje v špeciálnych prípadoch zrušiť amnestiu prezidenta. Bolo to 30. marca.
Následne poslanci 5. apríla schválil samotné zrušenie amnestií. Zároveň zrušili aj milosť exprezidenta Michala Kováča pre jeho syna v kauze Technopol.


Beata
Balogová
