BRATISLAVA/BRUSEL. Rusi po celej Európe vrátane Slovenska zakladajú kluby ruských a kozáckych bojových umení, v ktorých si vyhľadávajú potenciálnych spiacich agentov. Vyplýva to z analýzy, ktorú priniesol internetový magazín EU Observer.
Celkovo je len v Nemecku 63 klubov ruského bojového umenia systema a ďalšie tucty sú ich v ostatných štátoch Európskej únie, spočítal ruský publicista žijúci v Berlíne Dmitrij Chmelnizki.
Masívna zahraničná expanzia za posledných desať rokov nemá žiadne viditeľné prirodzené vysvetlenie, tvrdí Chmelnizki s tým, že zakladatelia klubov sú všetci príslušníkmi ruskej Hlavnej rozviedkovej správy (GRU) alebo Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie (FBS).
Veľa z nich sa ani netají tým, že ma kontakty s ruskými špeciálnymi silami a verejne používa ich znaky.
Vyzerá to, ako "dobre pripravená rozsiahla operácia tajných služieb so silným dotovaním vlády,“ cituje EU Observer Chmelnizkého
Slová Chmelnizkého potvrdzuje aj bývalý šéf estónskych tajných služieb a politik Eerik-Niiles Kross.
Agenti GRU podľa neho trénovali členov extrémistickej polovojenskej organizácie Maďarský národný front a aj podobné skupiny na Slovensku. Kross v tejto súvislosti spomenul extrémistickú stranu Slovenské hnutie obrody a polovojenskú organizáciu Slovenskí branci, ktorí sa ruským výcvikom chvália aj na internete.

Spiaci agenti
Drvivá väčšina ľudí trénujúcich v týchto kluboch nemá nič spoločné s ruskými záujmami v Európe, tvrdí nemecký novinár Boris Reitschuster, na ktorého sa EU Observer takisto odvoláva.
„Nemôžeme všetkých podozrievať, že sú to tajní ruskí bojovníci,“ povedal Reitschuster.
Niektorých žiakov však podľa neho posielajú pod zámienkou ďalšieho tréningu do Moskvy. Namiesto systemy tam však trénujú vojenské zručnosti, streľbu, prácu s výbušninami a sabotáže. Potom sa vracajú do Nemecka a zamestnajú sa v bezpečnostných zložkách.
Nemecké úrady takýchto ľudí nedávno zadržali a tí vyhlásili, že sú ruskí dôstojníci a požadujú preto patričné zaobchádzanie, tvrdí Reitschuster.
Rusi podľa Chmelnizkého takýmto spôsobom vytvárajú spiace bunky, ktoré môžu prebudiť v prípade vojny s NATO alebo aspoň pri vyvolávaní nepokojov.
„Môžu byť použití na destabilizáciu situácie, napríklad prostredníctvom násilností počas protivládnych demonštrácií alebo hádzaním Molotovových kokteilov na mešity a prístrešky pre migrantov,“ povedal Chmelnizki.
V Rusku trénoval napríklad šéf Slovenských brancov Peter Švrček.

Ovplyvňovanie volieb
Ruské tajné služby sa snažia zasiahnuť do diania v Európe podľa Krossa už teraz. Údajne spáchali kyberútoky napríklad počas francúzskych a nemeckých volieb.
„Využívanie špeciálnych operácií v Európe v poslednom čase vyzerá byť viac ako len zoznam náhodných incidentov. Ide o systematický nárast a nedeje sa to len na Balkáne, ale aj vo zvyšku Európy,“ povedal Kross.
Niekedy na to využívajú aj organizované zločinecké skupiny, aby zakryli skutočného pôvodcu operácie, tvrdí v článku Mark Galeotti, britský expert na Rusko.
„Sú dôkazy, že ruské tajné služby oslovujú niektoré ruské organizované zločinecké skupiny, aby vykonávali určité aktivity,“ cituje Galeottiho EU Observer.

Beata
Balogová
