SME

Do rómskych komunít sa vracajú poriadkové služby

Celkové zdroje na podporu projektu predstavujú viac ako 11 miliónov eur.

Ak ste dieťa z najchudobnejších pomerov, slovenské školstvo vám nepomôže.Ak ste dieťa z najchudobnejších pomerov, slovenské školstvo vám nepomôže. (Zdroj: ANDREJ LUPRICH)

BRATISLAVA. Po ročnej prestávke sa do rómskych komunít vráti projekt Miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS). Ako informoval tlačový odbor rezortu vnútra, projekt nadviaže na zrušený program rómskych občianskych hliadok (ROH).

Ministerstvo vnútra ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyhlásilo výzvu na MOPS, ktorá je spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu. Prijímateľmi sú obce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Celkové zdroje výzvy predstavujú 11 764 706 eur a to vrátane päťpercentnej spoluúčasti obce.

Na požiadavky starostov

Projekty budú podľa rezortu trvať 36 mesiacov. Výška podpory predstavuje na jedného člena hliadky 561 eur mesačne. "Ide o celkovú cenu práce, ku ktorej prislúcha automaticky paušálna platba 25 percent, a teda 140 eur.

Táto platba pokryje náklady súvisiace s výkonom ich činnosti. Ide napríklad o zaškolenie hliadok, vybavenie príslušnými pracovnými prostriedkami a podobne," uvádza rezort. Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza projekt vychádza v ústrety požiadavkám starostov.

"Výzvu sme nastavili tak, aby sa jednak odbúrali byrokratické požiadavky pri vykazovaní výdavkov, ale aj optimalizoval počet členov hliadky podľa počtu marginalizovaných rómskych komunít na danom území. Verím, že táto naozaj jednoduchá výzva bude nielen zaujímavá pre obce, ale pomôže aj pri minimalizácii výskytu rôznych negatívnych javov, ako je napríklad užívanie toluénu,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca so záchranármi

Členovia miestnej občianskej poriadkovej služby budú podľa rezortu vnútra poskytovať svoje služby vo viacerých oblastiach. Ide napríklad o ochranu detí a mládeže pred negatívnymi javmi, ochranu verejného poriadku a majetku, ochranu životného prostredia či prevenciu konfliktu medzi menšinou a väčšinou.

Pri výkone svojej činnosti budú spolupracovať s príslušníkmi integrovaného záchranného systému. Osobitne budú nápomocné pri riešení niektorých náročných a konfliktných situácií v rámci komunity so zástupcami policajného zboru.

"Očakávam, že program MOPS bude ešte úspešnejší ako Rómske občianske hliadky. Plánované financie na výzvu by mali pokryť minimálne 465 členov MOPS pracujúcich v pracovnom pomere uzatvorenom na stanovený týždenný pracovný čas. Umožňujeme financovanie MOPS aj na kratší pracovný čas, teda na polovicu stanoveného týždenného pracovného času," povedala generálna riaditeľka Sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodala, v rámci projektu zavádza rezort výrazné zjednodušenie vykazovania nákladov a odbúranie byrokracie pri kontrole oprávnených výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 293
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 880
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 388
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 996
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 3 444
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 323
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 624
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Xabi Alonso

Španielsky kouč podpísal trojročnú zmluvu.


TASR
Carlo Ancelotti a Luka Modrič počas rozlúčky s Realom Madrid

Carlo Ancelotti a Luka Modrič zažili emotívnu rozlúčku.


TASR
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Novak Djokovič pózuje so 100. trofejou na okruhu ATP.

Djokovič ako tretí dosiahol sto víťazstiev.


David Vařílek
SkryťZatvoriť reklamu