Ešte je len máj, no Anton Mego pôsobí, ako keby sa práve vrátil od mora. Opálená pleť prezrádza, že vonku trávi väčšinu dňa. „Od skorého rána, pravidelne od piatej až do deviatej večer, kým ešte aspoň trochu vidím na záhony,“ smeje sa.
Stojíme uprostred jeho záhrady neďaleko Nitry. Nekraľujú jej kaleráby, hrášok ani paprika, vynímajú sa v nej kvety. Presvetleným jarným vzduchom sa šíri svieža delikátna vôňa.
Všade naokolo na metrových húževnatých stonkách trónia nachystané plné, už-už sa otvárajúce puky a pomedzi ne na seba strhávajú pozornosť pestrofarebné roztvorené kvety.

Graciózne irisy dostali meno po gréckej bohyni dúhy právom. Kvety hrajú vari všetkými farbami. Od čisto bielej cez jemné odtiene broskyňovej, svietivo žlté, mierne fialkové aj tmavomodré až po čierne.
Domáci pán ponad ne preletí pohľadom a skúseným okom vyhodnocuje, ktorý by mohol mať šancu stať sa ideálnym nositeľom nového kultivaru.
Anton Mego nie je obyčajný šľachtiteľ, za posledných tridsať rokov sa vypracoval medzi svetovú špičku, odrody registruje v Spojených štátoch, ktoré sú mekkou v pestovaní irisov.
Slovenský princ medzi elitou
Medzi tamojšími odborníkmi sa mu podarilo vzbudiť nemalú pozornosť. Jeho odrody Titváň či Slovenský princ tu získali prestížne ocenenia, čo je veľmi nezvyčajné, keďže medzi šľachtiteľské veľmoci patria tradične najmä USA či Austrália.
Odrazu však šľachtitelia spozorneli a celosvetovo začali skloňovať aj názvy irisov pochádzajúcich zo Slovenska. Každoročne sa tiež v Amerike vyhodnocuje aj najkvalitnejší kosatec. Získa špeciálnu medailu, ide o najvyššie ocenenie, ktoré môže iris získať.
„Slovak prince sa dostal do najužšieho výberu, do finálovej trojky, čo je niečo ako oscarová nominácia pri filmoch. Umiestnil sa na treťom mieste, bolo to na naše pomery čosi neuveriteľné,“ spomína Anton Mego s radosťou, no skromne dodáva, „v tom čase veľmi málo kosatcov malo žltý lem na lupeňoch, možno preto porotcov zaujal.“ Neskôr vznikol aj Bratislavský princ, pred dvoma rokmi získal najvyššie ocenenie v Moskve.
“Čo som uvidel, ma úplne ohúrilo. Okamžite ma to chytilo za srdce.
„
I keď sa na Slovensku možno nájde aj zopár ďalších šľachtiteľov, v úspechoch a oceneniach nemá Anton Mego konkurenciu. Navyše v súčasnosti ako jediný nové druhy aj registruje.
Dnes irisy zo Slovenska tešia záhradkárov takmer na celom svete. V okolitých krajinách - Česku, Poľsku, Nemecku, Taliansku, vo Francúzsku - všade tam, kde má pestovanie kosatcov tradície, ale aj v ďalekej Austrálii či Amerike.
Pôžička na kvety
Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.