SME

Lekári nechcú pohotovosť do jedenástej v noci

Lekári argumentujú počtom pacientov a dostupnosťou verejnej dopravy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Lekári v ambulantných pohotovostiach nechcú slúžiť do jedenástej hodiny v noci, ako im po novom navrhuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker (Smer).

Za rozumnejšiu považujú desiatu hodinu v noci, spolu so službukonajúcimi sestrami by sa po takomto čase jednoduchšie dopravili k svojim rodinám.

Prečítajte si tiež: Drucker spúšťa súťaž o 70 miliónov eur Čítajte 

Hodina zaváži

Poukazujú na to Asociácia súkromných lekárov (ASL), Slovenská lekárska komora (SLK) a Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) v pripomienkach k novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Právnu normu ešte musí schváliť vláda i parlament.

SkryťVypnúť reklamu

"Po desiatej hodine v noci vyťaženosť ambulantných pohotovostí rapídne klesá, o hodinu neskôr môže v niektorých prípadoch nastať problém s návratom zo služby domov, verejná hromadná doprava už nie je taká dostupná," píše SLK s tým, že nie každý má auto.

"Službou do 23.00 h nie je ani zabezpečená zákonom stanovená doba odpočinku, kým nastúpi lekár znova do práce," upozorňuje SLS. Lekári nesúhlasia ani s navrhovaným dvojeurovým poplatkom pri návšteve ambulantnej pohotovosti. Chcú štvoreurový, dnes ide o necelé dve eurá.

Prečítajte si tiež: Dušičky zrejme prinesú zvýšenie poplatkov v zdravotníctve Čítajte 

Nočné pohotovosti

Ambulantné pohotovosti v súčasnosti fungujú do rána. Kraje nesúhlasia, aby tie v minimálnej pevnej sieti boli po novom zo zákona k dispozícii do 23.00 h, je to podľa nich v rozpore s programovým vyhlásením vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Drucker fungovanie ambulantných pohotovostí po jedenástej hodine v noci nezakázal. Po tomto čase môžu byť k dispozícii, bude to však záležať od dohody s krajmi.

Ak k dohode nedôjde, k dispozícii sú podľa neho urgenty v nemocniciach a záchranári - tí sa voči tomu ohradili, ide podľa nich o "zneužívanie tejto zložky zdravotnej starostlivosti".

Ministrove zámery sa nepáčia Košickému, Nitrianskemu či Žilinskému kraju, sú za zákonom povinnú službu lekárov do siedmej hodiny rána - teda tak, ako je tomu dnes.

"Navyše z dohody o zabezpečení služby po jedenástej hodine v noci vyplýva, že takúto prevádzku majú financovať vyššie územné celky, čo je nesystematické," píše v pripomienke Žilinský kraj.

Prečítajte si tiež: Pohotovosti majú byť otvorené len do jedenástej večer Čítajte 

Ordinačné hodiny

Drucker v právnej úprave stanovil i minimálny rozsah ordinačných hodín pre všeobecných lekárov, mali by trvať najmenej 30 hodín do týždňa. Ambulancie ani kraje s tým nesúhlasia. "Ordinačný čas by mal byť v kompetencii poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, stanovená doba môže byť pre niektorých ekonomicky likvidačná, nemajú taký počet pacientov," uvádza SLK.

SkryťVypnúť reklamu

Počet ordinačných hodín týždenne sa však zdá krajom primalý. Bratislavský samosprávny kraj tvrdí, že sa tým zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti a viac vyťažené budú ambulantné pohotovosti. "Do ordinačných hodín patrí aj návštevná služba, navrhujeme 35 hodín týždenne," píše zase v pripomienke Žilinský kraj.

Systém fungovania sietí pohotovostí

Krajom sa nepáči ani im udelená povinnosť zorganizovať prevádzku ambulantnej pohotovosti v prípade, ak by ju vysúťažený organizátor nedokázal zabezpečiť. Odmietajú suplovať povinnosť víťazných subjektov, ministerstvo zdravotníctva má podľa nich v súťaži vyberať spoľahlivo.

Druckerova právna norma mení systém fungovania ambulantnej pohotovostnej služby. Pacientom má byť k dispozícii v kratšom čase ako doteraz. Súčasné lekárske služby prvej pomoci by mali zaniknúť najneskôr v júli budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

Po novom má vzniknúť takzvaná pevná a doplnková sieť takejto pohotovosti. V pevnej sieti by mala povinne fungovať v každom okresnom meste v pracovných dňoch od 16.00 do 23.00 h, v dňoch pracovného pokoja zase v čase od 7.00 do 23.00 h.

Doplnková pohotovosť bude dobrovoľná, k dispozícii môže byť v pracovných dňoch nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v čase medzi 16.00 h a 23.00 h a nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v dňoch pracovného pokoja v čase medzi 7. a 23. hodinou.

Novela rieši i poplatky na pohotovostiach. Pacient s kašľom či nádchou zaplatí po novom na urgente v nemocnici desať eur oproti doterajším necelým dvom. Poplatok za návštevu ambulantnej pohotovosti sa zvýši z 1,99 na dve eurá. Úhrady sa však nebudú týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 943
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 346
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 721
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 080
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 142
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 999
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 927
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 444
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu