BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) už predložilo veľkú novelu zákona o odpadoch do medzirezortného pripomienkového konania. Pripomienky je možné dávať do polovice júna.
Aplikačná novela má sprehľadniť systém odpadov, znížiť administratívu pre malých podnikateľov a zaviesť sankcie a pokuty pre tých, ktorí zákon porušujú. Základný princíp odpadovej legislatívy, a to, že znečistovateľ platí, ostáva naďalej zachovaný.
MŽP chce nový odpadový systém nastaviť tak, aby sa na Slovensku oplatilo separovať, recyklovať a tvoriť minimum odpadu a aby tento systém prílišne nezaťažoval obyvateľov, obce a podnikateľov.
Envirorezort očakáva, že zmeny v odpadovom zákone odbremenia asi 2500 menších podnikateľov a živnostníkov.
Tým, ktorí uvedú na trh do sto kilogramov obalov či neobalov, po novom odpadne povinnosť uzatvárať zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV).
Musia sa len jednorazovo zaregistrovať na ministerstve, viesť evidenciu, či skutočne vyprodukovali deklarované množstvo odpadu a tieto údaje ročne ohlasovať, čo im ušetrí náklady aj administratívu. Aplikačnou novelou chce tiež MŽP stransparentniť hospodárenie OZV.
Zavedie preto dozorný orgán, v ktorom bude zastúpený štát a samotní výrobcovia. V prípade, že OZV zákon porušia, napríklad nezabezpečia pre obce zberné nádoby na triedený zber, budú im po novom hroziť sankcie
Na Slovensku sa vyprodukuje takmer dva milióny ton komunálneho odpadu ročne, pričom vyše dve tretiny z tohto množstva skončí na skládkach. Slovensko má pritom do roku 2020 triediť a recyklovať 50 percent všetkých komunálnych odpadov.
Zákon o odpadoch presadil exminister životného prostredia Peter Žiga, platiť začal od roku 2016. Zákon zaviedol systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, čo znamená, že o všetok vytriedený odpad sa postarajú výrobcovia. Samosprávy takýto odpad nestojí nič a zostávajú im len náklady na zmesový a biologicky rozložiteľný odpad.