SME

Slováci by si radi zachovali pozíciu medzi Západom a Východom

V krajinách strednej a východnej Európy podpora NATO zaostáva za podporou pre EÚ.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Výsledky a analýzu prieskumu verejnej mienky z dielne GLOBSEC Policy Institute v siedmich krajinách strednej a východnej Európy prezentovali v piatok popoludní na tlačovej konferencii v rámci podujatia GLOBSEC 2017 Bratislava Forum Jakub Wišniewski a Daniel Milo z GLOBSEC Policy Institute.

"Stredná a východná Európa nechcú iba prijímať politiky, ale chcú ich spoluvytvárať a to musí vychádzať aj od občanov, aby mali pocit, že (ich) môžu ovplyvňovať a rozhodovať o svojich inštitúciách... a môžu sa spoľahnúť a obrátiť na inštitúcie, akými sú NATO a EÚ," povedal na margo zvolených štátov Wišniewski, riaditeľ GLOBSEC Policy Institue.

SkryťVypnúť reklamu

Podnetom bolo množstvo zmien

Najnovšia analýza prieskumu verejnej mienky od GLOBSEC Policy Institute s názvom "GLOBSEC Trends 2017: Zmiešané správy a náznaky nádeje zo strednej a východnej Európy" mapuje spoločenské trendy v siedmich krajinách strednej a východnej Európy (Bulharsku, Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku) a poskytuje odpovede na mnohé otázky o aktuálnych kľúčových problémoch, ktorým tieto krajiny čelia.

Šéf programu strategickej komunikácie GLOBSEC Policy Institute Daniel Milo uviedol, že podnetom na vykonanie takéhoto prieskumu bolo množstvo zmien, ktoré sa v Európe odohrali v minulom roku a ovplyvnili predovšetkým strednú a východnú Európu.

Jedným z hlavných výsledkov analýzy trendov a postojov obyvateľov regiónu strednej a východnej Európy podľa Mila je, že aj napriek mnohým rozdielom veľká väčšina ľudí má podobné priority vo vzťahu k EÚ a NATO. Obe inštitúcie sú vnímané ľuďmi žijúcimi v tomto regióne ako piliere stability v dobe neistôt, pričom v prípade referenda o členstve v oboch inštitúciách by si veľká väčšina vybrala zotrvanie v nich.

SkryťVypnúť reklamu

NATO zaostáva za EÚ

Ďalší výsledok prieskumu poukázal na to, že v Maďarsku (53 percent), na Slovensku (42 percent) a v Českej republike (41 percent opýtaných) by viac ľudí preferovalo zachovať si neutrálnu pozíciu medzi Západom a Východom, než patriť do jedného z blokov, zároveň je však otvorená provýchodná orientácia populácie vo všetkých krajinách veľmi slabá.

Aj napriek nárastu euroskeptickej politickej rétoriky v niektorých krajinách zostáva podpora verejnosti pre členstvo v EÚ relatívne vysoká v celom regióne. Najväčším euroskeptikom sa podľa prieskumu ukázala byť Česká republika, kde asi jedna tretina populácie vníma členstvo v EÚ ako dobrú vec a asi jedna štvrtina ho vníma negatívne.

Prieskum poukázal tiež na to, že v krajinách strednej a východnej Európy podpora NATO zaostáva za podporou pre EÚ. Väčšina populácie v každej krajine však NATO považuje za záruku bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

To isté sa však nedá povedať o podpore pre hosťovanie infraštruktúry NATO na území týchto krajín. Iba Poľsko, Chorvátsko a Rumunsko plne podporujú takéto zariadenia na svojom území, v prípade ostatných krajín je buď miera podpory a odmietania vyrovnaná, alebo prevažujú odporcovia.

Premiérov vnímajú menej pozitívne

Vo všetkých skúmaných krajinách bola podpora pre liberálnu demokraciu vyššia než pre autoritárskych vládcov. Rozdiel v podpore bol najtesnejší v Bulharsku, zatiaľ čo najviac odpovedí v prospech demokracie zaznamenal GLOBSEC Policy Institute v Maďarsku, kde podľa prieskumu takmer tri štvrtiny populácie podporujú demokratické princípy.

Vo svojich domovských krajinách sú premiéri krajín V4 vnímaní menej pozitívne v porovnaní s ich kolegami z Bulharska, Rumunska a Chorvátska. Nový prezident USA Donald Trump sa v strednej a východnej Európe tiež neteší veľkým sympatiám - najvyššiu podporu (40 percent) získal v Rumunsku. Angela Merkelová je pozitívne vnímaná v Chorvátsku, Rumunsku a Poľsku, zatiaľ čo v Česku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku je vnímaná dokonca horšie ako Vladimir Putin.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku prejavilo Merkelovej sympatie len 19 percent respondentov, zatiaľ čo Trump získal 21 percent respondentov a Putin až 41 percent. Jediná krajina, ktorá Putinovi v prieskume prejavila veľmi silné sympatie, bolo Bulharsko (70 percent), pričom na opačnom póle sa ocitlo Poľsko (desať percent).

Nárast nedôvery v inštitúcie či médiá

V prieskume sa odrazil tiež globálny trend nárastu nedôvery v inštitúcie, vládu, médiá, mimovládne organizácie. Ľudia podľa prieskumu médiám neveria a počas hľadania skrytej pravdy môžu ľahko skončiť zamotaní v sieti konšpiračných teórií a dobre organizovaných dezinformačných kampaní. Najviac podozrievaví sa ukázali byť Poliaci a Chorváti, keďže až 60 percent respondentov v týchto krajinách uviedlo, že neverí, že mainstreamové médiá im ponúkajú pravdivý obraz sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mila prieskum ukázal, že ľudia v regióne strednej a východnej Európy si uvedomujú, že sú na jednej lodi, pričom zdieľajú všetky obavy a priority spojencov v NATO, ale napriek tomu majú viaceré krajiny svoje geopolitické špecifiká a neidentifikujú sa zo Západom ani Východom a stavajú sa skôr do pozície "medzi".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 246
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 150
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 875
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 106
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 243
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 888
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu