Tajomstvo odhalené: Rakovina nie je choroba, ale biznis... Rakovina nie je skutočným ochorením, ide len o nedostatok vitamínu B17. Liek vo forme vitamínu B17 je známy už desaťročia, no rakovinový priemysel (onkológovia, farmaceutické firmy, zdravotné poisťovne) sa ho snaží pred verejnosťou utajiť.
Slovenský portál o domácej liečbe zverejnil ďalšiu variáciu na rozšírené bludy o rakovine. Článok ponúka návod na predchádzanie a liečbu rakoviny v dvoch jednoduchých krokoch.
Prvým je zhodnotenie zdravotného stavu, druhým liečba prostredníctvom jadier kôstok stromového ovocia. Vitamín B17 vraj dokáže vyliečiť až 90 % všetkých prípadov rakoviny.
Nie je rakovina ako rakovina
Jedným zo zásadných omylov, s ktorými spomínaný článok pracuje, je predstava, že rakovina je jedna choroba. Ide o extrémne zjednodušenie veľmi zložitého problému.
,,Pod pojmom rakovina sa ukrýva veľké množstvo podtypov rakoviny, ktoré sa správajú úplne odlišne," vysvetľuje lekár Tomáš Ondriga, spoluautor projektu Lovci šarlatánov.
Pri odlišných typoch a štádiách rakoviny sa aplikuje odlišná liečba. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by mohol existovať liek, ktorý by bol účinný vo všetkých prípadoch ochorenia.
Čo je vitamín B17?
Ondriga pripomína, že vitamín B17 nie je žiadnym vitamínom. Správne označenie ,,vitamínu B17“ je laetril, pričom ide o semisyntetický derivát amygdalínu – látky, ktorá sa nachádza napríklad v kôstkach marhúľ, broskýň alebo v horkých mandliach.
"Ide o marketingový nástroj, s ktorým sa žiaľ v súčasnosti stretávame veľmi často,“ hovorí Ľuboš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie Lekárskej fakulty UK.
Tvrdenie, že rakovina je nedostatkom ,,vitamínu B17“, považuje za nezmysel. ,,Ak niekto tvrdí opak, hlboko zavádza a nemá základné znalosti biológie na úrovni stredoškolského učiva.“
"Onkoelity"
Ďalším mylným tvrdením z článku je konštatovanie, že akési ,,onkoelity“ taja účinnosť liečby ,,vitamínom B17“. ,,Desaťročia výskumu ukázali, že „vitamín B17“ nedokáže selektívne ničiť rakovinové bunky,“ komentuje Tomáš Ondriga.
Štúdia publikovaná v roku 1982 skúmala 178 pacientov s rakovinou, ktorí boli liečení amygdalínom (laetrilom), v kombinácii s programom ,,metabolickej terapie“, ktorá pozostávala z diéty, prijímania enzýmov a vitamínov.
Amygdalín ani laetril nepreukázali žiaden podstatný prínos z hľadiska vyliečenia, zlepšenia či stabilizácie rakoviny, alebo z hľadiska predĺženia života pacientov.
Navyše, ako vedľajšie účinky amygdalínovej terapie boli preukázané symptómy otravy kyanidom. U niekoľkých pacientov sa hladina kyanidu v krvi priblížila k smrteľnej dávke.
Riziko otravy kyanidom po požití amygdalínu alebo laetrilu bolo dokázané predovšetkým v prípade ústneho podávania týchto látok.
Autor: Katarína Rabatinová

Beata
Balogová
