SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Výbor vypočúval kandidátov na šéfa RTVS (minúta po minúte)

Do voľby sa zapojilo dvanásť kandidátov, troch z nich pre nesplnenie podmienok vylúčili.

 • Parlamentný výbor pre kultúru a médiá v utorok vypočúval kandidátov na post šéfa RTVS
 • Do voľby sa zapojilo 12 kandidátov, troch z nich pre nesplnenie podmienok vylúčili
 • Národná rada by mala nového generálneho riaditeľa RTVS voliť v tajnej voľbe 22. júna
 • Víťazný kandidát musí získať v parlamente nadpolovičnú väčšinu hlasov
Prečítajte si tiež: Flašík sa vo voľbe šéfa RTVS prirovnáva k dobrodruhovi, Dírer sa spolieha na prax Čítajte 

BRATISLAVA. Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá v utorok posunul do júnovej voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) osmičku kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Norbert Majer, ktorý sa na verejnom vypočutí nezúčastnil, kandidovať nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci Národnej rady SR si tak budú vyberať z ôsmich uchádzačov, ktorá splnila všetky podmienky.

Na prvom kole voľby, ktoré sa uskutoční 15. júna, sa zúčastnia Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky. Ak v prvom kole nezíska žiaden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov, najlepší dvaja postúpia do druhého kola. To sa uskutoční 22. júna.

Či už má koalícia dohodu na spoločnom kandidátovi, predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), zatiaľ ešte nevie. "Dnes bola Koaličná rada, určite sa bavili aj o generálnom riaditeľovi RTVS, aj pozerali tento prenos. V tejto chvíli ale nemám žiadne informácie a dúfam, že ich budem mať čo najskôr," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Výbor zároveň zaviazal Radu RTVS, aby zaslala stanovisko k medializovaným informáciám o odmenách pre manažérov tohto verejnoprávneho média. Rada sa má vyjadriť do 12. júna. "Následne zvolám výbor, aby sme si to vyhodnotili," dodal Jarjabek.

Vypočúvanie kandidátov na šéfa RTVS sme sledovali minútu po minúte. Ďakujeme za pozornosť

16:36 Dušan Jarjabek ukončil vypočúvanie kandidátov, ostatných poslancov pozval do Modrého salónika, kde výbor bude ešte pokračovať.

16:34 Viera Dubačová vo svojej otázke narazila aj na kauzu Evka. Ťapáková jej odpovedala, že ona na Ministerstve zahraničných vecí pôsobila ako externistka, s agentúrou Evka vôbec neprišla do styku.

Dodala, že nemala žiaden vplyv na akékoľvek výberové konanie.

15:51 "Slovenský divák hľadá istoty," hovorí Ťapákovi vo svojej prezentácii. Istoty pre ľudí bolo aj heslo koaličného Smeru, s ktorým Ťapákovú spojila kauza Evka.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hláková informovala vlani o predrzažení viacerých kultúrnych akcií počas predsedníctva Slovenska v Európskej únii, ktoré mali začať po príchode Ťapákovej. Minister zahraničia Miroslav Lajčák podľa Hlávkovej povedal, že Ťapákovú tam poslal premiér Robert Fico s tým, či ju nevedia nejako využiť. Úrad pre verejné obstarávanie pochybenia nezistil.

Ťapáková celý projekt predstaviť nestihla, v stanovených 15-ich minútach sa dostala len do necelej polovice.

15:44 Zuzana Ťapáková ako posledná vystupujúca kandidátka začala tým, že po vypočutí predošlých projektov nachádza najviac styčných bodov v projekte Jaroslava Rezníka. Ako vzory, ktorými by sa rada inšpirovala, zmienila BBC a ČT.

Jej projekt sa opiera o štyri atribúty, ich iniciálky reprezentujú aj skratku RTVS: rodina, tradície, vzdelanie a spoľahlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

15:40 "Sledovať verejné vypočutie kandidátov na šéfa/šéfku verejnoprávnych médií je udalosť pre skutočných fajnšmekrov.

Tento ročník je tak trošku sklamaním, pretože exotov sa prihlásilo relatívne málo," píše Tomáš Czwitkovics.

Prečítajte si tiež: Je jasné, kto má šéfovať RTVS. Ak by bol svet normálny Čítajte 

15:31 Ani opozícia nemá vraj jasno v tom, koho podporí. Poslanec hnutia OĽaNO Jozef Viskupič na otázku, kto je jeho favoritom povedal, že favorita mal kedysi, "bol to taký bicykel".

V klube OĽaNO však neplánujú pozývať kandidátov na individuálne vypočutie ako napríklad opozičná strana SaS či koaličný Most-Híd.

Povedal však, že budú mať veľký problém s kandidátmi alebo kandidátkami, ktorí majú za sebou podozrenia z korupčného správania. Narážal na Zuzanu Ťapákovú, ktorá figurovala v kauze Evka a jej vypočutie bude posledné.

SkryťVypnúť reklamu

15:25 Poslanec Smeru Miroslav Číž nechcel povedať, ktorý z projektov ho najviac oslovil.

"Mám nejaké záväzky voči klubu a máme takú dohodu, že takéto vyjadrenia v médiách už niečo naznačujú a vytvárajú sem-tam pnutie v klube," hovorí.

U viacerých kandidátoch však videl schopnosť riadiť verejnoprávne médium. Riaditeľ RTVS by však podľa neho mal dbať aj na publicistiku a tu vidí zlyhanie Miku. Pre SME už dávnejšie povedal, že sa mu pozdáva kandidatúra šéfa TASR Jaroslava Rezníka.

15:19 Dírer pripustil možnosť zvýšenia koncesionárskeho poplatku. Jarjabkovi dôvodil tým, že na RTVS sa nároky neustále zvyšujú.

15:14 Na otázky pre Dírera sa prihlásilo viacero poslancov. Karol Farkašovský sa napríklad pýtal ako by efektívnejšie prepojil rozhlas a televíziu. Poslankyňu Petrík zaujímalo, ako by z pozície šéfa RTVS odolával politickým tlakom. Svoje otázky medzi inými položili aj Viskupič, Marček či Dubačová.

SkryťVypnúť reklamu

14:58 "Na základe 15 minútovej prezentácie môžete ohromiť aj projektom, ktorý vo finále vlastne nemá konkrétne myšlienky," hovorí v rozhovore pre SME šéf Českej televízie Petr Dvořák.

Prečítajte si tiež: Šéf Českej televízie: Podporujem súčasného riaditeľa Miku Čítajte 

14:55 Ako ďalší kandidát na generálneho riaditeľa RTVS vystúpil Richard Dírer. Podľa neho sa mení spôsob konzumácie médií a myslí si, že RTVS aktuálne "nevyužíva potenciál doby". Hovorí o presúvaní obsahu do digitálnej platformy.

Jednotku si predstavuje ako plnoformátový kanál, Dvojku by ponechal ako alternatívu pre náročnejšieho diváka.

Rozhlas je v jeho vnímaní v tieni televízie, napriek vysokokvalitnému tímu. Obrátil sa aj na Poliačika, ktorému povedal, že Rádio FM by zachoval.

14:38 Martina Poliačika zaujímal Abrahámov názor na ponechanie vysielania Rádia FM. Ten uviedol, že s aktuálnou úrovňou rádia nie je spokojný. Prekáža mu napríklad, že Rádio FM nevyužíva PR možnosť v podobe jinglov zdôrazňujúcich, že ide o slovenské rádio, resp. stanicu rozhlasovej služby RTVS.

SkryťVypnúť reklamu

Uzavrel to tým, že by Rádio FM určite zachoval.

14:35 Poslanec Karol Farkašovský sa Abraháma opýtal tri otázky. Najprv ho zaujímalo, čo by urobil s koncesionárskymi poplatkami, na financovanie sa pýtal aj Dušan Jarjabek. Farkašovský sa ďalej pýtal, ako chce Abrahám skĺbiť program pre staršiu a mladšiu generáciu na Rádiu Slovensko. Farkašovský chcel tiež spoznať jeho názor na momentálnu úroveň spravodajstva a publicistiky vo verejnoprávnom médiu.

Na prvú otázku Farkašovskému odvetil, že celá záťaž financovania RTVS by mala ostať na pleciach štátneho rozpočtu. Dodáva však, že týmto svoju kandidatúru nepodmieňuje.

Na druhú otázku odvetil, že by si najprv vypočul návrhy zamestnancov a kolegov.

Tretej otázke sa Abrahám nevenoval.

14:29 Počas prezentácie Velitzkeho a Abraháma, ktorí patria k nevaforizovaným kandidátom, je sála poloprázdna. Poslanci sa ich v porovnaní s favoritmi Mikom, Rezníkom či Ruttkayom pýtajú len veľmi málo.

SkryťVypnúť reklamu

14:26 Po Velitzkom začal predstavovať svoju víziu kandidát Peter Abrahám. Okrem apelu na regionálne spravodajstvo či tvorbu spravodajského webu hovoril aj o snahe pritiahnuť mladšiu generáciu.

"RTVS musí počúvať a sledovať lokálne a regionálne médiá a odoberať vyhovujúce spravodajstvo," doplnil Abrahám, podľa ktorého musí vytvoriť aj spravodajský web a spoločné spravodajské centrum.

14:08 Poobede vystúpil relatívne neznámy kandidát Stanislav Velitzky. Kvalitu jeho prezentácie potvrdilo, že okrem Dušana Jarjabka mu nepoložil otázku nikto. Ako uviedol, už 38 rokov žije v Hollywoode v Santa Monike.

13:28 Rezník po vypočutí rovnako ako kandidáti pred ním tvrdil, že s politikmi o svojej kandidatúre nehovoril a politickú podporu si nezisťoval.

SkryťVypnúť reklamu

13:15 Vypočúvanie kandidátov má polhodinovú prestávku.

12:38 "Veľa šťastia Miško," zaželal s humorom svojmu súperovi Václav Mika pred tým, ako Ruttkaya po prezentácii obkolesili novinári. O tom, že práve na ňom by mohla koalícia nájsť zhodu, vraj nič nevie. "V poslednom období som sa nestretol so žiadnym politikom okrem Juraja Drobu," odpovedal na to, či sondoval, akú ma politickú podporu pri voľbe.

Ako človek, ktorý pochádza zo športovej rodiny, je vždy pripravený zvíťaziť. Platí to podľa neho aj teraz. "Je to politická voľba, samozrejme, nie som úplne naivný, ale projekty sú na tom, aby zaujali ľudí," povedal s tým, že sa spolieha na svoj projekt. Príde ho odprezentovať na kluby SaS aj Mosta-Híd, ktoré ho už pozvali. Prijal by pozvanie aj ďalších klubov okrem extrémistov z ĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu

12:19 Flašík po prezentácii svoje šance hodnotiť nechcel, no rozhodovať sa podľa neho bude medzi dvoma kandidátmi. "Medzi pánom Ruttkayom a Jarom Rezníkom," povedal.

Nemá to vraj z kuloárnych informácií, ale usudzuje to podľa toho, čo sa udialo na voľbe šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. Premiér Robert Fico po vypočutí troch kandidátov vyhlásil opakovanú voľbu. Vláda sa nezhodla ani na jednom z kandidátov. Spomínal sa najmä Juraj Méry, ktorý pôsobí na ministerstve dopravy, ktoré patrí Mostu-Híd. Méry však v diskusiách podľa analytikov nepreukázal dostatočnú odbornosť.

"Obe tieto voľby šéfa ÚVO a šéfa RTVS budú v rámci koalície politicky obchodované," odôvodnil Flašík, prečo si myslí, že uspejú Ruttkay alebo Rezník. Śéfa TASR Rezníka pretláča najmä SNS.

SkryťVypnúť reklamu

S Ruttkayom, ktorého Flašík kritizoval, sa stretol pred prezentáciou. "Mišo je veľmi diplomatický, poznám ho vyše 40 rokov," povedal s tým, že sú napriek jeho kritike v pohode.

Jaroslav Rezník

13:00 K Sputniku Rezník uviedol, že správy zo Sputnika preberajú aj mnohé iné veľké tlačové agentúry. Pretláčanie SNS v spravodajstve TASR obhahoval tým, že to mohlo byť ovplyvnené sledovaným obdobím.

12:36 V rámci kola otázok sa nezaradená poslankyňa TASR Simona Petrík opýtala na pôsobenie Rezníka v TASR, ktorá podľa analýzy Transparency International v minulosti výrazne pretláčala v spravodajstve Slovenskú národnú stranu. "Ako bude presadzovať politickú nezávislosť RTVS?," opýtala sa Petrík. Viera Dubačová vyjadrila svoje obavy ohľadom záberu uzatvoriť zmluvu s proputinovskou agentúrou Sputnik.

SkryťVypnúť reklamu

Najkritickejšie otázky vyslovil František Šebej. Rezníkovi vytkol jeho pôsobenie v rozhlase, ktorý za jeho pôsobenia vyrábal stratu, klesala mu počúvanosť a uzatvoril kontroverznú zmluvu na vymáhanie koncesionárskych poplatkov. Aj Šebej mu pripomenul jeho zámer spolupracovať so Sputnikom a pochybné zmluvy uzatvorené v rámci online portálov Teraz.sk a Tablet.TV, ktoré začala spoluvlastniť firma blízka finančnej skupine Istrokapitál Slavia Capital bez vedomia štátu.

Šebej dodal, že všetky tieto kauzy podľa neho diskvalifikujú Rezníka vo voľbe. Most má v suvislosti s voľbou problém podporiť Reznika na šéfa RTVS, ktorý je považovaný najmä za koňa SNS.

12:08 Ako štvrtý v poradí vystúpil Jaroslav Rezník, súčasný šéf Tlačovej agentúry SR, ktorý dlhé roky viedol aj Slovenský rozhlas, kým fungoval ešte ako samostatná inštitúcia. Jeho prezentáciu sledovali v sále aj Václav Mika a Michal Ruttkay.

SkryťVypnúť reklamu

"RTVS musí byť objektívna inštitúcia ako etalón faktov," uviedol Rezník, ktorý nedávno chcel v rámci TASR uzatvoriť dohodu o preberaní servisu proruskej agentúry Sputnik.

Jednotka by mala byť podľa neho plnoformátový okruh, nemali by dominovať iba silné veci v prime-time. Dvojka by mala byť cez deň poznávací kanál pre mladých, večer artový kanál pre minority. Trojka by mala byť športovo-publicistiký kanál o životnom štýle. Rezník sa chce rátiť k značkám Slovenský rozhlas a televízia, namiesto RTVS.

Prečítajte si tiež: TASR odstupuje od zmluvy s proputinovskou agentúrou Sputnik Čítajte 

Michal Ruttkay

11:48 Ruttkay chce vytvoriť rozhlasový okruh s hovoreným slovom, kde by mali dostať priestor rôzne názorové prúdy, upresnil po kole otázok reklamkár.

"Niekedy mi spravodajské relácie pripomínajú ringového rozhodcu, kde sú moderátori uštedriť ranu účastníkom. Toto nepatrí do spôsobu práce v spravodajstve. Spravodajcovia majú byť tí, čo informácie sprostredkúvaju a nie vysvetľujú," uviedol na margo objektívnosti RTVS.

SkryťVypnúť reklamu

Z telerozhlasu sa podľa neho vytratila názorová rozmanitosť. "Musíme otvoriť spravodajstvo pluralite názorov".

11:40 Ruttkayov projekt pochválil poslanec Smeru Ján Senko. Jeho kolega Miroslav Číž, ktorý pred tým kritizoval Miku, vytkol aj Ruttkayovi, že od neho nepočul víziu v oblasti publicistiky. V rámci kola otázok Číža zarazilo, že spravodajstvo má "zostať nestranné a vyvážené". Ruttkaya sa opýtal, ako sa má hodnotiť objektívnosť spravodajstva. Kriticky k spravodajstvu sa opäť postavil aj poslanec Peter Marček. "Podľa názoru časti verejnosti je spravodajstvo tendenčné a nevyvážené". Poslanec sa opýtal, či by zmenil vedenie spravodajstva.

Bývalý futbalista Tittel z SNS Rutkayovi v otázke tykal a opäť sa pýtal na víziu v oblasti športu.

SkryťVypnúť reklamu

11:31 Profesionálny a manažérsky prístup ocenil v projekte Ruttakya poslanec koaličnej SNS Karol Farkašovský. Vytkol mu však prílišný anglikanizmus v projekte a nechápal, prečo vidí vzor v Českej televízii a nie napríklad v BBC, ktorú Farkašovský často vyťahuje ako vzor pre RTVS.

Opozičný poslanec hnutia OĽaNO Jozef Viskupič zasa ocenil, že Ruttkay povedal o svojej motivácii kandidovať. V projekte podľa neho cítiť, že je komunikačný stratég, za ktorého sa označil aj Ruttkay. Vyjadril pochybnosti, či by diváci RTVS zvládli formáty ako Silné reči alebo Ťažký týždeň Jana Gorduliča.

11:10 "Pacient vyzerá stabilizovaný, ale ak nezmení životný štýl, neprežije," uviedol na úvod svojho vystúpenia reklamkár Michal Ruttkay. V aktuálnej podobe je RTVS podľa neho ohrozená. Médium prirovnal k firme Kodak, ktorú pokoril nástup digitálnej fotografie.

Ruttkay patrí k favoritom súboja na šéfa RTVS. Jeho agentúra v minulosti dostávala štátne zakazky za vlád Smeru a pre stranu robil aj kampaň do eurovolieb. Flašík o ňom hovorí ako o víťazovi. Odôvodňuje to tým, že sa vyzná v politických kruhoch a bez lobovania by do toho nešiel.

"Spravodajstvo pod mojím vedením zostane naďalej nestranné a vyvážené," uviedol na margo niektorých mantier, ktoré sa spomínajú v súvislosti s RTVS.

Ruttkay chce tvorbu programov postaviť na základe analýzy dát, vďaka čomu sa má postaviť na čelo trhu. RTVS v súčasnosti podľa neho nepatrí mladej generácii, ktorá konzumuje médiá na obrazovkých mobilov a tabletov a nevie, čo bude robiť o päť rokov, pretože tieto pracovné pozície ešte neexistujú.

Program má byť do piatich rokov perzonifikovaný. Televízia má dostať tretí športovo-lifestylový kanál. Na štvrtom online kanáli chce združiť súčasných youtuberov. Na internete majú vzniknúť špecializované kanály. Vlastný videokanál má dostať aj rozhlas, vysielanie sa má dostať aj do televízie.

Fedor Flašík

11:00 Ešte pred začatím vypočutia kandidátov niektorí koaliční poslanci ohodnotili Flašíkov projekt za dobrý. Ako prvý z kandidátov ho zverejnil na webe hneď po tom, ako sa prihlásil do voľby. Ak by ho vraj namiesto neho predstavil niekto, kto nemá Flašíkovu minulosť, mohol by patriť medzi favoritov.

Flašík za éry Vladimíra Mečiara zbohatol na štátnych zákazkach a netajil sa tým. Robil kampane pre HZDS aj Smer. Známe je napríklad nainštalovanie hodín oproti Prezidentskému palácu, ktoré odpočítaval hodiny do konca funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Po jeho smrti sa Flašík za to na sociálnej sieti ospravedlnil.

Prečítajte si tiež: Flašík sa Kováčovi ospravedlnil za nainštalované hodiny, odpočítavali čas vo funkcii Čítajte 

10:47 Spravodajstvo RTVS by sa malo podľa Fedora Flašíka odlišovať od spravodajstva komerčných televízií. Príspevky by nemali vznikať v štýle "sme tam boli, reagoval po tom, čo poslanci položili svoje otázky. "Publicistické relácie na čétečké sú ďaleko akčnejšie," uviedol Flašík poukazujúc na to, že v sále bol aj generálny riaditeľ Českej televízie.

Aj tretí kanál sa dá podľa neho ufinancovať, "keď sa upchajú diery". Budovu Slovenského rozhlasu vidí ako "nádhernú galériu" a priestor pre moderných umelcov, išlo by o "Louvre strednej Európy". Televízia a rozhlas by mali sedieť pokope.

Podľa Flašíka by sa malo zväčšiť vývojové pracovisko, aby sa nepreberali v takej miere nakúpené zahraničné formáty. Prestal by používať peoplemetre, ktoré označil za nezmysel.

10:37 Karol Farkašovský ocenil revolučnosť projektu. "Vy ako jediný kandidát ste priniesli novú víziu existenicie" RTVS. Peter Marček sa zaujímal o počet politických relácií, vzhľadom na "spoločenskú objednávku".

10:21 Štát musí podľa Fedora Flašíka "raz a navždy" zadefinovať úlohy verejnoprávnych médií, čím sa podľa neho zabráni útokom zo strany politikov. "Potom sa bude môcť manažment venovať vízii verejnoprávnych médií", vrátane diskusie o pričlenení TASR k RTVS, aby vytvoril veľký verejnoprávny dom. Úlohou verejnoprávnych médií je spolu s politikmi kultivovať spoločnosť.

Financovanie RTVS by malo byť také, aby nebolo závislé od zmeny garnitúry a malo by byť stanovené na päť rokov. Flašík navrhuje premeniť RTVS na akciovú spoločnosť so stopercentnou účasťou štátu, v ktorej by boli valné zhromaždenie, predstavenstvo, dozorná rada, generálny riaditeľ. Tým by sa zbavilo súčasnej kontrolnej rady, ktorá si neplní úlohu dostatočne.

Tým by verejnoprávny dom dostal pružnosť a "všetko by bolo ďaleko viac prehľadnejšie". Akcionárom by mohlo byť ministerstvo kultúry alebo financií. O základných otázkach by rozhodovalo valné zhromaždenie.

Flašík nestihol prečítať veľkú časť svojho projektu. Keď ho prerušil Dušan Jarjabek, reagoval: "Fúha, no dobre."

Václav Mika

10:05 Mika po svojej prezentácii povedal, že sa od neho očakával ambiciózny projekt a on ho predložil s tým, že sa dá aj uskutočniť. Bol rád, že ho stihol odprezentovať v stanovenom čase.

RTVS pod vedením Miku už dlhšie kritizuje predseda parlamentu Andrej Danko z SNS aj premiér Robert Fico, ktorý povedal, že bude vyzývať poslancov Smeru, aby došlo k zmene na čele RTVS.

"Holý fakt je, že pán predseda Kotleba sa prvý a jasne vyslovil, že vylučuje podporu súčasného generálneho riaditeľa. Ostatné témy sú otvorené," povedal s tým, že vie o jednom mínuse. Na otázku SME, či nepovažuje za mínusy aj kritické vyjadrenia predstaviteľov Smeru a SNS, reagoval slovami, že "sú nejako v čase a v priestore a majú nejaký vývoj". Mikovi môže nahrávať, že voľba šéfa RTVS je tajná a napriek vyjadreniam politických lídrov poslanci môžu hlasovať aj po svojom.

Europoslankyňa Monika Beňová po konci Mikovej prezentácie odišla, na projekt svojho exmanžela a niekdajšieho tvorcu kampaná pre HZDS a Smer Flašíka už nepočkala.

10:03 "Pre mňa je nosnou témou spravodajstvo RTVS," hovorí Mika s tým, že jeho dôveryhodnosť vysoko stúpla. Pripustil však aj rezervy v publicistike. Zanedbávavnie onlinu RTVS počas piatich rokov Mika odôvodňuje aj tým, že dnes o tom neexistuje legislatíva.

K vysokým platom manažérov RTVS Mika povedal, že sa odvíjajú od základného platu. "Je to zúčtovanie príjmov," vysvetlil s tým, že všetko bolo podľa pravidiel. Mika nestihol odpovedať na všetky otázky, čas mu vypršal.

10:00 Prezentáciu Výclava Miku si prišla vypocuť aj europoslankyňa Smeru Monika Beňová. O post šéfa RTVS sa uchádza aj jej exmanžel Fedor Flašík.

9:54 Poslanca SNS a bývalého futbalistu Dušana Tittela zaujímal športový kanál. Miku sa spýtal na plány v oblasti športového programu a či nedopadnú podobne ako v minulosti tretí športový kanál, ktorý sa skončil neúspechom.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár sa pýtal na nedávno uniknuté tisicové platy niektorých zamestnancov v RTVS. Mika to pred par dňami označil za pokus o diskreditáciu. Kollár bol posledným poslancom s otazkami na Miku. Ten musi stihnut odpovede do limitu 20 minút.

9:35 Poslanec Smeru v rámci kola otázok Miroslav Ćíž vytkol Mikovi, ze v projekte opomenul aktuálne problémy a spýtal sa ho, čo chce urobiť s redaktormi RTVS, aby divákom sprostredkovali nebulvárne informácie. Číž kritizuje RTVS, najmä spravodajstvo a publicistiku už dlhšie. Vytýka jej neobjektívnosť a že sa inšpiruje "bratislavskou kaviarňou". Číž pre SME nedávno povedal, že Miku by za opätovného šéfa nevolil.

Prečítajte si tiež: Mika obhajoval vyššie poplatky, témou bola aj Havranova relácia Čítajte 

9:17 Ako prvý vystúpil súčasný generálny riaditeľ Václav Mika. Mika predstavil svoj projekt ako víziu do roku 2022, ktorý by mal byť postavený na kontinuite. Podľa Miku v roku 2022 bude televízia líder v audiovizuálnom priestore. Chce štyri kanály: Jednotku pre všetky, Dvojku pre každého, Trojku pre náročných a Štvorku pre informovaných.

Jednotka má byť univerzálny kanál, na Dvojke majú byť programy vo verejnom záujme. Trojka bude kombinovať detské a artové vysielanie a Štvorka bude plnoformátový kanál s akcentom na spravodajstvo, šport a publicistiku. Mika chce zaviesť aj online kanál Päťku pre "zraniteľných" divákov, ktorý má byť oponenciou hoaxov a neoverených správ.

V rozhlase chce Mika až 15 programových služieb, osem z nich aj v pásme FM, ostatné by sa mali šíriť digitálne a online.

Mika chce vytvoriť jedno spoločné spravodajské centrum. Kontakt s divákmi a analyticko - rešeršné oddelenie. Spravodajstvo bude zabezpečovať servis pre všetky platformy: pre rozhlas, regionálne stanice, televíziu a tri regionálne štúdiá, ako aj pre online a mobilné platformy.

Počas uplynulých piatich rokov za vedenia Miku RTVS nekládlo na online priestor dôraz. Online sa stane samostatnou spravodajskou službou. Vznikne detský vzdelávací kanál, kanál pre znevýhodnených občanov, kanál pre národnostné menšiny, dokumenty, archív, kanál pre zahraničných Slovákov aj pre alternatívnu hudobnú scénu.

Vo svojej vízii ráta Mika s dvoma regionálnymi štúdiami v Banskej Bystrici a v Košiciach. Upozornil aj na významnú úlohu rádia Patria pre národnostné menšiny. To by mohli oceniť najma poslanci Mosta-Híd.

RTVS chce byť podľa Miku najväčší zamestnávateľ v regiónoch a najväčší partner národnostných menšín na všetkých platformách. "RTVS má ambiciu stať sa súčasťou vzdelávacieho systému," hovorí Mika. Vzdelávanie má prebiehať na školách aj v rámci vzdelávania vlastných zamestnancov.

Mika chce naďalej hospodáriť vyrovnane, ráta so zvýšením poplatkov za RTVS na 7 eur.

9: 12 Na úvod si ôsmi kandidáti vyžrebovali poradie, v ktorom vystúpia. Kanditát Majer sa rozhodol, že sa nezúčastní. Prvým bude súčasný generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý si vytiahol poradové číslo jedna. Jeho výber časť prítomných vrátane Miku rozosmiala. Ostatní kandidáti vystúpia v nasledovnom poradí: Fedor Flašík, Michal Ruttkay, Jaroslav Rezník, Stanislav Velitzky, Peter Abrahám, Richard Dírer a Zuzana Ťapáková.

Vypočúvanie kandidátov na šéfa RTVS sa začalo o 9:00.

V utorok od 9:00 sa v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí predstaví celkovo deväť ľudí, ktorí by chceli šéfovať Rozhlasu a televízii Slovenska na nasledujúcich päť rokov. Do voľby prišlo dvanásť obálok, troch kandidátov (Margita Bencová, Janka Lastovicová a Aleš Rehák) z formálnych dôvodov vylúčili.

O pozíciu sa uchádzajú Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Norbert Majer, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky.

Kandidátov bude vypočúvať výbor pre kultúru a médiá. Po vypočutí má výbor 120 dní na to, aby Národnej rade predložil návrh na voľbu. Mediálny výbor to chce stihnúť do dvoch pracovných dní od utorka.

Prečítajte si tiež: Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya Čítajte 

Šéfom RTVS sa stane ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. Ak sa to nepodarí na prvý pokus, do druhého kola postupujú tí dvaja kandidáti, ktorí získali v prvom kole najviac hlasov.

Do voľby sa prihlásil aj súčasný šéf RTVS Václav Mika.

Hoci viaceré médiá vyzdvihli pozitívne výsledky, ktoré telerozhlas počas jeho pôsobenia dosiahol, vrátane skvalitnenia spravodajstva, práve pre tento dôvod môže byť Mika v nemilosti Smeru-SD aj SNS.

Prečítajte si tiež: Fico: Pri výbere nového šéfa RTVS neexistuje žiadna dohoda Čítajte 

Robert Fico aj Andrej Danko sa v uplynulých mesiacoch vyjadrili, že Miku už nechcú vidieť na čele RTVS.

Už v nedeľu Fico otočil a v diskusii na Ta3 uviedol, že "každý kandidát má rovnaké šance", a pripustil, že "možno zostane terajší riaditeľ RTVS".

Sledujte vypočúvanie kandidátov RTVS online na Sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 622
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 841
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 076
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 733
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 599
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 981
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 880
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


4 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov
SkryťZatvoriť reklamu