BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) chcú, aby obyvatelia mali väčšie právo rozhodovať o stave obce, v ktorej žijú. Preto poslanci na júnovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh novely zákona o obecnom zriadení.
"Návrh zákona vychádza z myšlienky, že obyvatelia obce, resp. časti obce, majú ústavné právo podieľať sa na správe vecí verejných, a to na každej úrovni štátu," uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe.
Z toho podľa nich "vyplýva aj ich právo rozhodovať alebo mať podiel na rozhodovaní o stave a výzore časti obce, v ktorej žijú, pretože na úrovni obce sú prijímané rozhodnutia, ktoré výraznou mierou ovplyvňujú každodenný život občanov, či už ide o stav pozemných komunikácií, výsadbu zelene, kvalitu verejných služieb, výšku miestnej dane, občiansku vybavenosť a iné dôležité otázky,"
Investície do rozvoja obce
V praxi podľa nich dochádza k nežiaducemu stavu, keď obec pomerne veľkej rozlohy často sústredí finančné prostriedky najmä do rozvoja centra obce.
"Obyvatelia okrajových častí obce, ktorí si tiež želajú mať v dostupnej blízkosti napr. upravené futbalové ihrisko, klubové miestnosti pre rozvoj záujmových činností mládeže či starších ľudí, dôstojný dom smútku, či fungujúcu materskú školu, sú tak nepriamo diskriminovaní, keďže na riešenie ich problémov už finančné prostriedky nezvýšia," pripomínajú poslanci.
Súčasne dodávajú, že počas socializmu bolo mnoho obcí násilne pričlenených k väčším obciam bez toho, aby obyvatelia týchto dnešných už len „častí obcí“ mali možnosť sa k takémuto pričleneniu slobodne vyjadriť (napr. v referende).

Spravovanie obcí
Preto chcú predkladatelia umožniť týmto bývalým samostatným obciam, aby sami rozhodli, či chcú aj naďalej zostať súčasťou väčšej obce alebo si chcú a vedia spravovať svoje záležitosti sami.
"Cieľom návrhu zákona je upraviť ďalšie podmienky týkajúce sa možnosti odčlenenia časti obce od obce. Podľa navrhovanej právnej úpravy tak bude odčlenenie časti obce od obce závisieť aj od dĺžky spoločnej hranice katastrálneho územia odčleňovanej časti obce a obce, či cesty spájajúcej odčleňovanú časť obce s obcou," vysvetlili predkladatelia návrhu.
Súčasne doplnili, že "rovnako tak by odčlenenie obce záviselo aj od petície na rozdelenie obce, ktorú bude musieť podporiť aspoň 60 % oprávnených voličov odčleňovanej časti obce alebo miestneho referenda, ktoré sa uskutoční len v odčleňovanej časti obce.