BRATISLAVA. Vedenie parlamentu musí riešiť, čo s ďalším dielom prorežimného sochára Jána Kulicha, ktorý je autorom sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade.
Spor najnovšie vyvolala Kulichova pamätná tabuľa z čias komunizmu, venovaná Vianočnej dohode z roku 1943 na Gajovej ulici v Bratislave.
Pred bytovkou od rána protestoval publicista Martin Klein, ktorý chcel zabrániť, aby tabuľu vrátili na dom. Posledné dva mesiace bola preč, keďže Kancelária Národnej rady ju dala opraviť za takmer osemtisíc eur.
Vrátiť na miesto ju chceli v utorok.

Pripútal sa reťazou
Klein sa reťazou pripútal o vstupnú bránu, na ktorú mali tabuľu pripevniť. Tvrdí, že podoba pamätníka je neprijateľná. Ten je pritom podľa parlamentu národnou kultúrnou pamiatkou.
"V hornej časti je partizán so zástavou - zrejme sovietskou, pod ním hviezda - zrejme komunistická a potom dlhý text, ktorý vôbec nespomína jeden z dvoch hlavných bodov Vianočnej dohody: obnovenie ČSR. Celkom dole je, zvyšok takzvanej rozvadenej rodiny z Námestia SNP v Bratislave," vysvetľuje Klein, ktorý je jedným z majiteľov bytu v dome. Sám bol za bývalého režimu prenasledovaný.
Policajti privolaní na mieste zisťovali, čo môžu urobiť. K pamätníku privolali aj zamestnanca Kancelárie Národnej rady, ktorá tabuľu vlastní. Incident skončil tým, že pamätník naložili jeho reštaurátori späť do auta a odišli. Klein na mieste ešte nejaký čas ostal, no po čase odišiel.
Poobede, keď tam už nebol, pamätnú tabuľu na miesto predsa len pripevnili.
Prvýkrát k vchodu do bytovky na Gajovej ulici 11 pribudla v roku 1983, keďže práve tam - v byte Mateja Joska - bola podpísaná Vianočná dohoda, teda dokument, ktorým sa slovenskí demokrati a komunisti pôsobiaci v ilegalite prihlásili k myšlienkam demokracie a odmietli všetky fašistické, rasistické a totalitné tendencie v časoch vrcholiacich nacionalistických prejavov.
Zároveň vytvorili najvyšší orgán odboja, Slovenskú národnú radu.
Celý text na pamätníku hovorí: "V tejto budove sa v decembri 1943 konštituovala Slovenská národná rada a bol prijatý jej program protifašistického a národnooslobodzovacieho zápasu. Vianočná dohoda".
Text má byť nepresný
Klein tvrdí, že okrem nešťastného vyobrazenia tabule je historicky nepresný aj jej text.
Mal by sa podľa neho niesť približne v duchu: "V tomto dome, v bloku A, v byte Mateja Joska, bola na Vianoce 1943 podpísaná dohoda o celonárodnom protiľudáckom odboji a o obnovení Československa. Zároveň sa utvorila Slovenská národná rada, ktorej vedenie tvorili: Jozef Lettrich, Karol Šmidke, Ján Ursíny, Gustáv Husák, Matej Josko a Ladislav Novomeský".
Akademický sochár Stanislav Kožela, ktorý tabuľu rekonštruoval, hovorí, že dielo nepovažoval za problematické. Či je text a znázornenie udalostí v poriadku, ani neskúmal.
"Tabuľa bola v stave, že po rokoch sa ukazovali degradácie povrchu, preto som ho kompletne obnovil," povedal. To, že niektorým obyvateľom bytovky tabuľa prekáža, dosiaľ nevedel.
Nie všetci obyvatelia domu si myslia, že pamätník späť nepatrí. "Možno je to bývalými komunistami trochu nadsadené, ale je to kus histórie, dá sa o debatovať, ale osobne mi to tu neprekáža," vraví dôchodca Pavel Plesník.
Kancelária Národnej rady hovorí, že o zrekonštruovanie pamätníka ju žiadali samotní obyvatelia bytového domu, a to hneď dvakrát. "Forma a realizácia rekonštrukcie bola predpísaná Krajským Pamiatkovým úradom, keďže pamätník ako Národná kultúrna pamiatka podlieha presným pravidlám na jej správu a ochranu," povedala hovorkyňa parlamentu Zuzana čižmáriková.
Pokus Kleina zabrániť vráteniu tabule na miesto bližšie nekomentovala. Uviedla len, že bola osadená na druhý pokus tak, aby "nebolo ohrozené zdravie a dôstojnosť žiadnych občanov".

Beata
Balogová
