V utorok malo vedenie parlamentu problémy pri inštalovaní pamätnej tabule venovanej Vianočnej dohode na bratislavskej Gajovej ulici, keďže sa podľa publicistu Martina Kleina sústreďuje hlavne na prezentáciu Komunistickej strany.
Kontroverzných pomníkov, s ktorými mnohí nesúhlasia, je na Slovensku viacero.
Pamätník Tisa v Hlbokom
Len minulý mesiac v obci Hlboké nad Váhom v Žilinskom kraji odhalili pamätnú tabuľu venovanú prezidentovi Slovenského štátu Jozefovi Tisovi. Obec tak urobila pri príležitosti 70. výročia Tisovej smrti, ktorého popravili na dvoje Justičného paláca v Bratislave. Pamätník však nevydržal ani týždeň a niekto ho poškodil. Informoval o tom aktivista Ľuboš Lorenz, ktorý na facebooku zverejnil informáciu spolu s fotkou a komentárom: "Povedzme, že mi prišlo do emailu a že som ho už vymazal. Vďaka!".
Ďalšie pamätné tabule má Tiso aj v Bytči pri rodnom dome a tiež v Rajci a Oščadnici, kde pôsobil ako kňaz.

Pomník Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej
Ľuboš Lorenz je zapletený aj v ďalšom známom prípade ničenia pamätník, tentoraz na počesť bývalého komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka. Novoodhalený pomník natrel spolu s ďalším košickým výtvarníkom Petrom Kalmusom koncom februára 2015 červenou farbou, ktorou tiež napísali slvo "sviňa".
Umelci za to boli neskôr trestne stíhaní a obžalovaní za vandalizmus a 1600-eurovú škodu. Súd vlani rozhodol, že nejde o trestný čin a prípad posunul na priestupkové konanie.

Pamätník komunistickému prokurátorovi vo Veľkom Lipníku
Dvojica Kalmus a Lorenz stála aj za vlaňajškou roztržkou v obci Veľký Lipník v okresen Stará Ľubovňa. Namietali vtedy proti tomu, že pred obecným úradom tam obec odhalila pamätník komunistickému prokurátorovi Jánovi Pješčakovi. Umelci ho vzápätí zamaľovaním vodovými farbami. Starosta Peter Labant pri tom napadol Lorenza, ktorému spôsobil aj menšie zranenia.
Umelci vinili Pješčaka najmä za to, že je spoluzodpovedný za justičnú vražde čatára Aloisa Jeřábka, ktorý sa v roku 1953 pokúsil utiecť do Rakúska. Keď ho neskôr chytili, Plješčak ho obvinil z velezrady a Jeřábka v decembri 1953 popravili. Pješčak mal podiel aj na kauze Cervanová. Za to, že ju uzatvoril, ho vymenovali v roku 1988 do funkcie generálneho prokurátora ČSSR.
Busta Ďurčanského v Rajci
Vlastný pamätník má Rajci aj odsúdený vojnový zločinec a miestny rodák Ferdinand Ďurčanský. Na podstavci pred miestnym múzeom stojí už od roku 2011, hoci v tom čase proti nej prostestovala aj vláda Ivety Radičovei.
Umiestnenie nusty pretlačili miestni poslanci. Proti pripomienke ľudáckeho funkcionára a bývalého ministra zahraničných vecí už protestovali viacerí aktivisti. Už krátko po odhalení pamiatku obtáčal publicista Eduard Chmelár spolu s ďalšími ľuďmi toaletným papierom.

Svätopluk na hrade
Od rovnakého komunistického sochára ako plastika na Gajovej ulici v Bratislave k Vianočnej dohode pochádza aj socha Svätopluka na Bratislavskom hrade. Jej autor Ján Kulich ju musel prerábať už krátko po odhalení, ktoré prebehlo tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2010.
Bolo na nej totiž viacero historických nedostatkov, kvôli čomu vznikla aj expertná komisia zriadená vedením parlamentu. Kulich napokon musel prekryť rovnoramenný dvojkríž na štíte sochy kovovou puklicou. Zároveň musel dať dole nápis, ktorý tituloval Svätopluka kráľom starých Slovákov.


Beata
Balogová
