SME

Mečiarove amnestie sú zrušené. Aké sú reakcie

Stanovisko súdu padlo v stredu poobede.

BRATISLAVA. Takmer dve desaťročia po vydaní Mečiarových amnestií sa beztrestnosť skutkov súvisiacich so zavlečením Michala Kováča mladšieho ruší. Ústavný súd v stredu potvrdil zrušenie amnestií, ktoré poslanci odhlasovali poslanci začiatkom apríla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O návrhu rozhodovalo plénum súdu, teda všetkých jeho desať sudcov, keďže zvyšné sú dlhodobo neobsadené. Stanovisko padlo v stredu poobede. Aké sú na toto rozhodnutie reakcie?

Prečítajte si tiež: Ústavný súd rozhodol, zrušenie amnestií potvrdil Čítajte 

Fico: Upodozrievali nás z nepoctivej hry, mýlili sa

Riešenie, ktoré spoločne vládna koalícia pripravila, je plne v súlade s Ústavou SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Opäť sa ukázalo, že všetci, ktorí nás upodozrievali z nepoctivej hry, sa zasa hlboko mýlili," uviedol premiér Robert Fico. Stanovisko premiéra agentúre SITA poskytol tlačový odbor Úradu vlády.

Na definitívne zrušenie Mečiarových amnestií reagoval aj vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer).

"Ústavný súd svojím dnešným rozhodnutím potvrdil správnosť a ústavnosť nášho riešenia a definitívne dal bodku za čiernou škvrnou novodobej histórie Slovenska," uviedol na Facebooku Pellegrini.

Súdy by sa podľa Kisku mali postarať o to, aby zrušenie neostalo len na papieri

Rozhodnutie otvára po 19 rokoch priestor na uplatnenie elementárnej spravodlivosti pre obete a poškodených, reaguje prezident SR Andrej Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

Hlava štátu zároveň očakáva, že po definitívnom zrušení Mečiarových amnestií príde k procesu, ktorý určí, kto je osobne a trestne zodpovedný za zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny a súvisiace činy.

"Je vecou súdov, aby začali konať a rozhodovať vo všetkých veciach, v ktorých sa pre amnestie nesmelo pokračovať. Tak, aby ich zrušenie nezostalo len na papieri. Ľudia na Slovensku oprávnene očakávajú, že výsledkom budú spravodlivé a nespochybniteľné rozsudky našich súdov, ktoré konečne uzavrú túto temnú kapitolu v histórii našej krajiny," vyhlásil Kiska.

Prečítajte si tiež: Oskar Fegyveres: Dnešný deň tomu dal zmysel Čítajte 

Bugár: Táto vláda má zmysel

Potvrdenie zrušenia Mečiarových amnestií je bodka za koncom mečiarizmu. Vyhlásil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý zrušenie podporoval dlhé roky.

SkryťVypnúť reklamu

Verí, že vrahovia Róberta Remiáša by mohli byť potrestaní. "Teším sa, že po 19 rokov čakania a snáh sa podarilo odstrániť veľkú traumu z histórie Slovenska, zrušiť Mečiarove amnestie, ktoré zabránili viacerým krokom spravodlivosti," povedal s tým, že dnešok je veľkým dňom pre Slovensko aj pre Most-Híd. "Je to aj potvrdením existencie strany Most-Híd," uviedol.

Ocenil, že sa v koalícii našla dohoda a návrh, ktorý potvrdil aj Ústavný súd SR. Zdôraznil, že bez súčinnosti najvyšších ústavných orgánov a koaličných partnerov by k zrušeniu Mečiarových amnestií neprišlo. "Tento štát a táto vláda má zmysel," poznamenal Bugár a poďakoval aj opozičným poslancom, ktorí hlasovali za zrušenie.

Poslanec Národnej rady SR Peter Kresák doplnil, že zrušením Mečiarových amnestií išlo o odstránenie jedného temného miesta v histórii SR, ktoré traumatizovalo spoločnosť. "Rozviazali sme ruky prokuratúre a vyšetrovateľom. Ak sa potvrdí to, čo je vo vyšetrovacích spisoch, budú sa vznášať obvinenia," odpovedal na otázku, či budú potrestaní vinníci únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. a Remiášovej vraždy. Bugár doplnil, že by čakal, aby sa Vladimír Mečiar ospravedlnil, že bránil spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Hlina použil slová žalmu

Za skutky, ktoré sa stali, je potrebné niesť zodpovednosť a prijať trest. V reakcii na potvrdenie zrušenia Mečiarových amnestií to uviedol predseda KDH Alojz Hlina.

"Je v našom záujme, aby sme boli spravodliví. Po tých všetkých rokoch sa možno hodí použiť aj slová žalmu - spravodliví nebudú opustení a ich deti nebudú žobrať o chlieb," doplnil Hlina.

KDH sa roky v čase, keď bolo v parlamente, pokúšalo o zrušenie Mečiarových amnestií.

Prečítajte si tiež: Hrušovský: Mrzí ma, že nie sme pri zrušení amnestií Čítajte 

Kollár spomenul čestnosť súdu

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár povedal, že rozhodnutie súdu dokazuje, že ÚS SR mal toľko čestnosti, že sa nenechal ovplyvniť a že rozhodol tak ako rozhodol.

"Som rád, že aj my v NR SR sme hlasovali za zrušenie Mečiarových amnestií. Rozhodnutie súdu je veľmi dobré aj pre poslancov, že sme neskočili niekomu do slepej uličky, ale že naozaj to prešlo," povedal a poďakoval všetkým ústavným sudcom, že a takto rozhodli.

SkryťVypnúť reklamu

"Uvidíme, čo bude nasledovať. Dúfam, že sa k tomu vyšetrovacie orgány a súdy nepostavia systémom "skutok sa nestal" .

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na Facebooku vyjadril, že takto sa definitívne potvrdilo, že III. vláda Vladimíra Mečiara bol zločinecký režim.

Obyčajní chvália Budaja, Budaj pochválil Fica

Hnutie OĽaNO-NOVA považuje zrušenie nemorálnych Mečiarových amnestií za víťazstvo spravodlivosti. "Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa počas dlhých rokov snažili o ich zrušenie. Opozičné strany už niekoľkokrát navrhovali zrušenie amnestií, no až tlak verejnosti donútil vládnu koalíciu konať. Osobitnú zásluhu na zrušení amnestií má náš kolega z poslaneckého klubu Ján Budaj, ako aj Anna Remiášová, matka zavraždeného Róberta Remiáša, ktorého smrť traumatizovala celú spoločnosť. Poďakovanie v tomto boji patrí aj aktívnej občianskej spoločnosti, ktorá sa zasadzovala za zrušenie," uvádza hnutie OĽaNO-NOVA vo svojom stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Budaj, ktorý aktívne obhajoval zrušenie Mečiarových amnestií oceňuje, že Ústavný súd SR nezmaril nádeje občanov a potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií.

"V tejto chvíli zdôrazňujem, že je to úspech verejnosti a aktívneho tlaku zdola, od občanov Slovenskej republiky. Zrušenie Mečiarových amnestií je trojitým víťazstvom. Po prvé je to víťazstvo ukrivdených, ktorým amorálne amnestie upierali šancu na spravodlivosť. Či je to rodina zosnulého prezidenta Michala Kováča, alebo pozostalí po Róbertovi Remiášovi. Po druhé sú víťazom občania Slovenska, keďže sa potvrdilo, že ich názor a aktivita dokážu zlomiť aj takú dlhoročnú nespravodlivosť, akou "Mečiarove samoamnestie" boli. Do tretice je to víťazstvo rozumu v súčasnej koalícii. Osobitne chcem pochváliť Roberta Fica, že dokázal vo veci Mečiarových amnestií ustúpiť," povedal Budaj s tým, že zrušenie amnestií nie je zavŕšením vyrovnávania sa s érou mečiarizmu, ale len začiatkom. Podľa neho by malo byť povzbudením pre všetkých občanov, ktorí si prajú právny štát a spravodlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečítajte si obžalobu, ktorá čaká na Ivana Lexu a ďalších ľudí z kauzy zavlečenia Čítajte 

Pre SaS boli amnestie čiernou škvrnou

"Amorálne amnestie Vladimíra Mečiara, ktorými štátna moc chránila vlastné pochybenia, strana SaS vždy vnímala ako čiernu škvrnu na histórii Slovenska. Preto dnešné rozhodnutie ÚS vnímame ako významné symbolické gesto, ktorým Slovenská republika ukázala schopnosť vyrovnať sa aj s tienistými stránkami vlastnej minulosti," uviedol poslanec za SaS Martin Poliačik.

Zároveň SaS dúfa v to, že pre príslušné orgány bude toto rozhodnutie signálom pre vyvinutie maximálneho úsilia, aby po symbolickom geste nasledovali aj spravodlivé rozhodnutia.

Ľubomír Galko na Facebooku reagoval slovami o odsúdení a base. "Naša vlasť a jej občania si to zaslúžia," napísal.

Danko rozhodnutie rešpektuje

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Som rád, že koalícia našla riešenie, ktoré potvrdil Ústavný súd," uviedol Danko.

Danko však upozorňuje, že máme za sebou len prvú časť maturitnej skúšky a čaká nás ešte dohľad Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). "Vyzývam všetkých, ktorí dnes nepatrične tancujú, aby si uvedomili, že nás ešte čaká preverenie ESĽP, na ktorý sa môžu obrátiť dotknutí účastníci. Ale je to svetlo na konci tunela a môže dôjsť k pretrhnutiu traumy," pripustil Danko. Na margo doteraz neúspešných snáh zrušiť amnestie poznamenal, že tí, ktorým sa to nepodarilo, mali možno právne slabých ľudí alebo slabú vôľu. "Potvrdili sa moje slová, že NR SR najskôr musí získať kompetenciu rušiť amnestie a až potom môže rozhodnúť. Návrhy opozície boli tragikomické," odkázal.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie víta aj predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Ako povedal, týmto sa uzatvára jedna kapitola, ktorá traumatizovala našu spoločnosť .

"Som rád, že ústavný súd potvrdil, že vládna koalícia našla kvalitné a právne čisté riešenie, aby amnestie mohli byť zrušené," uviedol.

Erik Tomáš hovorí o skvelej správe

Rozhodnutie ústavného súdu je podľa poslanca NR SR Erika Tomáša (Smer-SD) skvelou správou pre Slovensko. Tomáš bol prvým poslancom Smeru, ktorý sa vyslovil za zrušenie amnestií.

"Rozhodnutie súdu je jasnou odpoveďou všetkým špekulantom, ktorí pochybovali o úprimnosti iniciatívy premiéra i vládnej koalície ako takej. Som hrdý na to, že som ako poslanec Národnej rady SR mohol priamo svojím hlasom otvoriť dvere spravodlivosti," povedal Tomáš s tým, že nikdy by nehlasoval inak.

SkryťVypnúť reklamu

Žitňanská: Pre Slovensko je to významný deň

Po 19 rokoch a viacerých neúspešných pokusoch sa definitívne podarilo odstrániť jednu veľkú traumu tejto krajiny. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) tak reaguje na rozhodnutie ústavného súdu.

Ako dodala ministerka, Mečiarove amnestie sa podarilo zrušiť v zhode s vládou, parlamentom, prezidentom a vo výsledku aj ústavným súdom. "Práve zhoda najvyšších ústavných inštitúcií na spôsobe zrušenia amnestií svedčí o tom, že v kľúčových okamihoch a dôležitých témach ešte stále dokážeme komunikovať a nájsť východisko.

Pre Slovensko je to významný deň a ďakujem všetkým, ktorí sa na ňom podieľali," dodala Žitňanská na Facebooku.

Prečítajte si tiež: Amnestie zrušili. Čakajú únoscov tresty? Čítajte 

Štefanec by ešte pred rokom neveril

Europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH) uviedol, že ešte pred rokom by tomu nikto nebol veril. "Zločiny, ktorých sa dopúšťala SIS a mafia pod vedením Mečiara, Lexu a Svěchotu bude možné vyšetrovať," uviedol v stanovisku na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Štefanca sa opäť ukázalo, že verejný tlak má zmysel a musí mu ustúpiť aj Smer, ktorý všetky predchádzajúce návrhy KDH na zrušenie nemorálnych amnestií zablokoval. "Veľká úcta a obdiv patrí pani Anne Remiášovej a všetkým, ktorí k tomuto víťazstvu spravodlivosti a demokracie dopomohli. Teraz treba len dať pozor, aby pohrobkovia mečiarizmu nemali šancu ovplyvňovať vyšetrovanie a súdy," dodal Štefanec.

Demeš: Ústavný súd sa zapísal do dejín

Pavol Demeš, ktorý bol blízkym priateľom prezidenta Michala Kováča a pôsobil aj v jeho kancelárii, na Facebooku uviedol, že ústavný sud nezaváhal a rozhodnutím sa zapisuje do dejín.

"Zrušením Mečiarových amnestií sa posúvame na vyšší level slušnosti a zrelosti," dodal.

Via Iuris vidí pozitívny signál

Pre Via Iuris je pozitívnym signálom, že Ústavný súd SR vo veci rozhodol v zákonnej lehote a potvrdil, že udelenie Mečiarových amnestií bolo v rozpore s princípmi demokratického a právneho štátu. Zrušenie Mečiarových amnestií je podľa tejto organizácie víťazstvom občanov. Juraj Rizman z Via Iuris zdôraznil, že nepochybuje o tom, že bez občianskeho tlaku, bez masívnej online podpisovej akcie a ďalších aktivít tisícov ľudí, ktorí podporili zrušenie amnestií, by sa veci v parlamente nepohli.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme veľmi radi, že Ústavný súd SR potvrdil, že ak je štátny orgán podozrivý zo spáchania trestného činu voči občanom, tak páchateľom nemožno navždy zabezpečiť beztrestnosť ani zneužitím inštitútu amnestie. To, že účelové amnestie sú zrušené a páchatelia budú musieť nakoniec predsa len čeliť spravodlivosti, hoci po viacerých rokoch, je dôležitý signál pre všetkých občanov Slovenska,“ zdôraznil právnik Via Iuris Peter Wilfling.

Ako Via Iuris pripomína, takéto samoamnestie sú aj vo svete považované za nelegitímne a sú exemplárnym príkladom zneužitia práva. Obdobné amnestie boli vo viacerých štátoch sveta vyhlásené za neplatné a medzinárodné orgány priamo odporúčajú ich anulovanie.

Prečítajte si tiež: Dôležitý signál pre "našich ľudí" Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu