BRATISLAVA. Zrušenie amnestií je len prvý krok. Druhý krok je však nemenej dôležitý, a síce aby páchatelia hanebného činu boli odsúdení.
Prezident Andrej Kiska tak na štvrtkovom brífingu reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií.
Slováci majú podľa Kisku veľké očakávania. "Nesmieme dovoliť, aby tak ako pri iných kauzách sa nás za rok, za dva alebo za päť spýtali, ako je možné, že zase nikto nie je odsúdený," povedal Kiska.
Ľudia a odborníci sa podľa Kisku spojili a dokázali niečo, v čo pred pár rokmi nikto nedúfal, že sa môže stať. "Ľudia sa spojili a spoločne ako občianska spoločnosť dokázali presvedčiť politikov, ktorí nám roky tvrdili, že sa Mečiarove amnestie nedajú zrušiť, že sa zrušiť dajú," uviedol Kiska.

Šťastná a vďačná Remiášová
K zrušeniu amnestií sa vyjadrila aj matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová. "Verím, že ľudia boli za posledných 20 rokov unavení zo mňa aj z mena Remiáš. Snaha dať priechod spravodlivosti trvala neskutočne dlho. V podstate je to jedna generácia. Ale som šťastná, že sa prelomila bariéra, ktorá blokovala priechod spravodlivosti," vyhlásila.
Remiášová je vďačná každému, kto sa podieľal na zrušení amnestií. "Ako poslancom v NR SR, tak aj sudcom Ústavného súdu SR. Súd to zvládol perfektne a ja som mu za to vďačná," odkázala s vierou, že čestní a nepodplatiteľní sú aj sudcovia, ktorí budú doteraz zablokované kauzy riešiť.
Zároveň si myslí, že súčasné vládne strany robili všetko preto, aby amnestie zrušené neboli, ale napokon podľahli tlaku verejnosti. "Boli donútení urobiť túto zmenu," podotkla. Ak sa podozriví z trestných činov obrátia pre zrušenie amnestií na Európsky súd pre ľudské práva, Remiášová je pripravená urobiť to isté.
Na otázku, či má po zrušení amnestií nejaké očakávania od Vladimíra Mečiara, odvetila, aby jej vrátil syna. "To je jediné ospravedlnenie, ktoré od neho beriem. Môj syn nezomrel, bol upálený za živa. Takto nie sú trestaní ani vojnoví zločinci. Kým nebude nastolená spravodlivosť, dovtedy sa tu budú páchať zločiny," dodala.

Víťazstvo demokracie
Dve sily, vytrvalosť a verejnosť, vytlačili zo Slovenska nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara a tieto dve sily vytlačia z tejto krajiny aj korupciu. Vyhlásil to poslanec OĽaNO-NOVA Ján Budaj, podľa ktorého ide o hlavný odkaz zrušenia amnestií
"Dvadsať rokov amnestie chránili rôzne komunistické a nacionalistické strany. Dvadsať rokov sa odkladala spravodlivosť a 20 rokov tieto strany tvrdili, že amnestie sa nikdy nebudú dať zrušiť. Počul som už, že Ivan Lexa sa čuduje, čo sa stalo a prečo ho hodili cez palubu. Ale po dlhých rokoch vyhrali demokratické sily. A to preto, lebo na našej strane bola vytrvalosť a verejnosť," povedal Budaj.
Na mladých ľudí preto apeloval, aby vytrvali a dožadovali sa aj zrušenia a likvidácie korupcie. "Tlačte na to, aby krok za krokom, centimeter za centimetrom, sme vytlačili z našej krajiny korupciu preč tak, ako sme vytlačili amorálne Mečiarove amnestie," povedal Budaj.
Zrušenie napriek Ficovi
Podľa SaS koaliční lídri ignorujú fakt, že ich návrh na zrušenie Mečiarových amnestií prešiel parlamentom aj vďaka hlasom opozičných poslancov.
"Následne Ústavný súd SR rozhodol pod mimoriadne silným tlakom verejnosti. Tento tlak verejnosti vyvolala opozícia. Musel zomrieť prezident Michal Kováč, musel vzniknúť obrovský tlak verejnosti, aby pripravili návrh a prehodili problém na ústavný súd,“ konštatujú opoziční poslanci.
Koalíční poslanci podľa nich namiesto toho, aby v tichosti akceptovali rozhodnutie ústavného súdu, "využívajú zrušenie Mečiarových amnestií na primitívne útoky proti opozícii".
„Na rozdiel od Smeru a SNS my sme nikdy nepochybovali, že zrušenie Mečiarových amnestií je v súlade s Ústavou SR a atribútmi právneho štátu. My sme nikdy neboli alibistami, ktorí Mečiarove amnestie dlhé roky označovali za právny suterén, ale odmietali čokoľvek pre ich zrušenie urobiť," tvrdia poslanci SaS.
„My sme nikdy pod legendou udržania právnej istoty nekryli únoscov Michala Kováča mladšieho a vrahov Róberta Remiáša. Boli to politici Smeru a SNS. Tí odolávali všetkým pokusom zmazať Mečiarove škvrny na právnom poriadku Slovenskej republiky a otvoriť dvere spravodlivosti. Bol to Robert Fico, ktorý tvrdil, že amnestie sú nezrušiteľné a neexistuje spôsob, ako sa dajú zrušiť," doplnili poslanci.
„Bol to Robert Fico, ktorý tvrdil, že právnik s právnickým vzdelaním nemôže zdvihnúť ruku za takýto zákon. Amnestie sú zrušené nie vďaka Ficovi, ale napriek nemu,“ uzavreli predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová.
Plénum Ústavného súdu v stredu vydalo verdikt, že aprílové rozhodnutie parlamentu o zrušení Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi, je v súlade s ústavou.
K rozhodnutiu pripojili stanoviská k výroku sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák a odlišné stanoviská k odôvodneniu Ivetta Macejková, Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.