SME

Slovenská šachová jednotka: Príprava na súpera je ako špionážna hra

Technológie pomáhajú odhaliť slabiny šachových rivalov. No s počítačom už nesúperí nik, hovorí najlepší šachista na Slovensku Ján Markoš.

Ján Markoš bol majstrom Európy juniorov do 16 rokov, dvojnásobným majstrom Slovenska, reprezentoval Slovensko na piatich šachových olympiádach. O šachu napísal knihu Pod hladinou a desiatky článkov, trénuje deti i dospelých. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pred tridsiatimi - štyridsiatimi rokmi Rusi ovládali šachové poznanie, dnes internet sprístupnil šach všetkým a exploduje v Indii aj Turecku, hovorí šachista JÁN MARKOŠ, ktorý je desať rokov na čele slovenského šachového rebríčka.

V čom je iný dnešný šach oproti tomu pred tridsiatimi rokmi?

V prvom rade doň rozhodujúcim spôsobom vstúpili informačné technológie – nielen počítače, ale aj analytické programy, databázy a internet. Pred tridsiatimi rokmi hralo šach menej ľudí, viac museli myslieť vlastnou hlavou a zároveň nemali toľko informácií o súperoch. Šachy sú dnes masovejšie, lebo je oveľa jednoduchšie ich hrať.

Je síce menej ľudí po kluboch, ale oveľa viac na internete. Každý si môže cez internet zahrať desať partií s niekým z druhého konca sveta, len tak pre radosť. Profesionálny šach sa zmenil v tom, že často treba riešiť niečo s počítačom: čo si o ktorých pozíciách myslí, či zbierať informácie na súpera, čo je trochu špionážna hra. V databázach sú prístupné milióny partií, dá sa vyhľadať, čo kde konkrétny súper hral, ako hral, a analytický nástroj objektívne ukáže, či hrá dobre, alebo zle. Dnes aj program, ktorý sa dá poslať e-mailom, hrá lepšie ako ktokoľvek na svete.

Čo všetko viete z týchto informácií vydedukovať o svojom súperovi?

Dokážem napríklad zistiť, ako hráva so silnými a ako so slabými hráčmi. Pomocou analytických nástrojov aj z vlastnej skúsenosti zistím, aký druh chýb najčastejšie robí, ako využíva čas. Je to podobné ako to, čo robí marketingový priemysel svojim zákazníkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Telefonický operátor vie zistiť o zákazníkovi, koľko volá, ako volá, kedy volá, na čo míňa peniaze a na základe toho mu pripraviť ponuku alebo cielenú reklamu. Šachisti si to robia navzájom: vedia o súperovi zistiť, kedy hrá, ako hrá, prečo hrá, s kým hrá a na základe toho sa naňho pripraviť.

Zistíte niečo aj o charaktere súpera?

Nie. Dá sa však zistiť, či je lenivý. Napríklad, ak má vysoké percento remíz, až tak mu neprekáža, ak partia netrvá dlho a nesnaží sa veľmi vyhrať. Ale či je človek odvážny, alebo charakterný, sa zistiť nedá. Dokonca sa nekryjú šachové vlastnosti s tými ľudskými. Niekto, kto je veľmi odvážny za šachovnicou, môže byť v živote veľmi bojazlivý a naopak.

Na akých súperov je najťažšie sa pripraviť?

Na tých najlepších. Majú spoločný znak v tom, že sú veľmi bojovní.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XM2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

v popredí sprava Jan Hladík (Ružomberok) a Máté Mihályi (Banská Bystrica)

Víťazný gól strelil Gerec.


Sportnet, TASR
Hokejisti Prešova sa radujú z gólu

Marcel Hasčák si pripísal dva góly aj asistenciu.


Sportnet, TASR
Róbert Lantoši v drese Liberca

Uplynulú sezónu odohral v Liberci.


TASR
Rozhodca (ilustračný záber)

Bude využívať virtuálne ofsajdové čiary a grafiku spolu s optickým sledovaním hráčov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu