BRATISLAVA. Bratislavský magistrát šikanuje, tvrdilo vo februári niekoľko jeho bývalých zamestnancov. Bola medzi nimi aj Katarína Petrusová.
Bývalá pracovníčka finančného oddelenia opísala, ako sa najskôr sťažovala na nezrovnalosti v účtovníctve. Niektoré faktúry boli neuhradené či neprijaté, v podpísanom rozpočtovom opatrení niekto podľa nej vymenil strany a podobne.
Magistrát ju potom obvinil z porušenia pracovnej disciplíny a prepustil. V čase, keď ju denník SME oslovil, sa Petrusová s magistrátom súdila o platnosť výpovede.
„Som rada, že som z magistrátu preč a nikdy by som sa tam už nechcela vrátiť,“ povedala vtedy Petrusová. „Zažila som tam desať mesiacov tvrdej šikany, ale odolávala som a snažila som sa pracovať ešte pozornejšie, aby ma nevedeli na ničom nachytať,“ hovorila.

Okresný súd Bratislava I začiatkom mája uznal, že hodinová výpoveď pre Petrusovú bola neplatná a magistrát nemal dôvod ju takto prepustiť.
Jej slová v článku, že by sa na magistrát už nevrátila, však súd vyhodnotil ako verejné vyhlásenie, že na magistráte nepracuje. Keďže svoje tvrdenie na súde nepoprela, rozhodol, že jej pracovný pomer je tak či tak ukončený a nevrátil jej ušlú mzdu za takmer dva roky od prepustenia.
„Je to pritiahnuté za vlasy. Bola som takmer dva roky bez akéhokoľvek príjmu a tie peniaze mi už nikto nevráti,“ povedala Petrusová.
Mesto rozhodnutie súdu nechcelo komentovať.

Treba sa poradiť
Súd sa podľa Petrusovej odvolal na Zákonník práce, podľa ktorého sa náhrada mzdy uplatňuje vtedy, ak neplatne vyhodený zamestnanec trvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával.