BRATISLAVA. Väzenie od troch do desiatich rokov hrozilo bývalému ministrovi vnútra Mečiarovej éry Gustávovi Krajčimu z HZDS za zmarenie referenda v roku 1997. Po zrušení amnestií expremiéra Vladimíra Mečiara Ústavným súdom ide Krajčiho kauza pred súd znova.
Mečiar pomohol Krajčimu tak, že amnestie, ktoré vydal v roku 1998 na únos prezidentovho syna, rozšíril aj o Krajčiho kauzu. Tak ako pri únose, teraz Ústavný súd aj pri nej rozhodol, že amnestie boli nezákonné.
Mečiar ako premiér nimi porušil ústavou garantované práva všetkých občanov, ktorí sa v roku 1997 petíciou domáhali vyhlásenia referenda o priamej voľbe prezidenta.

Bola to samoamnestia
"Je zjavné, že išlo o samoamnestiu, ktorou došlo k neprípustnému zásahu aj do ďalších princípov demokratického a právneho štátu," konštatoval v stredu Ústavný súd.
Polícia začala referendum vyšetrovať po tom, ako sa Mečiarov nástupca Mikuláš Dzurinda v decembri 1998 pokúsil amnestie zrušiť z pozície zastupujúceho prezidenta.
Krajčiho obvinili a v júni 1999 ho prokurátor obžaloval. Dňa 26. júna 2000 však Okresný súd Bratislava I rozhodol, že Dzurindov krok neplatí a pre amnestie spis odložil do archívu.
Vo štvrtok súd potvrdil, že po zrušení amnestií Ústavným súdom začína vo veci znovu konať. „Po vydaní nálezu Ústavného súdu v Zbierke zákonov bude vec bezodkladne pridelená náhodným výberom novému zákonnému sudcovi," povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak.
Dodal, že sudca, ktorý vec pôvodne riešil, už na súde nepracuje.
Krajči: Je to nepríjemné
Krajči tvrdí, že zrušenie amnestií bude rešpektovať. "Potrebujem, aby táto kauza bola už skončená. Je to pre mňa nepríjemné, že sa to už dvadsať rokov naťahuje. Nech sa to už raz ukončí.“