BRATISLAVA. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce preniesť filozofiu zákona o slobodnom prístupe k informáciám aj na významné dokumenty, ktorých vypracovanie je hradené z verejných zdrojov.
Preto do parlamentu predložilo novelu zákona, ktorou sa bude zaoberať parlament na júnovej schôdzi.
OĽaNO navrhuje zaviesť povinné zverejňovanie analýz, štúdii, expertíz a prognóz zhotovených z verejných prostriedkov, alebo získaných za verejné prostriedky.
„Zverejnené, a teda nepretržite prístupné analýzy, štúdie, expertízy či prognózy sú spôsobilé vniesť do života spoločnosti viacero pozitív. Okrem posilnenia transparentnosti a účelnosti vynakladania verejných prostriedkov je to najmä posilnenie odborných diskusií či otvorenie nových spoločenských otázok. Takto zverejnené dokumenty zabránia prípadnej duplicite ich vypracúvania,“ argumentujú predkladatelia.
Povinné zverejňovanie zmlúv predstavuje podľa OĽaNO jeden z najväčších krokov v boji za zvýšenie transparentnosti vo verejnej správe.
„Hoci samotné zverejnenie zmluvy ešte verejné prostriedky neušetrí, pozitívny vplyv tohto opatrenia na rozpočet verejnej správy je nepopierateľný,“ zdôvodňujú poslanci, ktorí sú podpísaní pod návrhom. Podľa nich sa v súčasnosti periodicky objavujú dôvodné podozrenia s nehospodárnym nakladaním s verejnými prostriedkami, viažuce sa na predražené a nekvalitné štúdie a analýzy.
„Nie je ničím nezvyčajným, že ministerstvá či iné orgány verejnej správy si nechajú vypracovať analýzy za desaťtisíce eur napriek tomu, že v danej oblasti zamestnávajú desiatky odborníkov a zároveň majú k dispozícii aj množstvá dát a údajov. Dodané analýzy či iné obdobné dokumenty sú však neraz len kompilátmi bezcenných informácii," uvádzajú poslanci.
Nekvalitné analýzy, štúdie a podobné dokumenty môžu byť indikátorom nekompetentnosti, no môžu odhaliť aj hlbšie zakorenené nedostatky subjektu verejnej správy,“ zdôrazňujú predkladatelia.