SME

Jahodová sezóna sa začala, záujem o samozber rastie

Prvé jahody sú podľa pestovateľov najkrajšie a najväčšie.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

SEDLISKÁ. Ovocnú sezónu začínajú na poliach a v sadoch pod hradom Čičva v obci Sedliská vo Vranovskom okrese tradične zberom jahôd, ktoré už dozrievajú. Časť produkcie putuje do vlastnej obchodnej siete a pre spracovateľov, ďalšou formou je aj samozber. Ten by sa mal na plantážach oficiálne začať v pondelok 5.júna. Záujemcovia tu môžu na jahody prísť počas pracovných dní, ale aj víkendov.

Podľa konateľa spoločnosti Agromix Sedliská Pavol Vagaský záujem verejnosti o samozber každým rokom rastie. Pestujú tu štyri odrody jahôd. Vybrané sú tak, aby postupne dozrievali. Zber by mal trvať do konca júna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K dispozícii sú dve plantáže. Jedna z nich je mladšia, druhú budú nanovo vysádzať. Jahody pestujú spolu na troch hektároch, v budúcom roku by chceli plochu zväčšiť na štyri hektáre. Najlepšia úroda je podľa Vagaského vtedy, keď presiahne 10 ton na hektár. Minimálne takýto objem produkcie by chceli v tomto roku dosiahnuť.


Jahody sú prvé ovocie po zime, ktorým by si mal človek doplniť vitamíny a iné pre organizmus prospešné látky. Najčastejšie sa používajú na zaváranie, mrazenie, ale aj na výrobu džemov a sirupov. Podľa Vagaského sa zaváraním a mrazením zničí len časť užitočných látok v jahodách, preto ich počas zimných mesiacov odporúča konzumovať práve v takejto forme. Čerstvé jahody, ktoré je vidieť na pultoch obchodov v zime, sú podľa neho najčastejšie vypestované na chemickej báze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu


Najväčšie starosti robí dlhoročnému pestovateľovi počasie a veľké obchodné reťazce. Kedysi jahody pestovali na 20 hektároch. "Snažíme sa ovocie vypestovať kvalitné a zdravé, tradičným spôsobom, s minimálnym množstvom chémie," vysvetlil s tým, že klimatické zmeny znižujú úrodu a zvyšujú náklady na ochranu a výživu.

Najčastejším problémom sú neskoré mrazy. "Niekedy sme zbierali jahody v polovici mája, teraz sa to posunulo na koniec mesiaca," spomenul. Samozber ponúkajú v Sedliskách aj pri malinách, višniach, marhuliach, broskyniach a jablkách.

Vagaský tento spôsob považuje aj za istý druh vzdelávania. "Dôležité je ukázať najmä deťom, že ovocie nerastie v obchodoch, ale na poli. Že ho musí niekto vypestovať a počas celej tej doby sa oň starať," skonštatoval.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Sme v obrazoch

Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová pózujú počas stretnutia v Prahe.

Obsahom rokovaní budú najmä cezhraničná spolupráca, energetika a obrana.


TASR 5
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Zvláštne 80. výročie oslobodenia Európy spod tyranie fašizmu - z niekdajšieho osloboditeľa je dnes okupant.


37

Kým Smer odmieta, že legitimizuje Putinove postoje, opozícia tvrdí, že sa cesta do Moskvy nedá vnímať inak.


a 2 ďalší 17
Deti stoja v rade, keď prechádzajú cez rušnú diaľnicu, aby sa dostali do školy Signal Shala v Thane pri Bombaji, India, 5. apríla 2025.

Nový výskum ukazuje riešenie.


18
Wim Wenders.

Čo sa v tej škole deje, nevedeli ani žiaci.


2
SkryťZatvoriť reklamu