BRATISLAVA. Nielen trinásť ľudí obvinených zo zavlečenia prezidentovho syna, ale aj sám Michal Kováč mladší by sa s dvadsaťročným oneskorením mohol postaviť ako obžalovaný pred súd.
Súčasťou zmien, ktoré v stredu definitívne schválil Ústavný súd, bolo okrem zrušenia Mečiarových amnestií aj zrušenie milosti, ktorú bývalý prezident Michal Kováč udelil v decembri 1997 svojmu synovi. Zaručovala mu beztrestnosť v kauze Technopol.
Znamená to, že obvinenie Kováča z roku 1995, ktorého polícia podozrievala, že navádzal na trestný čin podvodu, sa stane opäť aktuálnym. Či sa prípad dostane až pred súd, by mal rozhodnúť prokurátor.
Krajská prokuratúra už začala zhromažďovať spisy ku kauze, ktoré má v archívoch.
„Po zabezpečení spisového materiálu bude možné vec naštudovať a dozorový prokurátor rozhodne o ďalšom postupe,“ povedal hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Michal Šúrek.
Prokurátor nemusí prípad posunúť ďalej pred súd, môže ho aj zastaviť. Stačí, aby sa oprel o rozhodnutie nemeckého Krajinského súdu v Mníchove, ktorý konanie proti Kováčovi ml. zastavil pred sedemnástimi rokmi.
Spravil tak, lebo sa podľa neho nedalo očakávať, že by bol Kováč odsúdený. Okrem výpovede bývalého policajta Petra Krylova ho s prípadom nespájalo nič.

Čakajú rýchly koniec
Kováč mladší pracuje dlhé roky v diplomacii a od roku 2013 je vedúcim Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-peji na Taiwane, ktorý spadá pod ministerstvo zahraničných vecí.