SME

Bugár si nemyslí, že Kočner je nedotknuteľný

Nezrušenie milosti Kováča obhajoval Bugár kompromisom v koalícii.

Béla Bugár.Béla Bugár. (Zdroj: SME - Tibor Somogyi)

BRATISLAVA. Dôvodom, prečo parlament nezrušil milosti prezidenta Michala Kováča aj ďalším aktérom kauzy Technopol, ale len voči jeho synovi, bol kompromis vo vládnej koalícii.

V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal líder Mosta-Híd Béla Bugár na margo otázky, prečo sa to nedotklo aj podnikateľa Mariána Kočnera, známeho z mafiánskych zoznamov.

Prečítajte si tiež: Mečiarove amnestie sú zrušené. Aké sú reakcie Čítajte 

Kočner nie je nedotkuneľný

Bugár si však nemyslí, že je Kočner nedotknuteľný. "Nemyslím si to. Ja som s Kočnerom nikdy nebol, čo nemôže povedať skoro nikto. Ale ak chcete v koalícii výsledok, musíte dosiahnuť kompromis. Inak nemáte nič," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Mosta-Híd uviedol, že ak by jeho strana v tejto koalícii nebola, nálada v spoločnosti volajúca po zrušení amnestií Vladimíra Mečiara by vôbec využitá nebola.

"V rámci koalície bola dohoda, že ak rušiť, tak na jednej strane štát nemôže amnestovať samého seba, ale ani prezident rodinu. Pýtali sme sa Kancelárie prezidenta SR, kto každý dostal milosť v kauze Technopol. Najprv to boli štyria, potom ich bolo viac, hovorilo sa o šiestich aj jedenástich ľuďoch. Ak vynecháte čo len jedného, asi by sme dostali na čumák," vysvetlil dôvod, prečo bola zrušená len milosť Michalovi Kováčovi mladšiemu.

Prečítajte si tiež: Matka zavraždeného Remiáša: Ospravedlnenie od Mečiara? Nech mi vráti syna Čítajte 

Krajniak vidí gumu na trenkách

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) je však presvedčený, že Kočner drží na Slovensku veľa ľudí za gumu na trenkách.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto tam nebol zahrnutý. Netvrdím, že drží Bugára, ale skôr iných ľudí. Je to postavička, ktorá 25 rokov ide z jednej kauzy do druhej a tieto kauzy končia tým, že sa skutok nestal, alebo to neurobil Kočner. Ako je to možné, že sa s tým orgány tohto štátu nedokázali vyrovnať?" pýtal sa.

Na margo samotného zrušenia Mečiarových amnestií Bugár poznamenal, že to nemohlo na Ústavnom súde (ÚS) SR inak dopadnúť. "Ak by aj hrozilo, že ÚS by zrušil uznesenie parlamentu, boli možnosti namietať zaujatosť sudcu. Viem, že sme boli obviňovaní, že to chceme potopiť, ale vidíte, dopadlo to najlepšie. Mali sme tušenie, že to prejde, ale nie takouto väčšinou," priznal.

Prečítajte si tiež: Zrušené amnestie vedú pred súd Mečiarovho exministra Krajčiho Čítajte 

Lexa a Krajči pred súd?

Na otázku, či ľudia ako Ivan Lexa a Gustáv Krajči skončia pred súdom a potrestaní, Bugár odvetil, že nie je úlohou politikov hovoriť, kto má a kto nemá byť zavretý.

SkryťVypnúť reklamu

"Bude to ale odkaz pre všetkých, že síce to trvalo 19 rokov, ale pred spravodlivosťou nikto neujde. Ale nebude to jednoduché ani pre súdy," myslí si.

Krajniak sa domnieva, že poďakovanie za zrušenie amnestií patrí najmä poslancovi Petrovi Kresákovi (Most-Híd). "Dokázal seriózne komunikovať aj s opozíciou, ktorej hlasy boli potrebné. Dokázal nás presvedčiť právnymi argumentmi, že nejde o gaťafalš. My sme za to hlasovali preto, aby tu nebol systém, v ktorom sú niektorí rovnejší a dokážu si kúpiť beztrestnosť," povedal.

Zároveň sa pýtal, čo je to za štát, v ktorom svojho politického konkurenta riešim tak, že mu tajná služba unesie syna. "Dnes si už neunášame synov a rodinných príslušníkov, ale stále tu máme rovných a rovnejších, ktorí sú beztrestní. Dnes je najslávnejšie spojenie, že skutok sa nestal," dodal Krajniak.

SkryťVypnúť reklamu

Čo s kotlebovcami

Právnou, a nie politickou, otázkou je podľa Bélu Bugára návrh generálneho prokurátora na rozpustenie strany Mariána Kotlebu.

Ak je generálny prokurátor presvedčený, že z hľadiska práva to má urobiť, tak to aj urobí, následne rozhodnú súdy. Z politického hľadiska by sa malo zaistiť, aby tí, čo sú v strane, ktorá má byť zrušená, nemohli založiť novú stranu alebo sa stať súčasťou inej strany, konštatoval.

Na túto problematiku máme iný názor, deklaroval Krajniak. Ak podľa neho pripustíme, že stranu zrušíme ešte predtým, ako bol niektorý z jej členov odsúdený za extrémistický čin, „tak potom ja hovorím, že my po budúcich voľbách zrušíme Smer, SNS, možno aj Most-Híd preto, lebo rovnakým problémom tohto štátu a systémom tohto štátu je extrémne kradnutie a extrémna korupcia“.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár súhlasil, že podpore extrémistov môže pomáhať frustrácia, no nie za všetko môže korupcia. V Dánsku je korupcia skoro nulová a extrémizmus tam rastie, upozornil Bugár. „Vy, aj my, všetci normálne rozmýšľajúci ľudia, musíme chrániť základy demokracie,“ odkázal Krajniakovi šéf Mostu-Híd. Ak stále podľa Bugára ľudia od opozície počujú, že všetko je korupcia, „tak potom sa nečudujme, že narastá pocit ľudí, že sú frustrovaní, že títo tam kradnú, a my nemáme na živobytie“.

Krajniak sa domnieva, že generálny prokurátor koná na objednávku politikov, lebo o potrebe bojovať s extrémizmom hovorili tak predseda vlády, ako aj predseda parlamentu. Takýto „krok bol veľmi predčasný, poškodí férovej súťaži na Slovensku a vyrobí len martýrov“.

„My nezakazujeme nič,“ upozornil Bugár. Každý demokratický štát musí mať nezávislé inštitúcie ako súdy. „To je otázka práva. Ak teda generálny prokurátor to cíti tak, že na to má právo, dá takúto žiadosť a súd, samozrejme, potom rozhodne. Ale to nedáva ani predseda vlády, ani predseda národnej rady a ani Bugár“, povedal Bugár v reakcii na Krajniaka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 270
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 513
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 197
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 065
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 040
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 613
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 869
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 365
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu