BRATISLAVA. Vodcovia, po ktorých túžia frustrovaní ľudia, podľa evanjelických biskupov radikálnym a extrémistickým konaním skôr život v spoločnosti skomplikujú. Ako napísala trojica evanjelických biskupov v pastierskom liste, ktorý sa v nedeľu číta počas Služieb Božích v evanjelických chrámoch, prorocké slovo „nie vojenskou mocou, ani silou, ale mojím Duchom“ platí aj do prostredia spoločnosti.
„Vnímame, že aj v nej mnohí frustrovaní ľudia túžia po vodcoch, ktorí problémy spoločnosti vyriešia mávnutím čarovného prútika, avšak svojím radikálnym a extrémistickým konaním skôr život v spoločnosti skomplikujú. Varujme sa takýchto prejavov! Mnohokrát túžime po veľkých zmenách, ale zabúdame, že vždy sa začínajú od jednotlivcov vedených Duchom. Päťsté výročie reformácie nám to v osobe Dr. Martina Luthera chce nanovo pripomenúť. Ak túžime po zmene v cirkvi alebo v spoločnosti, pamätajme, že sami musíme byť zmenou, ktorú chceme vidieť,“ zdôraznili biskupi.
Ľudia túžia po rýchlej zmene
Ľudia často podľa biskupov chcú, aby zmena prebehla rýchlo a podľa ich predstáv. „Radi vsadia na lídrov, ktorí sú nekompromisní a snažia sa všetko vtesnať do nimi želanej podoby. Avšak radikálne, vynútené a na majstrovstve človeka založené snahy o zmenu sú vždy odsúdené na zánik. Sviatky zoslania Ducha Svätého sú svedectvom o tom, že zmena prichádza ako ´dar zhora´ tam, kde sú ľudia poslušní Kristovmu príkazu,“ pripomínajú.
Sviatky zoslania Ducha Svätého na apoštolov, ktoré si dnes kresťania pripomínajú, podľa evanjelických biskupov pripomínajú vznik kresťanskej cirkvi. Pôsobením Ducha Svätého došlo k radikálnej zmene najprv v živote Ježišových učeníkov, a potom skrze ich zvesť o ukrižovanom a vzkriesenom Ježišovi sa otvorili pre „vanutie Ducha“ srdcia mnohých ľudí.
„Frustrovaní, ustráchaní a tajne sa schádzajúci učeníci sú zrazu nebojácni, verejne pôsobiaci svedkovia Kristovho vzkriesenia. Tí, ktorí odmietli Ježiša, zrazu rozumejú ceste spásy, dávajú sa krstiť a vytvárajú prvý kresťanský zbor,“ pripomenuli biskupi.
Zmena je potrebná
Evanjelickí biskupi si uvedomujú potrebu takýchto zmien aj v dnešných časoch. „Dnes tiež existujú ľudia, ktorí by svoju vieru radi prezentovali iba za múrmi kostolov. Nechýbajú ani ustráchaní, ktorí by sa pre postoje viery neradi spoločensky znemožnili. Existujú aj frustrovaní, ktorí sú sklamaní z toho, že sa veci nedejú podľa ich predstáv. Ľudia pod vplyvom všetko relativizujúcej postmoderny a konzumu prestávajú rozumieť ceste spásy,“ napísala trojica biskupov Miloš Klátik, Milan Krivda a Slavomír Sabol. Také skutočnosti volajú podľa nich po zmene.
Biskupi pripomínajú, že mocou Božieho Ducha, ktorý je podľa Nicejského vierovyznania „Pánom a Darcom života“ sa dejú zmeny, ktoré oživujú spoločenstvo.
„Preto sme slávením svätodušných sviatkov pozvaní otvoriť sa v poslušnosti viery Jeho pôsobeniu v našich životoch. Duch Svätý – ´oheň zhora´ – je zdrojom premeny pre každého človeka i spoločenstva (Sk 2, 3). On spaľuje všetko nečisté v nás, roztápa naše ľadové srdcia, napĺňa ho teplom Kristovej lásky a vyžaruje svetlo, ktoré osvecuje naše chodníky,“ konštatujú biskupi.