BRATISLAVA. V slnečnom dni na námestia v Bratislave a v Košiciach vyšli tisícky ľudí. V pondelok o piatej večer sa v týchto mestách začal druhý Veľký protikorupčný pochod.
V hlavnom meste sa na ňom zúčastnil približne rovnaký počet prevažne mladých ľudí ako na prvom. Vtedy denník SME napočítal 5700 ľudí. Konal sa 18. apríla.
Keďže vláda nesplnila ich požiadavky zišli sa znovu. Požiadavky zostali nezmenené - vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila; odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru a policajného prezidenta Tibora Gašpara, a odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Hlavnými organizátormi protikorupčného pochodu zostali dvaja gymnazisti, Karolína Farská a Dávid Straka.
Okrem slovenských miest sa protikorupčný pochod konal aj v Prahe. Prišli naň desiatky ľudí, medzi nimi aj jedna z osobností Nežnej revolúcie Fedor Gál.

Slovensko má na viac
"Slovensko má na viac, ako byť ihriskom pre oligarchov a pár vyvolených. Môže byť lepšou krajinou pre život, odkiaľ ľudia neutekajú," povedala na košickom hlavnom námestí Zuzana Hlávková. Ako zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí poukázala na predražené akcie k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ.
Hlávková verí, že pochody budú mať úspech. „Len aktívna občianska iniciatíva môže zmeniť korupciu na Slovensku," tvrdí.
Na bratislavské námestie SNP prišiel aj bývalý zástupca riaditeľa finančnej polície v Bratislave Jozef Lutter. V januári podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru v súvislosti s tým, že niekto podľa neho zabránil vykonaniu prehliadky vo firme podnikateľa Ladislava Bašternáka a advokáta Mareka Turčana.
"Veľmi som chcel podporiť študentov, ale keďže som podal trestné oznámenie, tak som zvažoval, či do toho ísť," povedal. K vystúpeniu ho presvedčil až rozhovor s hercom Marošom Kramárom, ktorý vyzval ľudí k väčšej aktivite.
Momentálne vo veci prebieha vyšetrovanie, no Lutter neverí, že sa marenie dokáže."Kým tam bude Robert Kaliňák neočakávam nič iné, ako deklaráciu, že skutok sa nestal," povedal.
Nápisom Skutok sa deje bol hlavným mottom pochodu. Na aprílovom pochode bol transparent ešte v minulom čase - Skutok sa stal.
Okrem aktivistov sa na pochode v Bratislave zúčastnili aj známe osobnosti. Napríklad herec Robert Halák zo seriálu Búrlivé víno.
"Som tu akurát so synom, ktorý má 15 rokov, študuje na gymnáziu. Chcem, aby bol pri týchto veciach, som zástanca, že ak sa človek nestará o veci verejné, tak tie sa potom nestarajú o neho. Každý deň politici k nám rozprávajú a my ich len sledujeme a nevyjadrujeme sa k nim. Ja sa takýmto spôsobom vyjadrujem k nim. Každý, kto prišiel na tento proces hovorí k politikovi."
Na námestie v Bratislave prišla aj matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna. Ústavný súd minulý týždeň odobril rozhodnutie parlamentu, ktorým zrušil amnestie Vladimíra Mečiara z HZDS.
Mečiar ich udelil na skutky súvisiace so zavlečením Michala Kováča ml., z ktorých je podozrivá vtedajšia tajná služba a jej šéf Ivan Lexa, a pre ktoré zomrel aj jej syn.

Fico víta, že záujem o celospoločenské témy
Premiér Robert Fico zo Smeru, ktorý Kaliňáka bráni, tentokrát nereagoval až po skončení pochodu, ale počas neho.
"Predseda vlády Robert Fico vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov," povedala jeho hovorkyňa Beatrice Szaboóvá.
Premiér podľa nej víta, že sa mladí ľudia zaujímajú o celospoločenské témy. "Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas."
Protestný pochod uvítal aj poslanec koaličného Mosta František Šebej. Nepredpokladá však, že účastníkom sa podarí vyvinúť dostatočný tlak, aby presadili svoje požiadavky.
Miroslav Číž zo Smeru protest vníma ako istú generačnú revoltu, ktorá sa spája s mladými ľuďmi. Ich počínanie však považuje za iracionálny akt. Nevie vraj odhadnúť, či sa študentom podarí vytvoriť dostatočný tlak.
Zároveň tvrdí, že Fico robí v boji proti korupcii všetko, čo je v jeho silách. Ako príklad spomenul šéfa odboru na nahlasovanie korupcie na Úrade vlády, ktorým je vyšetrovateľ z čias vlády Ivety Radičovej z SDKÚ.

Beata
Balogová
