BRATISLAVA. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár odmieta, že jeho návrh na rozpustenie ĽSNS bol politickou objednávkou a že by tak z predstaviteľov tohto subjektu robil martýrov.
Vyhlásil to v utorok na pôde Ústavnoprávneho výboru , kde prezentoval správu o činnosti prokuratúry za minulý rok s tým, že ak kotlebovcom stúpnu preferencie, treba sa nad tým zamyslieť.
Návrh na rozpustenie kotlebovcov
Predseda výboru Róbert Madej (Smer) bol zvedavý, čo sa musí stať, aby generálna prokuratúra podala návrh na rozpustenie politickej strany.
"Musia byť na to zákonné dôvody. Ja nemám nič proti tej strane, ale ak rok skúmam 170 podaní, rok to vyhodnocujem a dospel som k názoru, že sú splnené podmienky, tak ten návrh podám. O dôvodoch hovoriť nebudem, lebo ich ešte nepreskúmal súd," zdôraznil Čižnár.
Podľa jeho slov v skutočnosti robia z predstaviteľov ĽSNS martýrov politici a nie prokuratúra. "Politici majú strach, že ĽSNS stúpnu preferencie.
Ak im stúpnu, treba sa nad tým zamyslieť. Ľudia ich zrejme volia, lebo nemajú iné východisko. V parlamente sa netreba len hádať a osočovať," odporučil.

Politické rozhodnutie odmieta
Čižnár odmietol, že by z jeho strany išlo o politické rozhodnutie. "Sú tam veci, ktoré presiahli rámec ústavy a dohovorov, ktorými sme viazaní. V prípade dokazovania budú predložené ďalšie veci," dodal.
Jaromír Čižnár podal návrh na rozpustenie politickej strany Mariana Kotlebu ĽSNS na Najvyšší súd SR 24. mája.
"Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike," vysvetlila hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Lipšic má právo na dohodu
Nie je pravdou, že by Generálna prokuratúra zakazovala uzavrieť dohodu o vine a treste v prípadoch dopravných nehôd, pri ktorých zomrel chodec, zdôraznil Čižnár na margo prípadu obvineného exposlanca Daniela Lipšica, ktorému GP zamietla dohodu o vine a treste.
"Zatiaľ neboli splnené podmienky na dohodu o vine treste, kde sa musí páchateľ priznať. Daniel Lipšic má na takúto dohodu právo. Ak sa to odstráni, môže sa začať nové konanie o vine a treste. Ja som nič nezakázal. Každý mesiac sťahujeme takéto návrhy, ak nie sú splnené podmienky," vysvetlil Čižnár.
Poslanec Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) však tvrdil, že bol vydaný pokyn neuzatvárať dohody o vine a treste, ak došlo k dopravnej nehode, pri ktorej bol usmrtený chodec.
"Je to starý pokyn. A týkalo sa to prípadov, ak bola nehoda pod vplyvom alkoholu. Množili sa totiž takéto situácie a po uzavretí dohody o vine a treste boli ukladané smiešne nízke tresty," reagoval generálny prokurátor.
Podľa jeho slov ak budú v kauze Daniela L. splnené podmienky, je tam otvorená cesta k dohode. "Žiaden zákaz nie je. Nikdy by som sa neznížil, aby som zakázal práve Danielovi L. uzavrieť dohodu," uistil Čižnár.

Nesplnili podmienky
Jeho námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky, ktorý stál za zamietnutím spomínanej dohody, potvrdil, že na ňu neboli splnené podmienky.
"Ak budú, konanie sa obnoví. Nedošlo totiž k priznaniu sa ku skutku. Takto postupujeme štandardne, nám je jedno, o koho ide. Ak nie sú splnené podmienky, my do toho nepôjdeme," uistil.
TV JOJ a TV Markíza koncom mája informovali, že generálna prokuratúra zamietla obvinenému Danielovi L. dohodu o vine a treste.
Dôvodom je, že sa nepriznal k spáchaniu skutku a neuznal si vinu, čím nesplnil zákonné podmienky na konanie o dohode o vine a treste.
Daniel L. mal nehodu 19. septembra 2016. Vo večerných hodinách na Vajnorskej ulici v Bratislave zrazil 72-ročného muža, ktorý po prevoze do nemocnice zomrel.
Policajti ešte v ten večer robili na mieste vyšetrovacie úkony, ako aj rekonštrukciu nehody. Daniel L. sa po nehode vzdal poslaneckého mandátu. Polícia ho v januári tohto roku obvinila.

Čižnár: Ak máte niečo na Kováčika, tak mi to dajte
Čižnár tiež apeloval na poslancov, že poznajú konkrétny prípad, v ktorom špeciálny prokurátor Dušan Kováčik porušil zákon, mali by o tom informovať priamo.
Predstavitelia opozície boli zvedaví, či je Čižnár spokojný s tým, ako Kováčik zastáva svoj post. "Ak máte konkrétne niečo na Kováčika, že porušil zákon, tak mi to dajte. Povedzte, máte niečo na Kováčika? Ja mám moc, až keď mi poviete, že toto a toto je pravda," povedal generálny prokurátor.
Čižnár v utorok pred poslancami referoval o činnosti prokuratúry za minulý rok. V jeho správe, ktorú poslanci odobrili, sa uvádza, že pri hodnotení roku 2016 možno konštatovať, že prokuratúra si plnila svoje zákonné úlohy.
"Zlepšila sa rýchlosť trestného konania, podarilo sa ukončiť veľkú časť trestných vecí, kde vyšetrovanie trvalo viac ako dva roky a zlepšila sa aj kvalita rozhodovania," tvrdí prokuratúra.
Osobitná pozornosť sa venovala daňovým trestným činom, kde vzrástol objem zaistených finančných prostriedkov oproti roku 2015.
"Naďalej pracovala bezplatná linka pre týrané osoby, hoci len malé množstvo hlasových správ obsahovalo relevantné údaje. I napriek tomu prokuratúra pokladá zriadenie telefonickej linky za výrazný krok pomoci osobám, na ktorých je páchané tzv. domáce násilie," konštatoval Čižnár.
Vyšetrovanie domáceho násilia
Opätovne je však nespokojný s tým, ako sa vyšetruje domáce násilie. Podľa Čižnára sa tieto prípady zle dokumentujú a bagatelizujú sa tak, aby išlo o priestupky. On sám by bol spokojný, keby bola objasnená aspoň polovica týchto skutkov.
Zároveň priznal, že aj v roku 2016 pokračovali problémy v disciplinárnych konaniach. "Stále sa nepodarilo ukončiť všetky disciplinárne stíhania prokurátorov, ktoré začali ešte v rokoch 2013 a 2014," upozornil generálny prokurátor.
Čižnár tu spomínal dlhodobé účelové maródky stíhaných prokurátorov, počas ktorých lehota ubiehala, až bol skutok napokon premlčaný. Ako pozitívum preto vníma, že v súčasnosti sa už premlčacia lehota počas dlhodobej práceneschopnosti pozastaví.