SME

Zabudnuté bestsellery: Krvavá grófka naučila Slovákov čítať

Najväčší slovenský bestseller sa volá Čachtická pani

Pôvodné české vydanie Čachtickej pani z roku 1932. (Zdroj: coverbook.com)

Fiktívna otázka, kto je najväčším a najčítanejším autorom slovenských bestsellerov, má ľahkú odpoveď. Mladší čitatelia budú zrejme tipovať Dominika Dána alebo Táňu Keleovú-Vasilkovú, tí starší však vedia, že pozícia Joža Nižnánskeho (1903 – 1976) je neohroziteľná.

Jeho knihy nielenže vychádzajú dodnes (dokonca aj v prekladoch), ale najmä je autorom, ktorý napísal prvý rýdzo slovenský bestseller, knižný šláger, po ktorom skočili desaťtisíce čitateľov.

Jeho Čachtická pani (1932) bola takmer „povinným“ čítaním a príbeh, ktorý si jeho autor vymyslel, sa stal pre Slovákov historickou pravdou – väčšina z nich si myslí, že takto to s Alžbetou Bátoriovou naozaj bolo, vrátane železnej panny, nevinných dievčat a krvilačného Ficka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V konopných gatiach

Nižnánsky sám o sebe povedal, že naučil slovenský národ čítať. Hoci to znie nafúkane, je to pravda. Samozrejme, že Slováci sa učia čítať v školách, ale čítať knihy ich učia autori, ktorí ich k čítaniu svojimi textami pritiahnu.

Po vzniku Československa (1918), keď sa Slováci konečne stali svojprávnym národom, sa ukázalo, že práve toto je problém. Okrem tzv. domových pokladníc, zábavných a náučných kalendárov a modlitebných knižiek, Slováci nečítali takmer nič.

Z toho vyplývala aj veľká zadubenosť nášho národa, veď časť z neho v tých časoch ešte stále behala v konopných gatiach. Istá čitateľská základňa bola len vo väčších mestách, noviny a časopisy však mali nízky náklad (niekoľko tisíc kusov) a literatúra, ktorá by sa čítala masovo, jednoducho neexistovala.

Práve toto zmenil Jožo Nižnánsky – napísal knihu, ktorú odrazu chceli čítať všetci. A nezostal len pri jednej, za šesť rokov ich vyprodukoval osem.

Ako zvýšiť náklad?

Nižnánsky, rodák z Brestovian pri Trnave, vyrastal v časoch vrcholiacej maďarizácie, keď aj lístok na vlak si bolo treba pýtať v úradnom jazyku, inak hrozili sankcie. Takže jeho literárne začiatky sú v maďarčine, no po vzniku ČSR rýchlo prešiel k rodnému jazyku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Začínal ako novinár, čo bola najlepšia škola pre budúceho spisovateľa, a debutoval v roku 1928 básnickou zbierkou Medzi zemou a nebom. Situácia v novinách Slovenská politika, v ktorých od roku 1924 robil redaktora, však bola zlá – predávalo sa ich len 2000 kusov a vydavateľ pohrozil, že ak náklad nepôjde hore, denník skončí.

Redakcia sa rozhodla, že budú teda uverejňovať román na pokračovanie a skúsili ich niekoľko, boli to však preklady a nechytali sa. Nižnánsky spomína:

„Prišli sme (v redakcii) na to, že musíme uverejňovať pôvodný slovenský román, zaujímavý a napínavý od začiatku až do konca. Ale kde by sa dal taký román zohnať? Na tejto porade som spomenul, že najlepšie by sa hodil román o krvavej čachtickej grófke Alžbete Bátoričke. Kto nám ho však napíše? Podujal som sa teda hľadať autora.“

Napíšte to vy sám!

Autori však neboli. Vlažný záujem prejavil Kvetoslav Florián Urbanovič (1885 - 1963, predstaviteľ epigónskej postrealistickej prózy a drámy, ako ho charakterizuje slovník spisovateľov) a Nižnánsky mu zohnal množstvo historických podkladov a napísal mu aj kostru románu.

Výsledok bol však úbohý. Podľa Nižnánskeho spomienky vtedy zasiahol šéfredaktor Slovenskej politiky František Votruba: „A prečo ten román nenapíšete vy sám, pán kolega? Ohromilo ma to, zatočila sa mi hlava... Ale po krátkom rozmýšľaní a váhaní som redakcii oznámil, že Čachtickú paniu napíšem. Veď išlo o záchranu našej Slovenskej politiky!“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nižnánsky si teda sadol a pustil sa do písania. Túto situáciu dôverne pozná

každý autor, ktorý písal na pokračovanie: tlak termínu je neúprosný, adrenalín stúpa, počet vyfajčených cigariet a vypitej kávy rastie a text vtedy vzniká akoby sám od seba.

Výsledok sa však dostavil: čitateľov slovenská politika nezaujímala, ale príbeh krvavej grófky áno a náklad novín začal utešene stúpať, až postupne dosiahol 35-tisíc predaných výtlačkov!

Na periférii literatúry

V roku 1932 Čachtická pani vyšla aj knižne, v pražskom vydavateľstve Mazáč, a úspech bol dokonalý, pretože čoskoro vyšiel aj preklad do češtiny aj maďarčiny.

Nižnánsky mal 29 rokov, polepšil si finančne a stal sa z neho uznávaný a obľúbený autor. Niekto by mohol namietnuť, že za úspechom bola atraktívna téma a hlad čitateľov po takomto druhu literatúry, je to však len polovičná pravda.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XSE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Magazín o knihách

Slovami sa dá liečiť zlomené srdce, ľútostivosť či strach.


Adriana Boysová

Túžba po šťastí môže viesť aj do pekla izolácie a týrania.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Erik Kaliňák odchádzajúci z ruskej ambasády v Bratislave.

Kaliňák ide do Moskvy aj s Robertom Ficom.


6
Na moste sú aj dnes dočasné betónové zábrany. V auguste 2023 nákladné auto zdemolovalo zábradlie. Zo smerových dosiek ostali len dve.

Most ponad Hron využívajú vodiči na trase Levice - Nitra.


Juraj Šeliga.

Strana zverejnila email s vyhrážkou.


SITA 3
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexandra Daška navštívil s primátorom Nálepkova aj miestnu komunitu Rómov.

Nálepkovu prisľúbil pomoc aj v oblasti školstva a kriminality.


TASR 1

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu