BRATISLAVA. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tvrdí, že v kauze Gorila sa objavili nové dôkazy, pre ktoré zrejme bude začaté samostatné stíhanie.
Oznámil to na pôde parlamentného Ústavnoprávneho výboru s tým, že ide o čerstvú 48-hodinovú záležitosť.

Závažné skutočnosti
"V rámci úkonov, ktoré boli vykonané, zistili sa nové veľmi závažné skutočnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou, rovnajúcej sa takmer istote, bude vydané nové uznesenie. Ťažko teraz predpokladať, či dôjde aj k vzneseniu obvinenia, ale po piatich rokoch vyskočili teraz takéto veci," povedal Kováčik.
Špeciálny prokurátor môže podľa svojich slov s čistým svedomím povedať, že nie sú pravdivé tvrdenia, že sa v kauze nič neurobilo.
"Sú vedené trestné stíhania voči konkrétnym osobám. Som optimista, verím, že to povedie do zdarného konca. Nič nebrzdím, iba dozerám na zákonnosť," deklaroval.
Kováčik zrekapituloval, že po piatich rokoch vyšetrovania kauzy Gorila sa rozhodol vedúci tímu Marek Gajdoš odísť.
"Nepovedal som, že naše vzťahy boli ideálne, ale počúvať, že som nič nevyšetril, je scestné. Ja nevyšetrujem, to robí vyšetrovateľ. Ja vykonávam dozor a som tam na to, aby som vyšetrovanie udržal v medziach zákona. Gajdoš povedal, že aj keby neexistoval Kováčik, tak by po 17 rokoch odišiel z polície. Ale ja som teraz zodpovedný za všetko," odkázal.
Poukázal tiež na slová bývalého šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila, že dokazovanie v tomto prípade je veľmi komplikované a je prakticky nemožné niektoré veci dokázať. "Keby som to povedal ja, bol by som zahrabaný pod čiernu zem," myslí si Kováčik.

Fico v byte je irelevantný
Na otázku opozičných poslancov, prečo nebol doteraz vypočutý premiér Robert Fico (Smer), ktorý bol podľa údajného spisu SIS Gorila osobne v konšpiračnom byte na Vazovovej, Kováčik odvetil, že je irelevantné zisťovať, či niekto bol v byte.
"Sám pán Gajdoš povedal, že tam nie je žiadne podozrenie z trestnej činnosti a treba najskôr riešiť veci s vyššou prioritou," dodal.
Do roku 2021 vo funkcii nebude
Na výbore tiež Kováčik povedal, že nebude vo funkcii do roku 2021, kedy sa mu skončí aktuálne funkčné obdobie. "Dlhodobo sa nedá robiť pod takýmto tlakom," vysvetlil aj v súvislosti s protikorupčným pochodom, ktorý organizujú študenti a žiadajú na ňom odchod Dušana Kováčika aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Podľa Kováčika je naivné myslieť si, že odchodom jedného človeka sa problém s korupciou vyrieši. "Takto to nefunguje. Korupcia nie je o jednej osobe," podotkol.

Za korupciu sa stíha menej
Kováčik tiež výbor informoval, že počet osôb stíhaných pre niektorý z trestných činov korupcie, ale aj počet obžalovaných a odsúdených, v posledných troch rokoch evidentne klesá.
Podľa Kováčikových slov fyzické, ale aj právnické osoby často nie sú ochotné spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri odhaľovaní a objasňovaní korupcie, čím je odhaľovanie a postihovanie tohto druhu kriminality nepochybne sťažené. Dôvody tejto neochoty vidí dva.
Prvým je preformalizovaný Trestný poriadok, v dôsledku čoho každého oznamovateľa korupcie čaká v priebehu vyšetrovania a súdneho pojednávania "doslova martýrium". Za druhú príčinu označuje ÚŠP tlak zo strany niektorých novinárov, ale aj politikov namierený ÚŠP. "Vo verejnosti sa prezentujú názory, že tento úrad všetky korupčné veci 'zametá pod stôl'. Využívajú na to niektoré neskončené trestné veci, ktoré v skutočnosti ani nie sú kvalifikované ako korupčné trestné činy," zdôraznil Kováčik.
Pre korupčné trestné činy bolo v roku 2016 stíhaných 113 páchateľov, čo bol veľmi podstatný pokles oproti roku 2015, kedy ich bolo 173. V roku 2014 bolo pre korupčné trestné činy stíhaných 209 páchateľov. Obžalovaných bolo 56 osôb (rok 2015 - 60, rok 2014 - sto osôb) a dohoda o vine a treste bola uzavretá s 27 obvinenými (rok 2015 - 85 osôb, 2014 - 73 osôb). Odsúdených bolo vlani 71 ľudí (rok 2015 - 138, rok 2014 - 149).

Iniciatívu študentov vníma pozitívne
Nad požiadavkou študentov Kováčik premýšľa každý deň. "Neberiem to na ľahkú váhu, rešpektujem všetkých občanov, len ma mrzí, že sa vychádza len z jednej strany. Stále som otvorený stretnutiu," poznamenal.
Zatiaľ podľa vlastných slov nepočul relevantný dôvod, pre ktorý by mal odstúpiť. Ak by odstúpil, generálny prokurátor Jaromír Čižnár to bude rešpektovať. Povedal to novinárom v parlamente.
Iniciatívu študentov, ktorí organizujú Veľký protikorupčný pochod, vníma Kováčik veľmi pozitívne. "Teší ma, že sa zaujímajú o veci verejné a o taký závažný problém, ako je korupcia. Vítam aj snahu o riešenie problému a zároveň rešpektujem právo zhromažďovať sa," povedal.

Beata
Balogová
