Sledovali sme, ako sa Slovensko menilo k lepšiemu (minúta po minúte)

Tisícky ľudí dostali tento piatok v práci voľno, aby vyšli do ulíc a pomohli.

V karloveskej zátoke v Bratislave dobrovoľníci upravujú prostredie lodenice.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )
 • Projekt Naše mesto je najväčším svojho druhu v strednej Európe.
 • Prvýkrát sa uskutočnil v roku 2007 v Bratislave a postupne sa pridávali ďalšie mestá.
 • Tento rok sa zapojilo viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov, aby pomohli 233 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám či škôlkam zlepšiť prostredie, v ktorom pôsobia.
 • Dobrovoľníci zo 131 firiem sa stretli v 52 mestách a obciach po celom Slovensku.

Projekt Naše mesto sme sledovali minútu po minúte

19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

18:40 Brigádnici zveľadili aj Košické centrum Svetielko pomoci, ktoré funguje ako ubytovacie zariadenie pre onkologických pacientov. Vypratali a uvoľnili jednu izbu, a tiež umyli okná.

18:38 Dobrovoľníci zavítali aj do združenia Kaspian v bratislavskej Petržalke, ktoré zastrešuje množstvo aktivít pre mladých ľudí. Brigádnici umyli okná a upratali sklad.

18:24 V zariadení občianskeho združenia Teresa Benedicta v Michalovciach brigádnici upravovali vonkajšej záhrady, sadili kvetiny, trávy a kríky, aby sa klienti centra cítili príjemnejšie.

18:00 Dobrovoľníci v Tlmačoch vrátili do mesta ruže. Organizátori hlásia, že naa ploche, ktorá bola ešte pred týždňom zarastená trávou po pás, sa brigádnikom podarili vytvoriť nové mestské Rozárium.

17:55 Aj škôlka na ulici J.C Hronského v Bánovciach nad Bebravou má po dnešku novonatretý plot.

17:38 Dobrovoľníci maľujú steny v autistickom centre Andreas v Bratislave. Miestnosť sa bude neskôr používať pri špeciálnej terapii pre ľudí s autizmom, pri ktorej pacienta umiestnia do upokojujúceho a stimulujúceho prostredia, nazývaného "Snoezelen room ".

17:29 Pod záštitou projektu Naše mesto dobrovoľníci na bratislavskom Hlavnom námestí šírili osvetu o svalovej dystrofii. Paralelne totiž prebieha celosvetová kampaň Belasý motýľ, ktorá zastrešuje viaceré aktivity na pomoc dystrofikom.

17:21 Dobrovoľníci pomáhali aj neziskovej organizácii SUN RISE Dom pre seniorov v bratislavskej Petržalke. Na terase urobili pre klientov centra malú záhradku, presádzali kvety aj paradajky.

17:10 Levičania revitalizujú historický mestský park, zbierajú pri tom polámané konáre.

16:57 Aj Baseballový klub Angels Trnava sa stal súčasťou akcie Naše Mesto. Dobrovoľníci nalievajú antuku na žiacke baseballové ihrisko.

16:49 Dobrovoľníci pri ZŠ Alexandra Dubčeka v Karlovej Vsi odstraňovali graffiti, upravovali bežeckú dráhu, ihrisko a natierali plot.

16:36 Pozornosti sa dostalo aj Charitnému domu Juraja Jendželovského v Michalovciach. Areál skrášľovalo pätnásť dobrovoľníkov. Kosili trávu, sadili trvalky a mladé stromy.

16:20 Skupina dvadsiatich ľudí pomohla zrenovovať detské ihrisko na Tokajskej ulici v Nitre. Organizátori tvrdia, že pracovné nasadenie dobrovoľníkov predčilo ich očakávania.

16:14 Brigádnici pomáhali so stavebnými prácami v centre Imobilio pre zdravotne hendikepovaných ľudí. Centrum práve stavia vzdelávacie centrum, ktoré chce dokončiť do konca roku 2017.

16:00 Snúbenci Pavol a Zuzana v rámci podujatia už piaty rok maľujú obrázky v materskej škole na Denešovej ulici v Košiciach. Tento rok kreslil v umyvárni zvieratká v pršiplášťoch.

15:39 Dobrovoľníci v Pezinku vybudovali pre deti lesné ihrisko.

15:24 Krajská knižnica v Žiline využila dnešné podujatie a vrámci neho zorganizovala stretnutie seniorov a detí. Spoločne tvorili a učili sa v knižnici.

15:09 Brigádnici v domove dôchodcov Hestia v bratislavskej Dúbravke vypratali pivnicu a začali s údržbou záhrady, pričom zaplnili už jeden celý kontajner. Pochvaľujú si, že mohli na chvíľu vymeniť notebooky za lopaty a fúrik.

15:03 Skupina dobrovoľníkov zveľaďuje areál budúceho ihriska a náučný chodník na Spojenej škole Mokrohájska 3 v bratislavskej Karlovke.

14:51 V Spišskej Novej Vsi sa do dobrovoľníckej akcie zapojilo 149 ľudí. Jedni natierajú ohradu na základnej škole, iní vysádzajú živý plot v areáli miestnej zoologickej záhrady a na jej plot maľujú zvieratá. Ďalšia skupina vysádza kvety v domove sociálnych služieb.

14:35 Obnovy sa dočkala aj historická meštianska budova Rómerov dom na Zámočníckej ulici v Bratislave.

14:26 Zrekonštruovaná je mozaika na múre v Gaudího ulici v Bratislave.

14:09 Skupina dvanástich dobrovoľníkov zabezpečuje pastvu pre ovce v Podunajských Biskupiciach. Predtým brigádnici čistili farmárske priestory, hrabali seno aj ovčí trus.

14:00 Do projektu sa zapojí aj redakcia denníka SME.

13:41 Modrania upravujú okolie mestského opevnenia. Kosia a hrabú trávu, zveľaďujú areál a zbierajú odpad. Občerstvujú sa gulášom a, prirodzene, modranským vínom.

13:31 Bankári v civile na základnej škole Hlboká cesta 4 v bratislavskom Starom meste zveľaďovali záhrady, trhali burinu a strihali kríky. Pochvaľovali si, že mohli na deň odísť z kancelárie a pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Ďalšou výhodou je podľa nich možnosť trochu sa opáliť.

13:26 Tridsiatka brigádnikov práve vyčistila Mlynské Nivy v Bratislave. Odstránili množstvo náletových drevín a kríkov, vyčistili aj skládku odpadu a divo rastúce kríky, za ktorými sa skládka schovávala, dobrovoľníci vytrhali a vystrihali.

13:18 Tridsať dobrovoľníkov stavia drevený hrad pre deti a oplotenie Lesného klubu Pramienok v bratislavskom Lamači. Organizátorka informuje, že brigádnikov už čaká odmena - obedňajší guláš.

13:10 Skupina trinástich Banskobystričanov práve skončila s natieraním plotu pri sídlisku na Triede SNP.

12:55 Takto pracujú brigádnici v nitrianskom Centre Slniečko

12:47 V karloveskej zátoke v Bratislave dobrovoľníci upravujú prostredie lodenice.

12:39 V Stupave sa do projektu zapojilo 51 dobrovoľníkov. Časť z nich teraz bieli oplotenie mestského parku.

12:36 Jedáleň na OA Nevädzova v Ružinove je hotová, brigádnici sa teraz pustili do natierania plotu.

12:29 Škôlka na Medilaboreckej 4 v Ružinove dostala novú fasádu.

12:22 Prievidžania sa podujali vyčistiť asfaltové ihrisko v areáli materskej a základnej školy na Malonecpalskej ulici. Vytrhávajú rozrastenú burinu a upravujú okolitý terén. Predtým odstránili staré pažnice, ktoré mali kedysi spevniť svah vedúci k ihrisku.

12:13 Na základnej škole v žilinskej mestskej časti Brodno pracuje 37 dobrovoľníkov, medzi ktorými sú aj učitelia a žiaci. Skrášľujú areál školy. Postavili nový chodník k jazierku, vysádzajú nové záhony a na chodníky maľujú skákacie hry.

12:07 Trnavčania natierajú oplotenie mestského úradu. Dostali pochvalu od školákov, ktorí ich pri práci míňali cestou na obed.

11:58 Detské ihrisko na Chlumenského ulici v Ružinove už prešlo premenou.

11:51 Dobrovoľníci vo Svite opravujú a čistia knižnú búdku.

11:37 Hlásia sa aj dobrovoľníci z Nezábudky Senec, domova sociálnych služieb pre postihnuté deti. Kosia trávnik na dvore, trhajú burinu a skrášľujú areál.

11:24 Skupina 25 ľudí pracuje na udržiavaní Kochovej záhrady v Bratislave a pripravuje ju na akciu Víkend otvorených parkov a záhrad. „V Kochovej záhrade máme úžasných dobrovoľníkov, ktorí nám pomáhajú vyčistiť záhradu. Najmladší účastník má ani nie rok a najstarší... To radšej neprezradíme,“ hovorí s úsmevom koordinátorka.

11:17 Dobrovoľníci pomáhajú v Domove sociálnych služieb pre seniorov v Rači. Čistia areál a tvoria kvetinovú záhradu.

11:07 Pomoci sa už tretí rok po sebe dočkal Viniansky hrad pri obci Vinné v michalovskom okrese.

10:59 Skupina Žilinčanov vysádza kvety v miestnom útulku Harmónia.

10:54 Pracuje sa aj v Materskom centre Mamy Margity v bratislavskej Trnávke. Dobrovoľníkom sa zatiaľ podarilo zasadiť trávu na mieste, kde bude ihrisko pre deti a pokračujú úpravou plôch v okolí budovy.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Košickú zoo zveľaďujú v rámci dobrovoľníctva aj zamestnanci mesta

10:53 Malí aj veľkí dobrovoľníci brúsia a natierajú drevený mostík na detskom ihrisku na Partizánskej lúke v bratislavskom Novom meste. Bruno (6) hovorí: “Keď sa sem prídeme hrať s kamarátmi, poviem im, že aj ja som pomáhal opraviť tento mostík”

10:46 Dobrovoľníci upravujú areál zrúcaniny hradu Čeklís pri Bernolákove.

10:39 Žarnovičania pracujú na záchrane hradu Revište. Pomáhajú pri zbere kameňa na murovanie.

10:33 Spojená škola na Mudroňovej 1 v Nitre má nové kvetinové záhony a kompostovisko.

10:26 V ZŠ Karpatská v Žiline sa pracuje na všetkých frontoch. Dobrovoľníci renovujú požiarne schodisko a átrium školy.

10:19 Z hradu Devín ľudia hlásia, že nebo aj celé Slovensko je tento piatok dobrovoľnícky modré. Aktivista upravujú areál národnej kultúrnej pamiatky, trhajú burinu, prenášajú kamene a niektorí pomáhajú pri archeologickom výskume.

10:14 V areáli Združenia saleziánskej mládeže DOMKA aktivisti kosia, upravujú plot aj ihrisko na plážový volejbal.

10:11 Skupina 28 ľudí upratuje okolie Štrkoveckého jazera v Bratislave.

10:06 Dobrovoľníci opravujú oplotenie Zámockej záhrady v Hlohovci.

9:54 V bratislavskej Cvernovke budujú komunitnú záhradu.

9:51 Dobrovoľníci v Trnave zveľaďujú materské školy, skrášľujú hracie plochy.

9:48 Materská škola na Watsonovej 2 v Košiciach má vďaka aktivistom zrenovované preliezačky.

9.43 Záhradný nábytok v zariadení pre seniorov v Žiline dostal nový náter.

9:38 Na Sládkovičovej ulici v Hurbanove dobrovoľníci likvidujú čiernu skládku.

9:31 Dobrovoľníci na Obchodnej akadémii Nevädzova 3 v Ružinove maľujú sokle a radiátory v školskej jedálni. Nálada pri práci je podľa nich výborná.

9:21 Oprava čaká aj detské ihrisko v bratislavskom Ružinove na Chlumeckého ulici.

9:10 V rámci projektu Naše mesto sa pomoci dočká aj Obišovský hrad pri Košiciach. Dobrovoľníci tu vytvorili živú reťaz na presun kameňov potrebných na obnovu hradu.

9:00 Členovia Karloveského športového klubu natierajú oplotenie okolo svojho areálu v bratislavskej mestskej časti Karlova ves. Neskôr sa presunú na ihrisko Jamnického - Matejkova.

Bez dobrovoľníkov by sa nezaobišli

„Za 11 rokov sa Naše Mesto stalo tradičnou súčasťou kalendára mnohých neziskoviek, mestských častí, škôl a škôlok. Bez pomoci dobrovoľníkov by sa už nezaobišli a Naše Mesto je pre nich veľmi dôležité,“ dodáva Kišša.

Príkladom takejto organizácie je Imobilio, ktoré sa stará o integráciu ťažko telesne postihnutých. Neziskovka svojpomocne, bez akýchkoľvek dotácií a za pomoci dobrovoľníkov stavia v Bratislave vzdelávacie a vývojové centrum, vďaka ktorému ťažko zdravotne postihnutí ľudia budú môcť študovať na vysokej škole.

Čo Bratislava?

Zaujímavými aktivitami na území hlavného mesta a v jeho okolí sú napríklad čistenie Malého Dunaja priamo z člnov, revitalizácia Bratislavských mestských lesov, či triedenie šatstva pre ľudí v sociálnej núdzi. Dobrovoľníci venovali pozornosť aj novej budove Cvernovky, kde vyčistili pozemok, upravili parkovisko a skonštruovali kompostovisko. Na Devínskej kobyle zasa zachraňovali endemické druhy rastlín.

Nepomáhalo sa iba manuálne. Napríklad v Rodinnom centre Klbko pripravili dobrovoľníci program pre deti a na pláne sú mali vychádzky s osamelými seniormi v Domove dôchodcov na Pažítkovej.

Bratislavská mestská časť Karlova Ves sa zase môže pochváliť celoslovenským prvenstvom. Privítala najviac – celkovo až 237 dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri 16 aktivitách.

V Košiciach vznikla živá reťaz

Košice skrášlilo 859 dobrovoľníkov pri 49 aktivitách. Pomohli Centru voľného času s úpravou plotu. V Lige proti rakovine poupratovali exteriér i interiér a spríjemnili tak pobyt onkologickým pacientom.

V Materskej škole na Trebišovskej priložili ruku k dielu aj rodičia a zamestnanci. Deťom skrášlili preliezky. Výkony podali aj dobrovoľníci pri Obišovskom hrade. Na Rákociho ceste vytvorili živú reťaz a premiestňovali kamene zdola nahor. V RC stonožka zase vybudovali senzorický chodník.

Likvidácia čiernej skládky

Zapojilo sa aj ďalších päťdesiat miest a obcí. Vo Zvolene sa dobrovoľníci postarali o bezpečnejšie ihriská pre deti zo sídliska. Brigádnici opravovali aj kostolík sv. Heleny v Stránskom, ktorý bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky a ktorý ešte v 19. storočí poškodilo silné zemetrasenie.

V Hurbanove zase zlikvidovali čiernu skládku a v Žiline pomohli dobrovoľníkom vysádzať kvietky aj klienti z DSS Harmónia.

Neoddychovali ani generálni riaditelia

V tomto roku sa do Nášho mesta zapojili aj viacerí generálni riaditelia a výkonní manažéri firiem. Niektorí sa zúčastnili aktivít so svojimi zamestnancami, pre iných bola pripravená tzv. CEO aktivita.

Deviateho júna od 9:00 do 12:00 sa na nej stretlo spolu 25 najvyšších riaditeľov či manažérov a pomohli s úpravou interiéru na ZŠ s MŠ pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím internátnej na Drotárskej ulici v Bratislave.

Organizátorom podujatia je Nadácia Pontis. Prostredníctvom rôznych aktivít sa neziskovým organizáciám a obciam dostáva reálna pomoc - či už vo forme fyzickej práce alebo cez aktivity zamerané na odovzdávanie skúseností a vedomostí. Cieľom podujatia nie je len vyčistenie parku či namaľovanie plotu ale hlavne podpora vytvárania vzťahu ľudí k miestu, kde žijú, preberanie zodpovednosti firiem za prostredie, v ktorom pôsobia a podpora záujmu obyvateľov o to, čo sa deje v ich okolí.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 10. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 14 748
 2. Eilat: Slnko, teplo a zábava 10 775
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 7 271
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 289
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 2 828
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 264
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 1 773
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 590
 9. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50% 1 551
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky 1 402

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.

Neprehliadnite tiež

Domov

Zuzana Bartová: Vznešené povolanie zachránilo rodine život

Manželia Bartovci napokon uznali, že komunizmus pre nich nie je to pravé: „Precitnutie bolo u každého iné a u niekoho k nemu ani nedošlo.“

Domov

SHMÚ varuje pred hmlou, vodiči by mali jazdiť opatrnejšie

V sobotu niektoré oblasti potrápi aj silnejší vietor.

Domov

Mečiarova bývalá pobočníčka Ruskovi nepomohla

Obvineniu z prípravy vraždy sa Pavol Rusko bránil tvrdením, že zabiť chceli jeho. Anna Nagyová, ktorá ho vraj varovala, všetko poprela.

Domov

Fico pôjde pracovať k pásu. Na jednu noc

V rámci debaty o zvyšovaní príplatkov za prácu v noci premiér Robert Fico vyhlásil, že si odpracuje jednu nočnú zmenu. Pôjde do automobilky.