BRATISLAVA. Ak máme vysokoškolákov s nezodpovedajúcim vzdelaním, riešením nie je do nich opätovne investovať a naprávať škody vysokého školstva. Riešením je zabezpečiť, aby naše vysoké školy ponúkali kvalitné vzdelanie, ktoré zabezpečí uplatnenie. Vyhlásili to predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling a Eugen Jurzyca.
Reagovali tak na vyhlásenie podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, podľa ktorého peniaze z Európskej únie treba využiť na preškolenie vysokoškolsky vzdelaných ľudí s nezodpovedajúcim uplatnením. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Jurzyca uviedol, že peniaze na preškolenie by boli dvojnásobnou investíciou.
"Navyše za pomoci eurofondov, vďaka ktorým sa Slovensko preslávilo ako krajina, ktorá ich najhoršie míňa. Musíme vrátiť takmer 16 percent peňazí z eurofondov pre podozrenia z korupcie. Zahanbujúce je, že na druhom mieste po nás sú Rumuni, ktorí musia vrátiť iba šesť percent. Skutočne chce táto vláda zase hľadať riešenie v eurofondoch, ktoré niekde miznú? Nemala by sa vláda konečne samostatne postarať o skvalitnenie vysokého školstva?" pýta sa Jurzyca.
Povinnosťou vlády je podľa SaS zabezpečiť kvalitné vysoké školstvo s čo najvyššou mierou uplatniteľnosti absolventov.
"V parlamente sme predkladali návrh, aby ministerstvo sledovalo uplatnenie absolventov stredných aj vysokých škôl, ich priemerný príjem a nezamestnanosť. Návrh už dvakrát neprešiel. Aktuálne nám tento krok odporúča Európska komisia aj OECD, ale vláda stále nekoná," poznamenal Gröhling s tým, že školy ponúkajú vzdelanie, ktoré nezodpovedá požiadavkám trhu a neustále sa znižuje aj návratnosť investícií do vysokého školstva.